Početna strana > Hronika > Sarajevo: Obeležen Dan državnosti BiH bez predstavnika Republike Srpske, domaćini prijema Čović i Izetbegović
Hronika

Sarajevo: Obeležen Dan državnosti BiH bez predstavnika Republike Srpske, domaćini prijema Čović i Izetbegović

PDF Štampa El. pošta
petak, 25. novembar 2016.

SARAJEVO, BANjALUKA - U Sarajevu je večeras obeležen 25. novembar, Dan državnosti BiH koji se ne obeležava u Republici Srpskoj.

Kao i ranijih godina, večerašnjem prijemu u Predsedništvu BiH nisu prisustvovali predstavnici institucija iz Republike Srpske, prenosi RTRS.

Hrvatski član Predsedništva BiH Dragan Čović izjavio je na prijemu da će konstitutivnost i ravnopravnost naroda ostati osnovna odrednica i usmerenje i nakon svih budućih izmena Ustava BiH, koji će tu ravnopravnost i jednakost morati da harmonizuju, dalje afirmišu i sprovedu, prenosi RTRS.

U Sarajevu su Čović i bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović bili domaćini na prijemu.

Čović smatra da se BiH nalazi na raskršću i da mnogi ljudi koji u njoj žive sumnjaju u evropski projekat.

Čović je izrazio nadu da će BiH rešiti problem obeležavanja praznika, kao izmena Izbornog zakona, i posvetiti se "izgradnji društva privredne, socijalne, političke stabilnosti i ugodnog življenja".

BiH nema zakon o državim praznicima, a 25. novembar obeležava se samo u federaciji BiH, dok Republika Srpska kao praznik obeležava 21. novembar, odnosno, dan kada je parafiran Dejtonski mirovni sporazum.

RTRS: Kome odgovara prekrajanje istorije u političke svrhe? 

U BiH ništa novo - i sutrašnji 25. novembar u Srpskoj biće običan radni dan, a u Federaciji praznik.

I ove godine bošnjački i hrvatski član Predsjedništva organizovali su prijem povodom 25. novembra koji obilježavaju kao Dan državnosti.

Kako je to bilo i do sada, na prijemu nije bilo nikog od predstavnika Republike Srpske. Dok se Sarajevo svakog 25. novembra, na dan kada je u Mrkonjić Gradu `43. održano Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a, zaklinje u antifašizam, paradoksalno je da je isti protjeran s njegovih ulica.

Najočigledniji primjer jeste nekadašnja Ulica Vojislava Kecemanovića Đede, prvog predsjednika ZAVNOBiH-a koja danas nosi ime Nusreta Šišića Dede, pripadnika Zelenih beretki i s kontroverznom ulogom u minulom ratu.

Nova godina - stara priča. U Federaciji ona o kontinuitetu i državnosti BiH. Sa nezaobilaznim prijemom u bh. Predsjedništvu i neradnim danom. Naravno, bez predstavnika Srpske.

- Iz sutrašnjeg izvještaja vidjećete da za mene jeste radni dan i vi znate da dok ne bude donesen novi zakon na nivou BiH ja naravno 25. novembar neću obilježavati kao neradni dan - rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić.

I dok Srpskoj osporavaju njene praznike, u Sarajevu od svojih ne odustaju. 25. novembar, kažu, jedan je od svjetlijih dana u istoriji BiH.

- 25. novembra udareni su temelji i, rekao bih, uspostavljena vrlo jasna definicija BiH u kojoj su tri naroda konstitutivni narodi - smatra Halid Genjac, delagat Kluba Bošnjaka u Domu naroda PS BiH.

Istovremeno, sa upornim forsiranjem 25. i ZAVNOBiH-a, kod sarajevskih političara dolazi do amnezije o 29. novembru i AVNOJ-u.

- Političke snage koje danas afirmišu 25. novembar bili su dokazani protivnici 29. novembra. Prema tome, mi u Republici Srpskoj apsolutno nemamo potrebu da obilježavamo 25. novembar – ističe Staša Košarac, predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.

O tezi zasjedanja ZAVNOBiH-a kao Dana državnosti istoričari Srpske odavno su rekli svoje.

- Onome ko pročita rezoluciju ZAVNOBiH-a i sve dokumente koji je prate jasno mu je odmah da tu nema ni jedne jedine riječi koja pominje državnost BiH - smatra istoričar Draga Mastilović.

I naravno, uz karakter ZAVNOBiH-a, sve su sarajevske priče pune zaklinjanja u antifašizam. To što se istovremeno zatiru korijeni srpskih antifašista ne pominje se. Jer, kako objasniti da se ulica nazvana po prvom predsjedniku ZAVNOBiH-a Vojislavu Đedi Kecmanoviću sada zove po Nusretu Šišiću Dedi, za koga se vežu neslavne uloge u minulom ratu.

Ili kako objasniti protjerivanje Đure Pucara Starog, Save Kovačevića, Ivana Ribara, bulevara AVNOJ-a... Koje su zamijenile Zelene beretke, Put mladih muslimana, Zlatni ljiljani. Paradoks sarajevskog zaklinjanja u tekovine antifašizma.

(Tanjug, RTRS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner