Početna strana > Hronika > Protivrečni izveštaji iz Libije
Hronika

Protivrečni izveštaji iz Libije

PDF Štampa El. pošta
subota, 26. februar 2011.

Iz Libije, gde je sredinom februara buknula pobuna protiv režima Moamera Gadafija, i dalje stižu protivrečni izveštaji - neke agencije javljaju da se nastavljaju žestoki sukobi, dok druge tvrde da je protekla noć bila uglavnom mirna.

Agencija Frans pres (AFP) izvestila je da se prestrašeni stanovnici Tripolija, posle noći u kojoj je ođekivala puščana paljba, spremaju za krvave okršaje, pošto je Gadafi objavio da je spreman da naoruža svoje pristalice kako bi mogli da se obračunaju sa demonstrantima.

Rojters javlja da su ulice Tripolija, izlepljene Gadafijevim slikama, prošle noći bile zloslutno mirne, dok su malobrojna policijska vozila patrolirala gradom, pošto su prethodnog dana, prema rečima samih stanovnika, progadafijeve snage u mnogim delovima grada pucale na demonstrante i u vazduh.

Samo u jednom delu grada navodno je poginulo 25 ljudi, navodi britanska agencija.

„Mir se vraća u našu zemlju. Ako čujete petarde, nemojte misliti da se puca”, rekao je jedan od Gadafijevih sinova, Saif al-Islam Gadafi, novinarima kojma je dozvoljeno da dolete u Libiju pod strogim nadzorom.

On je priznao da progadafijeve snage imaju „problem” sa Misratom, trećim gradom po veličini u Libiji, i Zavijom koji se nalaze na zapadu zemlje, gde su se demonstranti odbranili od kontranapada vojske, ali je rekao da je vojska spremna da pregovara, da će problem biti rešen i da više neće biti krvoprolića.

Demonstranti u Zaviji već nekoliko noći uspevaju da se odupru vladinim snagama, ispričao je očevidac koji je pobegao u Tunis i tvrdi da su leševi na sve strane i da se tamo vodi rat u pravom smislu te reči, naveo je Rojters.

Drugi grad po veličini Bengazi i skoro čitav istočni deo zemlje nalaze se pod kontrolom opozicije još od početka pobune, a Gadafi je juče, obraćajući se pristalicama na glavnom trgu u Tripoliju, obećao da će „uništiti neprijatelja”.

Pobuna je počela 15. februara u Bengaziju, po uzoru na masovne proteste u Egiptu i Tunisu, gde su demonstranti primorali dugogodišnje predsednike da odu s vlasti.

Pobunjenici u potpunosti kontrolišu gotovo sva naftna polja istočno od grada Ras Lanuf, javio je Rojters, pozivajući se na naftnog inženjera Abdesalama Nadžiba koji je član privremene uprave u Bengaziju.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner