Početna strana > Hronika > Predsednik Partizana Dragan Đurić pritvoren zbog Veterinarskog zavoda
Hronika

Predsednik Partizana Dragan Đurić pritvoren zbog Veterinarskog zavoda

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. januar 2014.

Predsednik tenderske komisije koja je jula 2003. godine Đuriću prodala Veterinarski zavod Zemun bio je Čedomir Jovanović, tada potpredsednik Vlade Srbije

Vlasnik „Zekstre” i predsednik Fudbalskog kluba Partizan Dragan Đurić zadržan je juče u pritvoru zbog sumnjivih radnji pri privatizaciji Veterinarskog zavoda. On se tereti da je u postupku privatizacije za konzorcijum pravnih lica „Zekstra” i „Bankom” pribavio protivpravnu imovinsku korist u iznosu većem od 207 miliona dinara. Pritvaranju predsednika Partizana prethodilo je njegovo saslušanje u Tužilaštvu za organizovani kriminal, po prijavi koju je 27. decembra prošle godine podnela policija.

– On nije bio po pozivu policije, nego tužilaštva, ali je to još jedna potvrda da niko neće imati privilegije – rekao je premijer i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

On je ukazao na to da će sudstvo raditi svoj posao.

– Po informacijama koje imam, njemu je određeno zadržavanje do 48 sati – dodao je premijer.

Dragan Đurić je u jučerašnjem intervjuu za „Kurir” izjavio da nije u bekstvu i da je poslednjih nekoliko nedelja bio van zemlje zbog hirurških intervencija.

– Početkom decembra imao sam operaciju u inostranstvu, a potom i kontrolu, i zbog toga sam bio van zemlje. Nemam razloga da bežim. Beograd je moj grad, meni je ovde najlepše i nikada ne bih otišao jer sam hrabar čovek. Ukoliko treba da se proveri privatizacija Veterinarskog zavoda, neka se to i uradi, tu sam da dokažem da sam u pravu. Nikada nisam lagao i krao, i to ću dokazati – rekao je Đurić.

Sumnjive radnje pri privatizaciji Veterinarskog zavoda, za Vericu Barać i Savet za borbu protiv korupcije predstavljali su „školski primer sistemske korupcije”. Problem je bio u tome da „Zekstra” nije ispunjavala uslov za učešće na tenderu.

Krajem decembra 2003. godine Tenderska komisija je prihvatila predlog Agencije za privatizaciju da je prvorangirani kupac konzorcijum „Zekstra–Bankom”, a drugorangirani konzorcijum fizičkih lica Veterinarskog zavoda, odnosno zaposleni.

Predsednik tenderske komisije koja je jula 2003. godine Đuriću prodala Veterinarski zavod Zemun bio je Čedomir Jovanović, tada potpredsednik Vlade Srbije, sada predsednik LDP-a. Direktor Agencije za privatizaciju bio je Mirko Cvetković, kasnije predsednik Vlade Srbije, a funkciju ministra privrede i privatizacije obavljao je Aleksandar Vlahović.

Iako je VSS dva puta usvajao prigovor konzorcijuma radnika, drugog ponuđača za kupovinu zavoda, i vraćao postupak na početak, Agencija za privatizaciju je 28. januara 2005. treći put procenila da je ponuda konzorcijuma „Zekstre” i „Bankoma” ispravna. Zanimljivo je i to što je agencija sa ovim konzorcijumom istog dana, samo dva sata po objavljivanju novog rešenja, zaključila kupoprodajni ugovor, kako ne bi istekao rok za sprovođenje tendera. Da se to nije uradilo, čitava privatizacija vratila bi se na početak.

Danas Veterinarski zavod Zemun, prema poslednjim izveštajima Agencije za privredne registre za 2012. godinu, ima gubitak od 556.966.000 dinara, dok je 2011. godine imao dobitak od 9.735.000 dinara.

Većina firmi koje je u postupku privatizacije kupio Dragan Đurić, vlasnik „Zekstre”, danas je u gubicima.„Veterinarski zavod Zemun, „Nolit”, „Optika”, „Savremena”, „Šumadija”, samo su neka od preduzeća čiji je vlasnik u protekloj deceniji postao aktuelni predsednik Fudbalskog kluba Partizan.

(D. Telesković – Politika)