Početna strana > Hronika > Rasim Ljajić: Liste čekanja za narodne kuhinje sve duže
Hronika

Rasim Ljajić: Liste čekanja za narodne kuhinje sve duže

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. septembar 2010.

Broj građana koji živi ispod linije siromaštva se povećao, što predstavlja dodatni pritisak na narodne kuhinje, pa su liste čekanja za korišćenje tih usluga sve duže, izjavio je danas Tanjugu ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić.

Procenat siromašnih je tri odsto veći na selu nego u gradovima, oko 10 odsto kod starog seoskog stanovništva i iznad devet odsto kod dece do 14 godina starosti, dodao je on.

"Prema preliminarnim podacima Ministarstva rada i socijalne politike, poslednje ankete, u zavisnosti od primenjene metodologije, broj onih koji žive ispod linije siromaštva je 560.000 i kreće se do gotovo 700.000 građana, što automatski znači i povećan pritisak na narodne kuhinje", naveo je Ljajić.

Ljajić je kazao da je pritisak na narodne kuhinje povećan od početka globane ekonomske krize, da je sada daleko veći i da su liste čekanja za korišćenje usluga narodnih kuhinja duže nego što su bile.

Socijalna politika Srbije, istakao je on, nije bazirana na otvaranje novih narodnih kuhinja kao reakciju na globalnu ekonomsku krizu.

"Sigurno je da to nije dobar parameter za jednu zemlju, ali ne možemo da ne primetimo da, usled krize, imamo povećan broj ljudi koji žive ispod linije siromaštva i narodna kuhinja jeste kratkoročan odgovor na tu situaciju kako bi oni imali makar jedan obrok dnevno i kako ne bi bilo gladnih", rekao je ministar.

U Srbiji trenutno rade 63 narodne kuhinje u kojima se hrani oko 40.000 ljudi, kažao je Ljajić, navodeći da se taj broj često menja u zavisnosti od toga da li ima namirnica, pre svega brašna, ali i tehničkih sredstava.

Ministar je najavio da će u narednih 15 dana narodne kuhinje biti otvorene u Boru i Lebanu, a za dva meseca, verovatno, u još šest opština, pre svega, u južnoj i istočnoj Srbiji.

Kod otvaranja novih i funkcionisanja postojećih narodnih kuhinja vlada i ministarstvo su samo logistika i oslanjaju se na podatke Crvenog krsta i lokalnih samouprava, objašnjava on.

"Ministarstvo ne određuje gde će biti otvorena narodna kuhinja, a preduslov je postojanje tehničkih sredstava jer nemamo para za sve, za opremu, vozila, zakup objekta i namirnice zato koristimo postojeće kapacitete kako bi raspoloživim sredstvima obezbeđivali namirnice", rekao je ministar.

Ljajić kaže da je za funkconisanje postojećeg broja narodnih kuhinja do maja naredne godine potrebno još 220 miliona dinara i da veruje da će Vlada Srbije na jednoj od narednih sednica Crvenom krstu odobriti ta sredstva.

Narodne kuhinje funkcionišu zahvaljujući sredstvima Vlade Srbije, ali i donatorima koji daju novac, ili obezbeđuju namirnice, kazao je Ljajić.

Da bi jedna kuhinja funkcionisala, pored objekta i tehničke opremljenosti, neophodno je da raspolaže sa sedam osnovnih životnih namirnica među kojima je brašno najskuplja stavka, kazao je ministar, a ostale su ulje, pirinač, pasulj, testenine, mesne konzerve i đuveč.

Ministar je ukazao da su seoska staračka domaćinstva posebno pogođena krizom, jer, iz razumljivih razloga, ne mogu da koriste narodne kuhinje.

Zato je u planu obezbeđivanje dodatnih 130 miliona dinara za novih 50.000 higijenskih i prehrambenih paketa koji će toj kategoriji građana biti podeljeni u najugroženijim opštinama, rekao je Ljajić i podsetio da je do sada podeljeno 20.000 takvih paketa.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner