Početna strana > Hronika > Reagovanja na odluku Vlade da odbije briselsku ponudu za KiM
Hronika

Reagovanja na odluku Vlade da odbije briselsku ponudu za KiM

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 08. april 2013.

Matija Bećković: Ponovo smo razočarali svoje neprijatelje

Poznati srpski književnik Matija Bećković ocijenio je da je Srbija, odbacujući ultimatume Brisela u vezi sa pregovorima sa Prištinom, ponovo razočarala svoje neprijatelje.On je u izjavi za Srnu rekao da je zahtjev Evrope da Srbija prizna nezavisno Kosovo bio još samo jedno od velikih poniženja Srbije i srpskog naroda i da je "ne" bio jedini moguć odgovor. 

"Španija, Grčka, Rumunija, Norveška i još poneka članica EU nisu priznale Kosovo i njih niko ne primorava na to da bi bile članice, samo je Srbija uslovljena i to ne članstvom, nego samo datumom", naglasio je Bećković. 

Prema njegovim riječima, Srbija time nije izgubila ništa, ali je sačuvala bar malo dostojanstva. 

Oliver Ivanović: Trenutno odbijanje nije i konačno odbijanje

Beograd – Odluka Vlade je očekivana, mislim i da međunarodna zajednica nije iznenađena, kazao je u emisiji Između dve vatre na TV B92 Krstimir Pantić.

Podsetimo, Vlada Srbije je na sednici odbila da prihvati predložene principe iz Brisela za sporazum s Prištinom.

"Mi smo odmah nakon dijaloga u Briselu čuli od učesnika pregovora da je predlog neprihvatljiv. Ono što je najavljeno u Briselu, danas se i desilo", kaže zamenik direktora vladine Kancelarije za KiM, Krstimir Pantić. Srbi sa KiM su podržali stav Vlade, rekao je on.

Vlada je pokazala da neće ići ispod onog minimuma koji je postavila Rezolucijom, rekao je Pantić. 

"Trenutno odbijanje nije i konačno odbijanje", kazao je Oliver Ivanović, bivši državni sekretar u Ministarstvu za KiM, koji je rekao da moramo ipak da sačekamo da vidimo šta će biti na kraju. "Čini mi se da se naš pregovarački tim osvestio kad je došao ovde i kad je video odijum sa severa Kosova, SPC i nekih partija... Ja mislim da je EU olako shvatila da može brzo da dođe do rešenja sa ovom Vladom", rekao je Ivanović. 

Sama činjenica da je dijalog podignut sa tehničkog na politički nivo, pokazala je da se radi na rešenju ovog pitanja i da se napreduje kroz runde dijaloga, rekao je analitičar Dejan Vuk Stanković u istoj emisiji na TV B92. EU je pomalo olako shvatila pregovarački proces - da će srpska delegacija prihvatiti sve, a ovo će malo naterati EU da razmisli kako će ići dalje, smatra analitičar. 

Pantić je ocenio da ono što je prethodna vlada dogovorila, ova je preuzela, ali da ništa nije sprovela što je na štetu Srba na KiM. Upitan šta je sa prelazima, Pantić je rekao: "Administrativni prelazi funkcionišu onako kako su funkcionisali i pre 2008". 

Ivanović je rekao da je sasvim u redu da naš pregovarač bude veoma tvrd da dobijemo opštinsku i nadopštinsku upravu, policiju i sudstvo. "I da imamo pravo na upravljanje prirodnim resursima, tu je voda, Trepča, da imamo ovlašćenja kao što su obrazovanje i visoko obrazovanje, zdravstvo, kliničke i bolničke centre, socijalna pitanja, sve su to teme koje moraju biti nadopštinske", rekao je Ivanović. On je rekao da ako "Zapad oseti da mogu da nas stisnu, oni će nas stisnuti, a videli su da je nama stalo do datuma". On je dodao da to nije dobro, zato što nemamo konzistentno mišljenje, konsenzus u vladajućoj koaliciji, ali i sa opozicionim partijama, smatra Ivanović. 

Analitičar Vuk Stanković smatra da bi bilo apsurdno da se u budućnosti prihvati modifikovana verzija ove ponude.

Doris Pak: Budućnost Srbije u opasnosti

Poslanica Evropskog parlamenta Doris Pak izjavila je da je budućnost Srbije u opasnosti, posle odluke Vlade Srbije da ne prihvati ponuđeni dogovor u Briselu.

"Žao mi je što ovaj dijalog nije okončao poteškoće između Kosova i Beograda. Niko nije tražio da Beograd prizna Kosovo, već su tražili da pomogne i olakša život Srba i Albanaca", rekla je Pak u izjavi Radio Slobodna Evropa.

Ona je ocenila da je plan Martija Ahtisarija "dobar za celo Kosovo".

"Ako Srbi ne žele da ga prihvate, to zavisi od njih, niko ih ne može prisiliti. Ako Srbi ne osećaju da treba da idu napred, onda mislim da treba da sačekamo neki drugi trenutak", ukazala je Pak.

Ona je rekla da se dijalog može nastaviti, mada je za to potrebno vremena, ali i upozorila da će ovakva odluka uticati na put evrointegracija Srbije i Kosova.

"Zavisi od obe strane da pronađu nov početak za nov dijalog, jer u suprotnom ništa ne može ići napred. Srbija neće dobiti početak za pregovore, a ni Kosovo neće biti u situaciji da ide napred", rekla je Pak.

Srbi, kako je rekla, znaju kakva im budućnost može biti ali oni ne žele tu budućnost i "u tome je problem".

"Sve zavisi od Vlade Srbije. Treba da razmisli i proceni dobro šta će uraditi, zato što je njihova budućnost u opasnosti", zaključila je Pak.

Svetski mediji: Srbija se udaljava od EU

BEOGRAD - Svetski mediji izvestili su danas da je Srbija odbila da potpiše sporazum zasnovan na principima koji je ponudila Evropska unija, posrednik u pregovorima Beograda i Prištine, uz komentare da bi takva odluka mogla da ugrozi put Srbije ka Evropskoj uniji. 

Svetski mediji ističu i da su srpske vlasti naglasile da žele nastavak pregovora s Prištinom. 

Francuska agencija Frans pres prenosi da je Srbija odbila da "potpiše sporazum čiji je cilj bio ublažavanje tenzija s Kosovom" i koji je "smatran ključnim uslovom za početak pregovora o evropskim integracijama". 

I francuska agencija naglasila je da Srbija želi da nastavi pregovore s Prištinom. 
Britanski Bi-Bi-Si, podsećajući da Beograd ne priznaje nezavisno Kosovo, piše da je pred Srbiju stavljen uslov - da se do utorka odrekne kontrole nad severom Kosova u zamenu za početak pristupnih pregovora s EU. 

Slične komentare iznela je i britanska agencija Rojters, koja je ocenila da bi pregovori Srbije o pristupanju EU, koje je ugrozilo odbijanje sporazuma, predstavljali "prekretnicu u oporavku Srbije posle decenije ratova i izolacije", kao i pomoć ekonomiji koja je "još najveća u bivšoj Jugoslaviji". 

Italijanska agencija ANSA u prvi plan ističe da je, pored toga što je Srbija odbila da potpiše sporazum, Beograd spreman da nastavi pregovore s Prištinom, uz posredovanje EU, s ciljem da na miran način i kroz dijalog dođe do trajnog rešenja krize na Kosovu. 

SPO: Otvorena vrata za kompromis

BEOGRAD - Srpski pokret obnove (SPO) saopštio je danas da  Odluka Vlade Srbije o hitnom nastavku briselskog dijaloga otvara vrata kompromisu oko nekih detalja i brzom potpisivanju sporazuma između Srbije i Kosova.

Činjenica da će i Evropska unija biti potpisnica sporazuma od ključnog je značaja za zaštitu svih prava Srba i srpskog religijskog i kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji, koja su predviđena planom Martija Ahtisarija, navodi se u saopštenju SPO.

Posle izgubljenog rata sa NATO alijansom, Kumanovskim sporazumom i Rezolucijom 1244 SB UN, državi Srbiji oduzet je suverenitet nad celom teritorijom Kosova i Metohije.

Sporazumom u Briselu, suverenitet koji je oduzet državi Srbiji biće zamenjen najvećim stepenom samouprave srpskih opština, u kojima će Srbi biti većina i u policiji i u sudovima, a srpske opštine i sve institucije u njima biće interesno povezane sa državom Srbijom, piše u saopštenju.

Ognjen Pribićević: Očekivana odluka, EU neće biti zadovoljna

Analitičar Ognjen Pribićević izjavio je danas da je odluka Vlade Srbije da odbije ponuđeno rešenje za Kosovo očekivana, ali da sa njom međunarodna zajednica sigurno neće biti zadovoljna iako će učiniti sve da se pregovori nastave.

Vlada Srbije jednoglasno je ranije danas odbila ponuđeno rešenje za Kosovo i predložila hitan nastavak dijaloga sa Prištinom uz posredovanje Evropske unije.

"Iz svih izjava predsednika i prvog potpredsednika vlade bilo je jasno da će u tom pravcu ići današnji odgovor Vlade Srbije. Mislim da je jako dobro što je on formulisan kao pozitivan - mi hoćemo dalje pregovore, ove nismo mogli da prihvatimo, i sad moramo da vidimo kakav će biti odgovor Brisela", rekao je Pribićević za Radio-televiziju Srbije.

On je kazao da veruje da je u "najdubljem interesu EU i SAD da se pregovori nastave".

"Ni jednoj, a ni drugoj strani, ne odgovara da pregovori propadnu. U prethodnih desetak godina previše njihovih inicijativa nije dobro prošlo - znamo s čime se suočava EU, s velikom krizom u ekonomiji i finansijama i sad još jedan neuspeh na planu spoljne politike, a što se tiče SAD, nema potrebe da govorimo o brojnim pokušajima koji se nisu najuspešnije završili", kazao je Pribićević.

On je ocenio da će i SAD i EU imati želju da se dijalog nastavi, ali da sigurno time neće biti zadovoljni.

"Oni sigurno neće, bez obzira na sve izjave koje će biti vrlo diplomatski formulisane, biti zadovoljni, ali će učiniti sve da se ti pregovori nastave", istakao je Pribićević.

Vladimir Todorić: Sporazum Beograda i Prištine do kraja nedelje

BEOGRAD - Direktor Centra za novu politiku Vladimir Todorić smatra da će Beograd i Priština, uz posredovanje Evropske unije postići sporazum do kraja nedelje.

"Nalazimo se u jednom zaustavnom vremenu i iskreno mislim da je taj utorak, pa ni danas, bio ozbiljan kraj svih napora da se dođe do sporazuma. Mislim da ćemo ući u jedan kratak vremenski prostor gde ćemo zaista doći do sporazuma sve tri strane", rekao je Todorić gostujući na Radio-televiziji Vojvodina pre nego što je saopštena odluka Vlade Srbije.

On smatra da sve tri strane pokusavaju da dobiju maksimalno što je moguće u zadnjem momentu i da su u pitanju veliki interesi, te da se ne može lako doći do sporazuma.

"Imajući na umu potencijalnu štetu koja bi nastala i na strani Srbije i Kosova i EU, koja bi ispala kao neozbiljna i nesposobna kao medijator u svemu ovome, a imajući u vidu uticaj Vašingtiona, mislim da ćemo do kraja nedelje imati nešto što možemo nazvati sporazumom", kazao je  Todorić.

Prema njegovim rečima, trenutna ponuda Brisela ustvari je "Ahtisari minus".

"Imate mogućnost nagrade napretka, ali i sankcija i zaustavljanje evropskih integracija", rekao je Todorić.

Prema njegovim rečima, nikome nije lako da potpiše ovakav sporazum.

Na pitanje kakva je uloga Rusije kada je reč o Kosovu i Metohiji, Todorić je kazao da njena uloga nije toliko vidljiva.

"Mislim da nisu toliko nezainteresovani za ovaj proces. Njihova uloga je na nivou diplomatskih kanala", smatra Todorić.

Neimenovani zvaničnik EK: Nije "kraj sveta", ali nema datuma

Neimenovani zvaničnik EU izjavio da nije "kraj sveta", ali da se odlaže određivanje datuma Srbiji za pregovore sa EU.

Neuspeh Beograda i Prištine da se dogovore o spornim pitanjima neće značiti zatvaranje vrata Evropske unije Srbiji, ali će se odraziti na rok dobijanja datuma početka pregovora, izjavio je danas za Tanjug zvaničnik Evropske komisije koji je želeo da ostane anoniman.

"Nije kraj sveta ako ne bude sporazuma", rekao je ovaj briselski funkcioner i dodao da će Komisija u svakom slučaju nastaviti da pomaže Srbiji da ispuni kriterijume za članstvo.

"Naravno, u tom slučaju tajming za dobijanje datuma početka pregovora neće biti onaj kome smo se nadali", rekao je zvaničnik.

(RTV-Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner