Početna strana > Hronika > Protest bugarskih ekstremista u Bosilegradu protiv ugovora u Neju
Hronika

Protest bugarskih ekstremista u Bosilegradu protiv ugovora u Neju

PDF Štampa El. pošta
subota, 27. novembar 2010.

Stotinak pripadnika dve političke stranke iz Srbije i Bugarske protestovalo je u Bosilegradu. Okupili su se povodom 91. godišnjice Nojskog sporazuma, kojim je Bosilegrad pripojen tadašnjoj Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Policija je obezbeđivala skup, incidenata nije bilo.

Parola "90 godina srpskog ropstva" na čelu kolone, bugarske zastave, nacionalističke pesme i himna. Protestom žele, kažu, da skrenu pažnju na težak život meštana, a ne da se odvoje od Srbije.

Ivan Nikolov portparol Demokratskog saveza Bugara kaže da na skupu nije pozvao na prekrajanje granica, već želi da skrene pažnju na položaj bugarske nacionalne manjine.

Iz Bugarske su, da podrže skup, stigle pristalice nacionalističke partije ATAKA, u par autobusa. Ostali su zastali kod granice. 

Dimitar Dimitrov iz Demokratskog saveza Bugara navodi da je dosta života u koloniji, i da ih Srbija eksploatiše, vodu iz Lisinskog jezera povlači ka Vlasini. Traže da deca u školama uče na maternjem jeziku, kulturne i sportske kontakte sa Bugarskom.

Za lokalnu samoupravu ti zahtevi su neosnovani."Imaju pravo da po zakonima Srbije uče na svom maternjem jeziku, i Srbija, po tim zakonima prednjači u Evropi"‚ istakao je predsednik opštine Vladimir Zaharijev. 

Po poslednjem popisu oko 10.000 stanovnika živi u Bosilegradu, većinom pripadnika bugarske nacionalne manjine. Za meštane su ekonomska pitanja važnija od političkih. 

Demokratski savez Bugara je parlamentarna stranka, imaju dva opoziciona odbornika u lokalnoj skupštini.

Srpska policija na graničnom prelazu Ribarci nije dozvolila ulazak deset bugarskih autobusa sa oko 500 pristalica nacionalisticke partije ATAKA.

Bugarski desničari krenuli su u Bosilegrad na protest povodom obelezavanja 91 godine od potpisivanja Nojskog mirovnog ugovora.

Srpska policija, međutim, nije dozvolila pristalicama nacionalističke politicke stranke ATAKA da uđu u Srbiju i prisustvuju protestu koji je zakazan na dan kada je pre 91 godinu Bosilegrad pripojen Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca.

Lider partije ATAKA Volen Siderov zapretio je vladajućoj koaliciji u Bugarskoj – GERB, da će blokirati granicu između Srbije i Bugarske ukoliko Ministarstvo inostranih poslova Bugarske ili drugi kompetentni organi ne preduzmu ništa povodom zaustavljanja autobusa sa njegovim pristalicama.

Posle vraćanja u Sofiju grupa je održala mirni protest ispred srpske ambasade u Bugarskoj.

Prema rečima Siderova današnja zabrana prelaska granice narušava sve međunarodne dogovore, zbog toga što nije dozvoljen slobodan prelazak ljudi iz jedne u drugu državu.

Siderov je zatražio od vladajuće koalicije GERB da uputi protestno pismo Vladi Srbije, a zahtevao je i da se o ovom slučaju obavesti i evropska komisija.

Pristalice bugarske partije ATAKA ranije su najavljivali da će tražiti od suda u Strazburu da se poništi Nejski sporazum i teritorije pripojene Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca vrate Bugarskoj.

Sam protest u Bosilegradu počeo je sa oko sat vremena zakašnjenja ali sa znatno manjim brojem okupljenih građana od planiranog.

Iako je skup bio zakazan da bi se ukazalo na težak položaj bugarske nacionalne manjine, građani Bosilegrada kažu za B92 da osim što je ovo jedan od najsiromašnijih krajeva, njihova prava nisu ugrožena, dok lokalni političari tvrde suportno.

Predsednik Demokratskog saveza Bugara u Srbiji Dragoljub Ivančov, stranke koja je organizovala ovaj skup, poručio je da su se oni tu okupili ne da bi svađali bugarski i srpski narod, već da bi ukazali srpskoj, bugarskoj, ali i međunarodnoj zajednici na težak položaj Bugara u Srbiji.

Iz Vranjske policije nismo uspeli da dobijemo odgovor zbog čega su bugarski autobusi vraćeni sa graničnog prelaza iako je skup u Bosilegradu prethodno prijavljen. Stav policije je da o ovom događaju ne daju zvanične izjave.

Povodom zadržavanja na granici devet bugarskih autobusa portparolka bugarskog Ministarstva inostranih poslova Vesela Černeva najavila je da će od nadležnih u Beogradu tražiti objašnjenje zašto bugarskim državljanima nije dozvoljen ulazak na teritoriju Srbije.

"Bugarska ambasada u Beogradu dobila je instrukcije da zatraži više informacija u ponedeljak", naglasila je ona.

Bugarski ambasador u Beogradu Georgi Dimitrov izjavio je da priprema notu Ministarstvu inostranih poslova Srbije kojom traži objašnjenje zašto bugarski građani nisu bili pušteni u Srbiju.

(RTS, B92)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner