Početna strana > Hronika > Reakcije iz sveta na „Singapurski sporazum“ između Kima i Trampa - Mun DŽae-In: Istorijski događaj koji je okončao Hladni rat; Iran: Trampu ne treba verovati, on povlači svoje potpise
Hronika

Reakcije iz sveta na „Singapurski sporazum“ između Kima i Trampa - Mun DŽae-In: Istorijski događaj koji je okončao Hladni rat; Iran: Trampu ne treba verovati, on povlači svoje potpise

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jun 2018.

Južnokorejski predsednik Mun DŽae-In je pozdravio sporazum SAD-Severna Koreja iz Singapura kao "istorijski događaj koji je okončao Hladni rat".

"Sporazum iz (letovališta) Santose od 12. juna ostaće u istoriji sveta kao događaj koji je okončao Hladni rat", izjavio je Mun posle istorijskog susreta američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog vođe Kim DŽong Una.

Mun je odao priznanje Kim DŽong Unu i Donaldu Trampu zbog "hrabrosti i odlučnosti", navodeći da će tim sporazumom dve Koreje okrenuti stranicu "teške prošlosti sazdane od rata i konfrontacija".

Samit Trampa i Kima podstiče nade da će biti zvanično proglašen kraj Korejskog rata, koji se 1953. godine završio primirjem, ali ne i mirovnim sporazumom, navodi agencija Frans pres.

Dvojica vođa su na kraju sastanka u Singapuru potpisala zajednički dokument u kojem se navodi da se otvara nova era mira i saradnje, obavezala su se da će raditi na potpunoj denuklearizaciji Korejskog poluostrva, a Vašington je obećao garancije bezbednosti Severne Koreje.

U dokumentu je malo detalja o tome kako će ti ciljevi biti ostvareni, mada je Tramp neke izneo na konferenciji za novinare.

Tramp je rekao da će prekinuti godišnje američko-južnokorejske vojne vežbe, ocenivši da one predstavljaju provokaciju.

Rekao je i da su vojne vežbe "užasno skupe", nagovestio da Južna Koreja tome nije dovoljno finansijski doprinela, i rekao da bi bilo "neprikladno" da se vežbe priređuju dok SAD i Severna Koreja pregovaraju o novom odnosu.

Rusija, EU, IAEA pozdravili samit SAD-Severna Koreja

Evropska unija pozdravila je sastanak američkog predsednika Donalda Trampa i severnokorejskog vođe Kim DŽong Una kao "značajnu i potrebnu etapu" ka denuklearizaciji Korejskog poluostrva.

Istorijsko rukovanje dvojice vođa i sporazum o denuklearizaciji Korejskog poluostrva zaključen danas u Singapuru, naišli su na pozitivne ocene u svetu, ali i na oprezne, prenosi agencija Frans pres.

"Potpuna, proverljiva i nepovratna denuklearizacija Korejskog poluostrva ostaje krajnji cilj koji deli cela međunarodna zajednica i koji je izrazio Savet bezbednosti UN. Zajednička deklaracija koju su danas potpisale vođe SAD i Demokratske Narodne Republike Koreje jasno ukazuje da taj cilj može da bude postignut", izjavila je u saopštenju visoka predstavnica EU Federika Mogerini.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov ocenio je sastanak Tramp-Kim kao "pozitivan".

"Gledali smo televiziju, pratili izjave dve strane. Nismo videli dokumente, mislim da još nisu objavljeni. Međutim sama činjenica da se ovaj susret dogodio, je naravno pozitivna", rekao je Lavrov, prenosi Ria Novosti.

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Sergej Rjabkov je rekao za TASS da Rusija može samo da pozdravi činjenicu da je napravljen važan korak i da je to podsticaj, mada je dodao da je "djavo u detaljima" i da treba videti konkretne dogovore.

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) je pozdravila sastanak Trampa i Kima i saopštila da je spremna da obezbedi sve mere potrebne za proveru severnokorejskih nuklearnih postrojenja.

"IAEA je spremna da sprovede svaku aktivnost provere u Severnoj Koreji koja bi mogla biti potrebna", rekao je generalni sekretar te agencije Jukija Amano u saopštenju.

Francuska ministarka za evropska pitanja Natali Luazo je pozdravila sastanak u Singapuru kao "značajan", ali je izrazila žaljenje zbog "dvostrukih standarda Vašingtona".

Kako je rekla, Vašington je nedavno izašao iz iranskog nuklearnog sporazuma koji je Teheran poštovao, dok je "potpisivanjem dokumenta s Kim DŽong Unom koji je čak nabavio nuklearno oružje, takoreći nagradio nekog ko je išao protiv svih međunarodnih ugovora".

Abe: Potvrđena namera Kim DŽong Una za potpunu denuklearizaciju

Japanski premijer Šinzo Abe rekao je da je "u pisanom obliku potvrđena" namera Kim DŽong Una za potpunu denuklearizaciju Korejskog poluostrva.

"Podržavam prvi korak ka ukupnom rešenju pitanja vezanih za Severnu Koreju", rekao je Abe.

Peking o samitu Trampa i Kima: Početak nove istorije

Kina, glavni severnokorejski saveznik, pozdravila je samit američkog predsednika donalda Trampa i severnokorejskog vođe Kim DŽong Una u Singapuru, istovremeno pozivajući ponovo na potpunu denuklearizaciju Severne Koreje.

"Činjenica da su danas vođe dve zemlje sele jedan pored drugog na razgovor među jednakima vrlo je značajna i predstavlja početak nove istorije", rekao je novinarima kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.

"Kina to pozdravlja i daje svoju podršku", dodao je ministar odgovarajući na pitanje da li je Peking marginalizovan ovim približavanjem Vašingtona i Pjongjanga.

Vang se založio za potpunu denuklearizaciju kao što su tražile i SAD.

"Istovremeno treba da bude mirovni proces za Korejsko poluostvo da bi se rešila razumna zabrinutost Severne Koreje po pitanju bezbednosti", rekao je kineski ministar i dodao da niko ne sumnja u važnu i jedinstvenu ulogu koju je Kina odigrala i koju će nastaviti da ima.

On je dodao da se radi o cilju kome se Kina nadala i na kome je radila. Vang je ovo izjavio pre nego što su Tramp i Kim dali svoje izjave posle jutrošnjeg sastanka u Singapuru.

Američki predsednik je posle sastanka izjavio da će denuklearizacija početi "vlo brzo". Tramp i Kim su potpisali dokument za koji je Tramp rekao da je "sveobuhvatan" i "važan".

Iran upozorio Kim DŽong Una oko nuklearnog sporazuma s Trampom

Portparol iranske vlade upozorio je severnokorejskog vođu Kim DŽong Una da bi predsednik SAD Donald Tramp mogao da poništi nuklearni sporazum postignut s Severnom Korejom.

"Suočeni smo s čovekom koji povlači svoje potpise date u inostranstvu", rekao je Mohamad Baher Nobakt, prenosi agencija Fars.

Ovo je prvi komentar nekog iranskog zvaničnika posle završetka istorijskog samita Trampa i Kim DŽong Una u Singapuru na kome su potpisali dokument kojim se Kim obavezuje na brzu denuklearizaciju.

SAD su se u maju povukle iz iranskog nuklearnog sporazuma potpisanog 2015. između Teherana i svetskih sila.

Iranski zvaničnik je mislio i na skoriji Trampov gest kada je posle odlaska s samita G7 u subotu u Kanadi u Tviter poruci napisao da povlači američku podršku sa zajedničkog saopštenja sa tog sastanka.

(Agencije – N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner