Početna strana > Hronika > Politika: Trijumf Aleksisa Ciprasa
Hronika

Politika: Trijumf Aleksisa Ciprasa

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. jul 2015.

Atina – Aleksis Cipras je ponovo trijumfovao. A Grci su još jednom rekli veliko „ne”, ovog puta – merama štednje, pritiscima i ucenama međunarodnih kreditora, programu koji im je Brisel nudio u zamenu za finansijsku pomoć preteći im izbacivanjem iz monetarne unije, vraćanjem na drahmu. Na ulicama Atine je veliko slavlje, narod na Trgu Sintagma igra u kolu sa grčkom zastavom u rukama.

Grci su stali uz svog premijera Aleksisa Ciprasa, čija je politička sudbina pritiscima iz evropske porodice koja ne voli neposlušne lidere ozbiljno bila dovedena u pitanje. Prkosno su pokazali Evropi da su spremni na sve, na najgori scenario, ali više ne i na – diktat EU! U najdramatičnijoj situaciji u kojoj se zemlja nalazi poslednjih decenija, oslabljena, dužna, sa zatvorenim bankama, neisplaćenim penzijama i neizvesnom budućnošću u evropskom društvu, pokazali su da je ponos i poštovanje demokratije ono što više ne žele da dovode u pitanje. Jer, kako je rekao premijer Cipras, njegova „prezadužena zemlja odlučna je u nameri da sama donese odluku o sopstvenoj sudbini u evrozoni, da ostane u Evropi ali da u njoj živi dostojanstveno, radi i stvara na jednakim pozicijama.

„Demokratija pobeđuje strah i ucene, propagandu i to otvara novi put”, izjavio je Cipras i naglasio da narod Grčke šalje jasnu poruku Evropi i svetu da Grčka ume da štiti svoje dostojanstvo i suverenitet, pravo na izbor.

„Niko nema pravo i ne može da ignoriše odluku naroda koji sam sudbinu uzima u svoje ruke. Uvereni smo da ćemo sutra otvoriti put i za druge narode Evrope, put koji predstavlja povratak demokratskim vrednostima i solidarnosti u Evropi”, izjavio je premijer Cipras stotinama okupljenih novinara zbog kojih se, dok je davao izjavu, da bi ga svi bolje videli, ponovo, kao prilikom izbora u januaru – popeo na stolicu!

Prema preliminarnim rezultatima, koje je pred zatvaranje ovog izdanja „Politike” saopštilo grčko Ministarstvo unutrašnjih poslova, najmanje 60 odsto Grka koji su izašli na jučerašnji referendum reklo je „ne” zahtevima međunarodnih kreditora.

„Za” mere štednje i večitu zavisnost ili prkosno „ne” koje vraća osećaj nacionalnog ponosa ali, vodi u – neizvesnost! Mnogo više od istinskog uverenja, ovog puta je rukovodio – strah... Šta će biti danas, hoće li Grčka ostati u EU i evrozoni ili će drahma zameniti evro? Hoće li se otvoriti banke, da li će biti penzija ili će se novac podizati i dalje „na kašičicu”, hoće li li biti kresanja štednih uloga ako poverioci ne podrže banke, hoće li Grčka biti i dalje ponosna, ali gurnuta na evropske margine?

U svakom slučaju, bez obzira na činjenicu da je razlika između da i ne mala, da je ovaj referendum podelio naciju, ostaće u analima zapisano da je svaki korak premijera jedne male balkanske zemlje pratio ceo svet. Da su od ranog jutra stotine stranih TV ekipa i novinara dežurali pred glasačkim mestom na koje je trebalo da stigne. Ukupno 699 medija iz 44 zemlje, 80 TV kanala, 17 radio-stanica iz SAD, 58 novinskih kuća, 21 novinska agencija sa 325 novinara, 99 fotoreportera i 105 kamermana… Umesto redova ispred banaka i bankomata, polupraznih prodavnica, starca koji plače na trotoaru ispred banke, ovog puta su preneli snimak nepregledne mase naroda koji uskim uličicama skromne opštine Kipesli, gde Cipras i danas s porodicom živi, pokušava da se probije do glasačkog mesta na kome će se pojaviti premijer. Ceo svet video je da je Cipras, iako su ga mnogi optuživali da je kriv za današnju grčku dramu, onog momenta kad su ga na glasačkom mestu dočekale ovacije – moralni pobednik! Nije mogao da prođe od novinara i naroda koji je aplaudirao, uzvikivao „ne”, nije dugo dozvoljavao da od okupljenih ode prkosni „premijer bez kravate” na kome se, danas, prvi put video umor. Vaš izveštač prenosi vam reagovanja ovdašnjih medija koji su se složili da je ovakvu medijsku popularnost, bez obzira na greške i neizvesnost daljeg razvoja situacije na pregovorima sa kreditorima, doživeo malo koji svetski lider.

Propaganda i pritisci, pre svega Brisela uz zdušnu podršku opozicije, učinili su svoje! Za običan narod prilično nejasno pitanje, „da li ste za ili protiv sporazuma koji je predstavila Evropska komisija, Evropska centralna banka i MMF na sastanku Evrogrupe 25. juna”, opozicija i evropski krugovi uspeli su da stave u drugačiji kontekst, u navodno opredeljivanje naroda između izolacije i ostanka u Evropi, što je i bez referenduma, za 75 procenata Grka bilo odavno rešeno pitanje, onog momenta kad su ulazili u EU. Međutim, uz dobru propagandu i podršku opozicije, stavljanje Grka pred izbor između „da” ili „ne” dobilo je dimenziju odlučivanja između ostanka u evrozoni ili izlaska iz nje, između evra i drahme, što nije bila suština raspisivanja referenduma.

Naime, ovaj referendum, prvi posle 41 godinu od plebiscita posle pada hunte, kada se biralo između monarhije i republike, raspisan je u roku od nedelju dana. Pod pritiskom političkih okolnosti u zemlji, neslaganja u parlamentu, protivljenja u redovima koalicionog partnera ANEL, ali i Ciprasove Sirize, koji su, za razliku od opozicije, odbijali da se glasa za ultimativne predloge Brisela, Cipras je odluku prepustio volji naroda. Time je, u poslednjem trenutku, izbegao mogući pad vlade, prevremene izbore, ali je veliko breme odluke prebacio na Grke kojima je poručio da treba da odaberu, ne da li će ostati u Evropi, već da li će to biti na dostojanstven način.

Ministar finansija Janis Varufakis smatra da je reč o istorijskoj odluci za grčki narod koji posle pet godina drastičnih mera štednje prvi put može da iskaže svoje konačno mišljenje o politici ultimatuma.

„Ovo je momenat nade za Grke ali i celu Evropu, trenutak odluke koja daje nadu da u Evropi zajednička valuta i demokratija mogu da žive skupa!”, poručio je Varufakis, koji najavljuje da će pregovori početi vrlo brzo, u narednih 48 sati.

Kako će grčko sutra izgledati, sem volje naroda, u mnogome zavisi od istinskih namera međunarodnih poverilaca i njihove spremnosti da Atini ponude poštene uslove kreditiranja, obnove privrede i vraćanja duga… sposobnosti da razumeju i prihvate prkos premijera balkanske zemlje koji je hteo da pokuša da pokaže da sa finansijskim moćnicima može da se razgovara ravnopravno, a ne samo pognute glave, i da su prava rešenja o održivosti grčkog duga i na taj način moguća.

„Konačni rezultati referenduma pokazali su da je Ciprasov kabinet vlada celog naroda na pregovorima sa međunarodnim kreditorima”, izjavio je Nikos Filis, portparol Sirize.

Možda ima nade. Premijer Cipras je spreman da odmah otputuje u Brisel u nadi da će, uz podršku koju je dobio od naroda, moći da sa poveriocima dođe do sporazuma koji će zemlji olakšati finansijsko breme.

Angela Merkel i francuski predsednik Oland zakazali su za danas hitan sastanak u Parizu i najavili da će zahtevati vanredni sastanak EU na nivou lidera evrozone. Britanski premijer Dejvid Kameron zakazao je vanredni sastanak s ministrima i savetnicima. Belgijski ministar finansija Johan van Overtvelt smatra da će grčko „ne” iskomplikovati situaciju, ali da vrata za pregovore moraju da ostanu otvorena. Evropska centralna banka zaseda danas i od njene odluke hoće li podržati likvidnost grčkih banaka zavisi sudbina bankarskog sistema Grčke.

Kasno sinoć, ekonomski tim predvođen ministrom Varufakisom održao je sastanak s grčkim bankama na kome je analizirana dramatična situacija u bankama koje su, praktično, bez sredstava. Zvanično je upućena molba Evropskoj centralnoj banci da podrži likvidnost grčkih banaka. Jedna od najavljenih mera grčke vlade koja je izazvala šok jeste odluka da se sefovi u bankama blokiraju i da do daljeg iz njih ne može da se uzme novac. Ubrzo je demantovana.

Lideri opozicije u svojim izjavama pobedu „ne” smatraju početkom golgote za grčki narod, kako je rekao lider centrističke partije Potamu Stavro Teodorakis.

Adonis Samaras, bivši grčki premijer, večeras je posle objavljivanja rezultata referenduma dao ostavku na mesto lidera Nove demokratije. Njegovu ostavku, između ostalih, zatražila je Dora Bakojani.

Lider PASOK-a Fofi Genimata poručuje da je najvažnije da se u zemlji sačuva jedinstvo.

Na ulicama Atine do kasno u noć trajalo je narodno veselje. U obraćanju naciji kasno sinoć posle pobede, premijer Cipras je naglasio da je referendum pokazao da je demokratiju nemoguće ugušiti ucenama i da je narod Grčke poslao jasnu poruku u kakvoj Evropi želi da živi: u Evropi promena i demokratije. Cipras je obećao da će pregovori početi odmah, da je prioritet ponovno uspostavljanje normalnog bankarskog sistema i naglasio da će se ovog puta za pregovaračkim stolom glavni razgovor voditi o problemu održivosti grčkog duga. 

Jasmina Pavlović-Stamenić

(Politika)  

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner