Početna strana > Hronika > Sergej Lavrov: NATO zaglavio u istorijskoj jami između prošlosti i budućnosti
Hronika

Sergej Lavrov: NATO zaglavio u istorijskoj jami između prošlosti i budućnosti

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 02. septembar 2010.

Rusija očekuje jasniji stav NATO-a o nizu ključnih međunarodnih pitanja. Ovo je izjavio ruski ministar inostranih poslova Sergej Lavrov, istupajući na Dan znanja u MGIMO - glavnoj visokoškolskoj ustanovi koja priprema stručnjake za međunarodne odnose.

Ministar Lavroje ubeđen da se Severnoatlantska alijansa zaglavila između prošlosti i budućnosti. Po njegovim rečima, takvo dvostruko stanje ovog vojnopolitičkog saveza očigledno je premašilo neke objektivne vremenske okvire.

Više jasnosti očekujemo od naših partnera iz Severnoatlantske alijanse. Njeno dvostruko egzistiranje između prošlosti i budućnosti po meni se previše oteglo. Nažalost, o tome svedoče diskusije oko pripreme nove strateške koncepcije NATO-a.

Da primetimo, ove diskusije se vode u vrlo napetoj atmosferi. Pri tome za sve je očigledno da se u poslednjoj deceniji svet veoma promenio. Na primer, posle anuliranja Varšavskog ugovora zemalja članica socijalističkog tabora, u suštini, sama koncepcija postojanja NATO-a našla se pod velikim znakom pitanja. Kao što se zna, upravo veoma agresivan karakter delatnosti NATO-a krajem 40-ih i početkom 50-ih godina prošlog veka naterao je socijalističke zemlje da naprave 1955. godine organizaciju Varšavskog ugovora kao odbrambeni savez. Zatim je NATO dosledno odbacivao predloge zemalja članica Varšavskog ugovora o sklapanju pakta o nenapadanju isto kao i predloga o raspuštanju ovih saveza ili likvidaciji njihovih vojnih organizacija.

Sada, posle okončanja hladnog rata, u novim geopolitičkim uslovima NATO ima šansu da se pretvori u fleksibilniju i savremeniju organizaciju u oblasti osiguranja bezbednosti.

Ministar je izrazio uverenje da alijansa u doglednoj budućnosti treba da završi političku transformaciju i učestvuje u ravnopravnoj saradnji sa drugim ključnim faktorima, uključujući Rusiju i Organizaciju Dogovora o kolektivnoj bezbednosti. I da čini to, razume se, uz bezuslovno poštovanje međunarodnog prava. Pre svega statuta UN.

Jedan od važnih momenata praktičnih odnosa NATO-a sa Rusijom jeste neophodnost dostizanja realnog progresa u borbi protiv avganistanskog prometa narkotika. Jer zna se da je on postao ne samo realna pretnja po međunarodni mir i bezbednost, već i civilizacijski izazov čovečanstvu. A uzimajući u obzir da je narkobiznis direktno povezan sa finansiranjem ekstremizma i terorizma, problem stiče globalni karakter.

Transformacija NATO-a treba da protiče upravo u ravni borbe protiv realnih, a ne izmišljenih izazova i opasnosti. Jer sve sumnjive operacije poslednjih decenija u Srbiji, Iraku, Avganistanu i drugim suverenim državama pokazale su da agresija i napad nikada ne donose mir i red.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner