Početna strana > Hronika > Predrag Vasiljević: Karađorđe i Miloš su davno odgovorili Bajdenu
Hronika

Predrag Vasiljević: Karađorđe i Miloš su davno odgovorili Bajdenu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. februar 2023.

 Čestitka DŽozefa Bajdena predsedniku Vučiću povodom Dana državnosti Srbije upisala se u anale političke i diplomatske nepristojnosti, neukusa i osionog bezobrazluka.

Predsednik Amerike je veliki praznik Republike Srbije, neprimereno i sa svešću kolonijalnog vladara, iskoristio da od zvaničnog Beograda traži promenu suštinske državne politike.

Zamislite situaciju da vam neko čestita krsnu slavu, da vam pošalje 200 grama kafe, ratluk i flašu vina, a sve to uz prigodnu želju da se posvađate sa važnim prijateljem i uz zahtev da pouzdanom partneru zabijete nož u leđa.

Takav primitivan faul načinio je predsednik Amerike koji je čestitajuću Vučiću Sretenje poručio da Amerika i Srbija „zajedno moraju da nastave da podržavaju narod Ukrajine i da pozovu Rusiju na odgovornost za njen nepravedan i ničim izazvan rat protiv Ukrajine“.

U toj kratkoj „blagoglagoljivoj“ čestitki koja je stigla na Andrićev venac iz Bele kuće gotovo svaki pasus je prožet i natopljen licimernim porukama koje poništavaju elementarne nacionalne interese Srba

U toj kratkoj „blagoglagoljivoj“ čestitki koja je stigla na Andrićev venac iz Bele kuće gotovo svaki pasus je prožet i natopljen licimernim porukama koje poništavaju elementarne nacionalne interese Srba.

Nije se na primer, Bajden setio čak ni istorijskih momenata iz Prvog i Drugog svetskog rata u kome su Amerika i Srbija bili saveznici već je naveo, moš misliti, zajednički rad na „diversifikaciji izvora energije“ .

Čak i na taj način, Bajden ne skriva gotovo patološku opsednutost Rusijom i hoće da kaže da Srbija ne bi trebalo da se osloni na ruski gas nego verovatno na američki tečni koji niko nikad u Srbiji nije video ili na škriljce o koje se niko nikad ovde nije ogrejao.

Nije se Bajden setio ni operacije Halijard tokom koje su Srbi 1944. godine spasili oko 500 savezničkih i američkih pilota u selu Pranjani, ali nije propustio da podseti Beograd na obavezu prihvatanja takozvanog evropskog predloga za Kosovo koji u suštini predstavlja odricanje Srba od svoje duhovne kolevke i nacionalnog ognjišta.

Praktično, predsednik Amerike poželeo je Srbima na Sretenje da se odreknu sebe, svoje državne politike, svojih suštinskih interesa, partnera u spoljnopolitičkoj areni, svojih istorijskih korena, svoje nacionalne ideje, dostojanstva, obraza, imena i prezimena.

I nije slučajno DŽozef Bajden odabrao baš Sretenje, dan vaskrsa srpske državnosti, da bi srozao Srbiju u predržavno stanje.

Bajden je Srbiji čestitao državni praznik sa željom da država nestane. Hvala Sjedinjenim Američkim Državama što su odabrale potpuno pogrešan datum da, sve čestitajući i „grleći“, pokušaju da slome Srbiju. Karađorđe i Miloš su na tu čestitku DŽozefa Bajdena već odavno odgovorili.

Još na Sretenje.

 

Ne može biti nenamerno da je prvi čovek Amerike odabrao dan kad su Srbi podigli ustanak protiv Turaka da bi pokušao da baci Srbiju na kolena i da je vrati u dan pre junačkog pokliča u Orašcu.

Nije simbolički beznačajno da Bajden šalje čestitku odvratnog cinizma koja u sebi nosi gaženje srpskog Ustava i državne časti, baš na godišnjicu usvajanja velikog Sretenjskog ustava koji je održavao snagu države u vreme kad je većina Evrope o takvom državno-pravnom temelju mogla samo da sanja.

Bajden je Srbiji čestitao državni praznik sa željom da država nestane.

Hvala Sjedinjenim Američkim Državama što su odabrale potpuno pogrešan datum da, sve čestitajući i „grleći“, pokušaju da slome Srbiju.

Karađorđe i Miloš su na tu čestitku DŽozefa Bajdena već odavno odgovorili.

Još na Sretenje.

(Sputnjik)