Početna strana > Hronika > Sastanak MMF-a i delegacije Srbije: Otkazi ključni za „pozitivnu ocenu revizije aranžmana“
Hronika

Sastanak MMF-a i delegacije Srbije: Otkazi ključni za „pozitivnu ocenu revizije aranžmana“

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 13. jun 2016.

Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić istakao je danas, u razgovoru sa delegacijom MMF-a, da je ovo prelomni trenutak za oporavak domaće ekonomije i zahvalio MMF-u i Svetskoj banci na velikoj pomoći i želji da Srbija bude makroekonomski uređena zemlja na putu razvoja i prosperiteta.

Delegaciju Srbije na plenarnom sastanku, pored Tabaković koja i predstavlja Srbiju u MMF-u, činili su ministar finansija Dušan Vujović i ministar privrede Željko Sertić, sa saradnicima, prenosi NBS.

Vučić se sastao sa delegacijom MMF-a povodom četvrte i pete revizije aranžmana iz predostrožnosti, koji je Vlada Srbije potpisala sa tom međunarodnom finansijskom institucijom.

On je naglasio da su dobri rezultati delom uslovljeni i velikom žrtvom, ali i da oni neće opstati ukoliko Vlada ne bude potpuno posvećena daljem sprovođenju Programa, saopštila je vladina kancelarija za saradnju s medijima.

Šef delegacije MMF-a DŽejms Ruf, izjavio je da se Aranžman uspešno sprovodi i da Srbija postiže izuzetne rezultate u odnosu na postavljene ciljeve, posebno nagalasivši jačanje investicija u privatnom sektoru kojima su doprineli pozitivni trendovi i oporavak na fiskalnoj strani Programa.

Tema sastanka bile su započete strukturne reforme o kojima će se razgovorati tokom boravka delegacije MMF-a u Beogradu, a najvažnije su racionalizacija zaposlenih u javnom sektoru, restrukturisanje velikih državnih preduzeća kao što su EPS, Srbijagas i Železnice i završetak procesa privatizacije najvećih preduzeća u vlasništvu države medju kojima su i RTB Bor, Resavica, Petrohemija, itd.

- I pored teških razgovora o preduzećima u državnom vlasništvu, prvenstveno EPS-u, Srbijagasu i Železnicama, kao i problemu privatizacije, naša želja je da Srbija uspešno nastavi putem kojim već ide, sa idejom da rezultat bude dobar za sve učesnike - istakao je Ruf.

On je ukazao na važnost infrastrukturnih projekata i donošenja Zakona o finansiranju lokalne samouprave, naročito sa aspekta pripreme budžeta za narednu godinu, ali i na reformu zdravstva i školstva i Poreske uprave na teritoriji čitave Srbije.

- Pred Srbijom su veliki rezutati, ali i visoki ciljevi - istakao je premijer Vučić i dodao da je ponosan na rezultate u fiskalnom deficitu kao i na odlične prihode od naplate PDV-a, ali i poručio da je za oporavak ekonomije, neophodno suzbijanje sive ekonomije, kroz adekvatnu motivaciju građana da traže fiskalne račune i da lično, svojim primerom, pomognu državi u naplati poreza.

"Država je", kako je naglasio, "sa svakim nenaplaćenim porezom, siromašnija".

On je, u ime Vlade Srbije, zahvalio svim članovima delegacije MMF-a na savetima i superviziji i rekao da očekuje intenzivne i produktivne razgovore tokom trajanja posete delegacije MMF-a Beogradu.

U fokusu su bili reforma javnog sektora i javnih preduzeća, gde će predstavnici MMF insistirati na jasnoj dinamici realizacije koja kasni, a podrazumeva i definisanje prekobrojnih i isplatu nadoknade po godini staža. Izvor „Blica“ blizak MMF tvrdi da je ovo ključna stavka za pozitivnu ocenu revizije aranžmana.

- Za njih je posebno važna reforma javnih preduzeća jer postoje otpori sindikata oko otpremnina za prekobrojne. To će biti najtvrđi orah u pregovorima jer je misija izričita da za sve mora da važi isti aršin, definisan Zakonom o radu. Drugim rečima, oni ne odstupaju od teze da višak radnika u svim javnim preduzećima dobije nadoknadu u visini jedne trećine bruto plate plus 50 odsto tog dela, što ne prelazi više od 200 evra po godini staža. Po tom principu 2.700 radnika Železnice bi trebalo do kraja jula da napuste kompaniju, ali čini se da će on važiti i za radnike EPS koji traže nekoliko puta veću otpremninu - kaže naš sagovornik.

Poseta misije MMF, koju predvodi DŽejms Ruf, počela je 9. juna, a planirano je da traje dve nedelje.

(Tanjug)