Početna strana > Hronika > Politika: Zašto Dik Marti ublažava navode iz svog izveštaja
Hronika

Politika: Zašto Dik Marti ublažava navode iz svog izveštaja

PDF Štampa El. pošta
petak, 21. januar 2011.

U briselskim diplomatskim krugovima se priča da je Dik Marti bio izložen velikim pritiscima iz SAD

Četiri dana uoči sednice Parlamentarne skupštine Saveta Evrope koja bi trebalo da se izjasni o izveštaju Švajcarca Dika Martija koji je za trgovinu organima kosovskih Srba, ubistva i otmice optužio najviše kosovske rukovodioce, a među njima i premijera Hašima Tačija, situacija ne izgleda više tako dramatično po Tačija i njegove saborce iz OVK-a. Marti, koga je Tači nazvao rasistom i protiv koga je najavio tužbu, samo nekoliko dana uoči predstavljanja svog izveštaja, tvrdi da je pogrešno protumačen. On poziva da se njegov izveštaj pažljivo pročita jer tamo nigde ne piše da je „gospodin Tači direktno bio umešan u trgovinu organima, odnosno teško mogu zamisliti da je gospodin Tači, lično učestvovao u uzimanju organa”, ali „kažem da osobe iz njegovog jako bliskog okruženja imaju veze s tim. Da je teško zamisliti da on nikada nije čuo o tome”.

Tači je inače da bi sprao ljagu sa svog imena pozvao sve nadležne institucije, uključujući Savet Evrope i Euleks, da utvrde punu istinu o Martijevim optužbama.

Da li se ovakvo iznenadno pojašnjavanje onoga što je sadržano u izveštaju može shvatiti kao relativizovanje optužbi i abolicija Tačija?

U briselskim diplomatskim krugovima kažu za „Politiku” da je Marti bio izložen velikim pritiscima iz SAD koju su njegove tvrdnje posredno najviše pogodile. Zbog sumnjivih izbora i Martijevog izveštaja, Kosovo nema legitimnu vlast. Zbog toga SAD ni ne pritiskaju Prištinu da počne razgovore sa Beogradom. Podsetimo, američki ambasador u Prištini Kristofer Del izneo je stav svoje države pre nekoliko dana u autorskom tekstu za „Kohu ditore”. On je naveo da u novoj vladi Kosova nema mesta za „pojedince koji veruju da su iznad zakona ili one koji su zvanično osumnjičeni da su prekršili zakon”.

Politički direktor Ministarstva spoljnih poslova Srbije Borko Stefanović kaže da to ne shvata kao relativizaciju.

„Cela stvar je izmakla kontroli u smislu da izveštaj koristi pre svega da bude usvojen u formi rezolucije Parlamentarne skupštine. Nakon toga treba da dođe do adekvatnog pravosudnog zaključenja te priče i da se na taj način ova stvar, što je moguće više, odvoji od političkog terena”, rekao je Stefanović za B 92. On je ocenio da je veoma bitno šta će Savet Evrope na zasedanju 25. januara reći u svojoj rezoluciji o izveštaju Martija. Ako rezolucija potvrdi Martijev izveštaj i dobije dvotrećinsku većinu u Parlamentarnoj skupštini SE, bio bi to, kako kaže, moćan politički signal.

Prema mišljenju Predraga Simića, profesora Fakulteta političkih nauka, Dik Marti nije imao predstavu u šta se upušta kada je objavio izveštaj. „Sudeći po ovim izjavama imam utisak da je u međuvremenu shvatio tako da je očigledno znatno ublažio neke od svojih zaključaka. Ja sam to i najavio jer je bilo za očekivati da će zbog svojih izjava doći pod strašan pritisak, ne samo od strane kosovskih Albanaca, nego verovatno i onih koji su njima indirektno pogođeni”, kaže Simić.

Najblaže tumačenje novih Martijevih izjava, kako ističe, bilo bi da je on to učinio ne bi li omogućio početak pregovora Beograda i Prištine jer su bile prisutne kritike da se ovakvim izjavama taj dijalog onemogućava. Na pitanje da li relativizovanje Martijevog izveštaja može da rezultira rezolucijom Saveta Evrope kakvu Srbija nije očekivala, Simić kaže da je to vrlo moguće. „Mi smo poželeli da u njegovom izveštaju vidimo konačnu pravdu za žrtve i oslobađanje od teških optužbi kojima smo sve vreme bili izloženi. Možda je bilo previše gorljivosti u nastupima Srbije. Važno bi bilo da se ta rezolucija donese, mada verovatno neće biti onakva kakvu smo očekivali, ocenjuje Simić i dodaje da će biti dobro ako se ne donese rezolucija koja će biti kontraproduktivna po Srbiju u smislu da se u nastavku antikampanje kaže da je Marti bio u stvari izmanipulisan od strane Srba. Tako nešto Srbija je već doživela sa Ejupom Ganićem.

Bivši ministar spoljnih poslova SRJ Vladislav Jovanović kaže da su sponzori kosovske nezavisnosti odmah adekvatno reagovali na Martijev izveštaj. Amerika je, kako ističe, odmah stavila do znanja da je zainteresovana strana u toj stvari. „Uveren sam da je Amerika preko svojih kanala stavila do znanja i Evropi i Martiju i Švajcarskoj da u svemu tome ne treba da idu predaleko niti da to treba da izmeni političku realnost na Kosovu. On je opomenut da je otišao predaleko i da bi to moglo da ugrozi tekovinu Nato intervencije i zajedničke akcije sponzorisanja kosovske nezavisnosti. Ovo kako je on pojasnio izveštaj je pomalo trčeći korak unazad. Čini se da ga je i sam Tači pogrešno shvatio jer se osetio direktno prozvanim”, kaže Jovanović uz ocenu da Martijev nastup nije ohrabrenje ni za dalju istragu niti za politički učinak cele akcije.

J. Cerovina

(Politika)