Početna strana > Hronika > Ruski institut za strateška istraživanja otvorio predstavništvo u Pridnjestrovlju
Hronika

Ruski institut za strateška istraživanja otvorio predstavništvo u Pridnjestrovlju

PDF Štampa El. pošta
petak, 14. mart 2014.

Po pozivu direktora Ruskog instituta za strateška istraživanja, generala Leonida Petroviča Rešetnikova, osnivač „Srpskog koda“ Mlađan Đorđević prisustvovao je otvaranju Dnjestarsko-prutskog centra ovog instituta u prestonici Pridnjestrovske Moldavske Republike - Tiraspolju. Ovo je osmi centar Instituta u Evropi, a jedan od njih otvoren je nedavno i u Beogradu. Predstavništvo u Tiraspolju baviće se analitičko-strateškim radom na prostorima Moldavije, Rumunije i zapadne Ukrajine. Tom prilikom, gospodin Đorđević susreo se sa čelnim ljudima PMR, predsednikom Jevgenijem Vasiljevičem Ševčukom, premijerkom Tatjanom Mihajlovnom Turanskom i ministarkom inostranih poslova Ninom Viktorovnom Štanski.

Slika 1. Predsednik Pridnjestrovlja Jevgenij Ševčuk otvorio je predstavništvo RISI u Tiraspolju u društvu generala Leonida Rešetnjikova

Na sastancima su dogovoreni različiti vidovi saradnje „Srpskog koda“ i Pridnjestrovlja, koji će se najpre ogledati u dolasku dece i omladine iz ove države na kampove organizacije tokom leta 2014. godine. „Srpski kod“ je dobio punu podršku u svom radu na očuvanju srpskog identiteta i povezivanju mladih srpskih i ruskih intelektualaca ne samo iz Rusije, već i iz svih ruskih zemalja, uključujući i Pridnjestrovlje. MIP PMR Nina Štanski tom prilikom je izjavila da je „nažalost tragično iskustvo srpskog naroda dragoceno za borbu ove nepriznate države za status punopravnog člana međunarodne zajednice“.

Slika 2. Mlađan Đorđević sa Leonidom Rešetnikovim i ministarkom Ninom Štanski na sastanku u Tiraspolju

Mlađan Đorđević je u svom pozdravnom govoru ministarki i celokupnoj delegaciji RISI rekao da je došavši u Pridnjestrovlje „pronašao za 1500 kilometara kraći put iz Beograda do Rusije“. „Naša organizacija podržava pravo Krima na samoopredeljenje. I ne samo Krima, verujemo da isto pravo ima i ruski narod u Pridnjestrovlju, kao i Srbi u Republici Srpskoj. Takođe, smatramo nelegitimnom smenu legalne vlasti u Ukrajini i osuđujemo pojavu nacizma u zapadnim delovima ove zemlje“, dodao je gospodin Đorđević.

Slika 3. Srpska delegacija na sastanku u Ministarstvu inostranih poslova

Sastanak sa čelnim ljudima PMR iskorišćen je i za njihovo upoznavanje sa teškim položajem srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, u Crnoj Gori, Hrvatskoj i BiH. „Deo naše teritorije je pod okupacijom, a uticaj zapadnih sila na srpsku vlast je ogroman, što ima za posledicu odustajanje od njenih vitalnih nacionalnih interesa. Primer tome je i potpisivanje Briselskog sporazuma i povlačenje institucija države Srbije sa severa KiM, čime je vlada u Beogradu praktično priznala Kosovo kao nezavisnu državu“, izjavio je Mlađan Đorđević za pridnjestrovske medije, poželevši mir i Božju pomoć ruskom narodu van svoje matice.

Slika 4. Mlađan Đorđević poželeo je mir narodu Pridnjestrovlja na čelu sa premijerkom Tatjanom Turanskom

Sa druge strane, čelnici Pridnjestrovlja upoznali su srpsku delegaciju sa situacijom u njihovoj državi u kontekstu događaja u Ukrajini. Tom prilikom saopštili su da u otcepljenju Krima od Ukrajine i njegovom pripajanju Rusiji vide i šansu za rešavanje svog statusa. Sa njima se saglasio i Mlađan Đorđević, odgovorivši da „to nije šansa samo za Pridnjestrovlje, već i za Republiku Srpsku da se izjasni na referendumu o svom statusu, kao i za očuvanje srpskog Kosova i Metohije.“

Pored susreta sa predsednikom, premijerkom i ministarkom inostranih poslova, gospodin Đorđević sastao se i sa rektorom Pridnjestrovskog državnog univerziteta, koji nosi ime pesnika Tarasa Ševčenka, Stepanom Jordanovičem Berilom. Rektor je srpsku delegaciju upoznao sa sistemom obrazovanja u PMR, problemima sa kojima se susreću studenti ovog dela Evrope, kao i reformama koje lokalna vlast sprovodi. Mlađan Đorđević je iskoristio priliku kako bi uputio poziv rektoru da u ime univerziteta određen broj studenata prisustvuje na omladinskom kampu u septembru ove godine. „Na našem kampu će ove godine uz pomoć Federalne agencije za mlade Ruske Federacije prisustvovati oko 30 mladih lidera iz ove države. Naša je želja da ovaj događaj uveličaju i predstavnici omladine Pridnjestrovlja“, rekao je tom prilikom osnivač „Srpskog koda“.

Slika 5. Rektor tiraspoljskog univerziteta, Stepan Beril, obećao je dolazak pridnjestrovskih studenata na kamp „Srpskog koda“

Sa istim ciljem Mlađan Đorđević susreo se i sa osnivačem pokreta „Otadžbina – Evroazijska unija“, Igorom Borisovičem Tuljancevim. Ovaj pokret ima sedište u prestonici Republike Moldavije, Kišinjevu, i okuplja preko 50 patriotskih organizacija u ovoj državi. Sa gospodinom Tuljancevim se razgovaralo o mogućim vidovima saradnje i razmeni iskustava između članova „Srpskog koda“ i njegove organizacije. Dogovoreno je intenziviranje kontakata ova dva udruženja i sprovođenje zajedničkih akcija u prestonicama Srbije i Moldavije. Osim toga, gospodin Tuljancev je izjavio i da bi bio počastvovan da zajedno sa svojim kolegama iz „Otadžbine – Evroazijska unija“ prisustvuje na omladinskom kampu ove godine.

Slika 6. Mlađan Đorđević sa liderom organizacije „Otadžbina – Evroazijska unija“, Igorom Tuljancevim

Isti poziv upućen je i predsedniku moldavske autonomne pokrajine Gagauzija i članu vlade Republike Moldavije, Mihailu Makaroviču Formuzalu. Gagauzi su narod turskog porekla, pretežno pravoslavne veroispovesti, koji čini oko 5% stanovništva Moldavije. „Srpski kod“ je i sa predstavnicima ovog naroda, svim srcem odanog Rusiji, dogovorio početne oblike saradnje.  

Slika 7. Sa Mihailom Formuzalom je posredstvom generala Rešetnjikova dogovoreno otpočinjanje saradnje „Srpskog koda“ i AP Gagauzija

Čitavo putovanje bilo je veliko iskustvo za sve članove srpske delegacije, koji su ga iskoristili kako bi doprineli daljem uspostavljanju kontakata i širenju mreže saradnika „Srpskog koda“. Poseta ovoj prelepoj zemlji, zahvaljujući domaćinima – lokalnoj vlasti i predstavnicima RISI – označila je početak uspostavljanja svih oblika saradnje i uzajamne pomoći između Srbije i Pridnjestrovske Moldavske Republike.  

(Srpski kod-NSPM)