Početna strana > Hronika > RTS: Sanaderovih pet afera
Hronika

RTS: Sanaderovih pet afera

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. jul 2011.

Bivši hrvatski premijer Ivo Sanader, koga hrvatsko pravosuđe tereti za korupciju, proveo je noć u zatvoru "Remetinec". Pregledao ga je lekar i uručena mu je odluka o pritvoru do mesec dana.

Jedan od Sanaderovih branilaca Čedo Prodanović rekao je da će bivši premijer odbaciti navode i dokaze Kancelarije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) i dokumentovano dati protivargumente. Prodanović je najavio i da će u zakonskom roku podneti žalbu na jednomesečni istražni zatvor koji je Sanaderu određen pre sedam meseci.

Prodanović je negirao pisanje pojednih medija da je bivši premijer smešten u žensko odeljenje zatvora, rekavši da je smešten u muškom odeljenju, da je sam u ćeliji i da nema dodira s drugim zatvorenicima.

Prema njegovim rečima, Sanader se nije žalio na uslove u zatvoru. On je dodao da je Sanader smršao jer je redovno vežbao, kao i da će ga porodica posetiti tek kada se smanji interes medija. Na pitanje da li je istina da su, kako pišu pojedini mediji, sinoć prilikom dovođenja Ive Sanadera u pritvor zatvorenici u Remetincu skandirali "Ivo, lopove", Prodanović je rekao da takvih informacija nema.

Bivši hrvatski premijer izručen je sinoć Hrvatskoj iz Austrije gde se u pritvoru u Salcburgu nalazio sedam meseci. Prvo pojavljivanje Sanadera pred hrvatskim istražiteljima očekuje se u četvrtak u 13 časova.

U pet istraga koje se vode, Sanader se tereti, sam ili sa saučesnicima, za osam krivičnih dela, od podsticanja, primanja mita i zloupotrebe položaja do udruživanja u zločinačku organizaciju.

Najveća afera u koju je umešan je afera sa agencijom "Fimi medija", preko koje je, putem poslova mimo konkursa i lažnih faktura, uzeto oko 80 miliona kuna (11 miliona evra) iz 20 ministarstava i državnih preduzeća.

Sanader je direktorima i ministrima sugerisao saradnju sa "Fimi medijom", čija je vlasnica Nevenka Jurak bila bliska prijateljica HDZ-ovog blagajnika i šefa carine Mladena Barišića koji je od Jurakove preuzimao novac i prosleđivao ga na račune Sanadera i njegove familije, ali i u crni fond HDZ-a.

Druga istraga u vezi je sa Hrvatskom elektroprivredom (HEP) i zloupotrebom položaja i ovlašćenja u slučaju nezakonitog poslovanja HEP-a sa petrohemijskim kombinatom "Dioki", čiji je vlasnik Robert Ježić.

Sanader je, navodno, naložio da HEP prodaje struju pojedinim preduzećima po povlašećenim cenama, kao i HEP-ov zajam "Diokiju" od 15 miliona kuna (2,2 miliona evra), za šta mu je vlasnik firme Ježić kupio blindirani "be-em-ve" vredan oko 600.000 evra i tako kompromitovao i HDZ.

Treća istraga je u vezi sa kupovinom magacina Jadranskog naftovoda (JANAF) u industrijskoj zoni Zagreba po daleko većoj ceni od stvarne, čime su Sanader i Ježić pokušali da oštete JANAF.

Naredna istraga odnosi se na navodnu proviziju Hipo banke, pri čemu se Sanader tereti da je za vreme pregovora sa tom bankom za sebe dogovorio proviziju od sedam miliona šilinga i tako dobio najmanje 3,5 miliona kuna (471.000 evra).

Peta velika afera je prodaja "Ine" mađarskoj kompaniji "Mol", pri čemu su Mađari dobili mnogo veća upravljačka prava nego što im je učešće u kapitalu, što im je omogućio Ivo Sanader, za mito od deset miliona evra. Osim Sanadera, za tu aferu se terete i bivši vicepremijer Damir Polančec i šef uprave "Mola" Žolt Hernadi.

Protiv Ive Sanadera, do sada, kao i u većini antikorupcijskih istraga, nije podignuta optužnica.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner