Početna strana > Hronika > Profesor Miodrag Jovanović: Nad univerzitetom visi ozbiljna pretnja i pritisak, ali to nije uzrokovano studentskim blokadama. Pokušaj da se oskrnavi univerzitet započet je još najavama zakona o dolasku stranih univerziteta
Hronika

Profesor Miodrag Jovanović: Nad univerzitetom visi ozbiljna pretnja i pritisak, ali to nije uzrokovano studentskim blokadama. Pokušaj da se oskrnavi univerzitet započet je još najavama zakona o dolasku stranih univerziteta

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. maj 2025.

Profesor na Pravnom fakultetu i član ProGlasa Miodrag Jovanović kaže da nije sporno da nad univerzitetom visi jedna ozbiljna pretnja i pritisak, ali to nije uzrokovano studentskim blokadama.

"Pokušaj da se oskrnavi univerzitet započet je još najavama zakona o dolasku stranih univerziteta, a kulminirao je kriminalnom i neustavnom uredbom, na osnovu koje se uskraćuju plate zaposlenima na univerzitetu", navodi on.

Na pitanje, s obzirom na to da je većina studenata Pravnog fakulteta za to da se istraje u blokadama, da li to znači da nastavno-naučno veće neće doneti odluku o povratku na nastavu, Jovanović ističe da su bespredmetne sve odluke koje na neki način pokušavaju da zaobiđu vrlo jasnu volju studenata.

"Dakle, i ono što ja stičem utisak zašto se te odluke donose, donose se iz jednog, po mom sudu, duboko pogrešnog razloga, da se umilostivi jedna vlast koja zapravo takve akte isključivo doživljava kao činove slabosti fakulteta, univerziteta, nastavnika i na činove slabosti nastavlja novim i dodatnim gaženjima. S druge strane, ponavljam, naravno da je situacija u kojoj nema nastave, u kojoj nema ispita, u kojoj profesori ne dobijaju plate, ne može biti normalna situacija i potpuno razumljivo je da iz toga proizlaze nekakvi legitimni pokušaji da se do nekakvog rešenja dođe, ali ponavljam, ta rešenja moraju zapravo biti u skladu i u dogovoru sa studentima", ukazuje.

A propo razgovora između predstavnika Univerziteta i Vlade Srbije, smatra da je velika greška učinjena već kada se pristalo uopšte na takve i po tim uslovima nametnute razgovore.

Dodaje da je univerzitet sa svoje strane pokazao izvesnu dobru volju, "ali sa druge strane je isključivo dolazio đon".

"I, ako neko misli da đon može da slomi univerzitet, koji nikada u istorijji od svog nastanka nije bio slomljen, nije bio slomljen ni za vreme okupacije, pa ga neće slomiti ni ova prilično tanka i smešna vlada, sa ova dva čoveka (premijerom Đurom Macutom i ministrom prosvete Dejanom Vukom Stankovićem), koji svakako predstavljaju sramotu za Beogradski univerzitet", poručuje Jovanović.

Ističe da je univerzitet nešto što se ne može tek tako srušiti potezom pera ili nečijim kapricom.

Studenti da preformulišu zahtev o raspisivanju izbora

Na to da li misli da li će biti ispunjen studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, kaže da je to jedan legitiman zahtev, kao i da u njemu nema nikakve dnevne ili stranačke politike.

"Vidimo da Aleksandar Vučić, koji je obično na svako pominjanje izbora skakao kao oparen i odmah ih nudio, naravno pod duboko nefer i neslobodnim uslovima, ovoga puta sa tim okleva, čak i u takvim uslovima, što jasno govori o tome da su istraživanja koja on svakodnevno vrši, po njega loša", ocenjuje.

Misli da će mnogo zavisiti od predstojećih lokalnih izbora u Kosjeriću i Zaječaru, i zbog toga će se upravo ProGlas angažovati u te dve sredine.

Savetovao je studente da preformulišu zahtev za izbore.

Smatra da Vučića baš briga zbog neodržavanja nastave na fakultetima, ali ga tangira to što su studenti u blokadi.

"To je za njega najteža politička činjenica. I to je nešto čime studenti mogu da trguju. I ja mislim da taj zahtev za izborima treba da bude drugačije formulisan i da kaže 'dajte nam izbore, izaći ćemo iz blokade'. Mislim da je to način da se proces na univerzitetu odblokira, jer raspisivanje izbora i sve druge radnje koje bi iza toga sledile svakako ne mogu biti na fakultetima i univerzitetima", poručuje.

Kaže i da postoji sijaset zamislivih modaliteta da se spasi školska godina - tako što će se pomeriti prijemni ispiti na jesen, a početak nove školske godine za neki kasniji datum, ili što će se naredna godina možda drugačije organizovati, ne kroz semestre, već kroz trimestre, pa da bi se u školskoj 2026/27 sve vratilo u redovne tokove.

"Da li će studenti na kraju dana dobiti onako kvalitetno obrazovanje kako bi dobili u normalnim okolnostima? Naravno da neće, a osnovni krivac nisu univerziteti, već ovaj režim koji je prvog dana po padu nadstrešnice pokušao da zataška činjenicu da je nadstrešnica renovirana i da zataška odgovornost za takav jedan događaj", ocenjuje.

Rekao je i da će ProGlas učestvovati 2. juna u Kosjeriću na skupu koji organizuju studenti, a 4. juna u Zaječaru na skupu čiji će organizator biti ta inicijativa, i da će oni biti u formi predizbornih skupova.

Naglašava i da je svima jasno da izbori nisu ni slobodni ni fer, kao i da se koriste isti mehanizmi zloupotrebe i kupovine glasova.

(N1)

 
Pošaljite komentar