Početna strana > Hronika > Ruska očekivanja od poljskog predsedavanja EU
Hronika

Ruska očekivanja od poljskog predsedavanja EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 28. jun 2011.

Rusija ima određena očekivanja vezana za poljsko predsedavanje u EU, koje počinje od 1. jula. Logično je pretpostaviti da Varšava multiplikuje na nivo čitave unije pozitivnu dinamiku rusko-poljskih odnosa. Ali saznalo se za prioritete novog poljskog predsedavanja. Označena su tri pravca: evrointegracija, bezbednost Evrope, otvorenost Evrope. Naveden je čitav niz konkretnih inicijativa u okviru prijateljnih ciljeva i van njihovih okvira. Pri tome nema ni reči o Rusiji.

Predstavljen je strogo evropski dnevni red. U njemu nema takođe ni pomena o SAD, primećuje vodeći naučni saradnik IMEMO RAN Irina Kobrinska.

- To što Poljska želi da ojača odbrambene veze u okviru EU i nalaze u tome istomišljenike u Nemačkoj i Francuskoj, za nas je prilično pozitivna pojava. Da, SAD nastavljaju razradu četvorostepenog adaptivnog plana EvroPRO. Ali u celini Evropa za njih više nije prioritet u sferi bezbednosti. To, naravno, ne menja ulogu NATO za kontinent, ne ukida princip kolektivne bezbednosti, ali navodi da se zamislimo. Reč nije, naravno, o fomiranju nekakvog paralelnog saveza alijansi, već je reč pre o želji Evropljana da koordinišu vojnu politiku. A ovde se već pojavljuje prostor za saradnju sa Rusijom. Dalje, Poljska je označila oštru reakciju na situaciju u Belorusiji. Varšavu brine sudbina demokratije kod suseda, gde živi velika poljska dijaspora. Govori se i o težnji da se proširi zona Šengena na račun Bugarske i Rumunije. Još problem Pridnjestrovlja i stabilizacija u regionu gruzijsko-južnoosetinskog sukoba. Rusija je više puta izjavila da je spremna na saradnju sa EU ili OEBS-om. Jednom reči, po poljskoj doktrini u svojstvu predsedavajućeg EU nema protivrečnosti ruskim interesima.

Ali zašto tamo nema reči o želji da napreduju rusko-evropski problemi? Vizni, na primer?

- Poljska je već izjavila da podržava uprošćavanje viznog režima. Konkretno, u regionu za koji je zainteresovana – za Kalinjingradsku oblast i pogranične teritorije. Bezvizni režim, naravno, važan je kao faktor političkog poverenja. Ali ipak on nije glavni u našim odnosima sa EU. A šta bi moglo da istrgne iz stagnacije rusko-evropske odnose, i čemu bi Poljska realno mogla da doprinese, to je stupanje Rusije u STO. Lakše će se rešavati mesni ili povrtarski problemi, kvote i carine za automobile, šumu ili obojene metale, kao i sva pitanja poslovne saradnje sa EU. Trgovina je snažna poluga integracije i najbolja politika...

Irina Kobrinska je ubeđena: iako o tome nema reči u namerama, Poljska će na dužnosti predsedavajućeg ipak postati u izvesnoj meri prozor Rusije u EU. Drugo je pitanje kakve mogućnosti za to ostavlja Lisabonski sporazum, koji je bitno umanjio ulogu i autoritet pojedinačnih zemalja-članica EU.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner