Početna strana > Hronika > Politika: Može li Surdulica da obori Dačića
Hronika

Politika: Može li Surdulica da obori Dačića

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. mart 2015.

Surdulica – Dok se građani Surdulice žale na nezaposlenost i na težak život, socijalisti i naprednjaci pokazuju sve otvoreniju netrpeljivost jedni prema drugima. Na republičkom nivou koalicioni partneri, u Surdulici u ozbiljnom sukobu. Trvenje između socijaliste Novice Tončeva, predsednika skupštine opštine i narodnog poslanika, i naprednjaka Dragana Stevanovića Bosketa, državnog sekretara u Ministarstvu privrede, u poslednje vreme dobija obrise malog lokalnog rata. Ali, promena vlasti u Surdulici bez izbora nije moguća, jer SPS u lokalnom parlamentu od 35 odbornika ima 27, a SNS i DS po četiri.

Da li onda ovaj lokalni sukob Tončeva i Stevanovića može da izađe iz lokalnih okvira i bude uvod u rekonstrukciju vlade iz koje bi mogli da ispadnu Dačićevi socijalisti – teško je reći.

Sve je počelo kada je Novica Tončev optužio naprednjake za partijsko zapošljavanje u „Vlasinskim hidroelektranama”, gde je Stevanović postavio direktora, pomenuvši broj od dvesta fiktivno zaposlenih, kao i za rasipanje para na sport, rekreaciju i kulturu i na sadnju cveća na Vlasini i u Surdulici, i to usred januara.

Stevanović to opovrgava i uzvraća da Tončev nezakonito posluje, da preko IPA fondova isplaćuje radnike svoje firme „Tončev gradnja”, da finansira Fudbalski klub „Radnički” kao svoj lični projekat, da je bez ikakve javne nabavke sa šesnaest miliona dinara finansirao kablovsku televiziju. Tončev odgovara da nikome ništa ne duguje, da nije vlasnik televizije za koju je za osam godina potrošeno dvanaest miliona dinara.

Građanima Surdulice nikako nije po volji ovo prepucavanje, jer teško žive. Tako moler Saša D. za „Politiku” kaže: „Ovde se jednopartijski razmišlja i radi. Stevanović je rečit i bistar, a Tončev ima puno para i radi šta hoće. Ja nemam posao, kao ni moja žena, situacija je zategnuta, a oni se svađaju.”

Građevinac Jovan Videnović kaže da je čuo za sukobe, ali da ga se to mnogo ne tiče: „Radim na autoputu kod Predejana, kad se vratim, čujem da ljudi pričaju o prepucavanjima političara, ali ja sam apolitičan i ne znam zašto se svađaju. Bolje bi im bilo da pomognu ovom narodu.”

I penzioner Kosta Milošević smatra da se političari u Surdulici prepucavaju, troše pare na nešto što nikome ne koristi, a narod niko ništa ne pita.

Konobar Nenad Pejić za naš list podseća da se iz Surdulice po zvaničnoj statistici iselilo tri hiljade ljudi, pretežno mladih, zato što nemaju posao.

Dejan Stamenković ogorčen je što se iz opštinskog budžeta izdvajaju velike pare za FK „Radnički”, sa ciljem da uđe u Prvu superligu: „Ni mnogo veći gradovi nemaju klubove u Prvoj superligi, zašto opština troši toliko na klub u kom nema nijednog fudbalera iz Surdulice?”

Međutim, socijalisti i naprednjaci ne osvrću se na negodovanje građana i sukob se u međuvremenu zaoštrio.

Povereništvo SNS-a u Vranju staje u odbranu surduličkih naprednjaka i Dragana Stevanovića, navodeći njegov doprinos razvoju privrede, a socijalisti uzvraćaju oštrim saopštenjem u kojem ga optužuju za lažnu diplomu tvrdeći da je „nekadašnji konobar u surduličkom ’Pegazu’ Dragan Stevanović srednju školu sa dvojkama i trojkama završio u rodnom Novom Travniku”.

Socijalisti podsećaju da je Stevanović petnaest godina lepio plakate Vojislava Šešelja i vređao u skupštini Nikolića i Vučića, palio zastave EU i NATO-a. A potom je preko noći postao naprednjak, državni sekretar u ministarstvu privrede i dobio automobil, šofera, sekretaricu i državni stan.

SPS podseća vranjske naprednjake da brane Bosketa, ali da građanima nisu objasnili kako je za pet dana završio fakultet i od surduličkog konobara postao „beogradski ekonomista” – operativni menadžer.

Ni Dragan Stevanović ne ostaje dužan Tončevu i socijalistima i pita: „Da li svi kao Tončev treba da se skidaju goli kad se napiju i da li je jeftinije platiti seksualne usluge od svojih ili od budžetskih para?”

Tončev smatra da je to pokušaj naprednjaka da preuzmu vlast u opštini i da je reč o lokalnom sukobu koji ne može da posvađa lidere dveju stranaka – Dačića i Vučića. Na optužbe naprednjaka da u skupštini napada vladu, Tončev odgovara da se njegove izjave i nastupi u republičkom parlamentu izvlače iz konteksta kako bi pojedini lokalni funkcioneri SNS-a u Surdulici dobili medijsku pažnju i naklonost premijera.

Tončev: Nikad nisam kritikovao vladu i premijera Vučića

Povodom pisanja nekih medija da je Tončev kritikovao Vučića i govorio da će biti opozicija i da će u republičkom parlamentu sedeti iza Zorana Živkovića, Novica Tončev je za naš list izjavio: „Meni su svašta pripisivali, i da sam nezakonito trošio sredstva na prostitutke i da kritikujem vladu. Osam godina vodim opštinu i nikada nijedan dinar nije potrošen nezakonito. Nikada nisam kritikovao vladu, niti premijera Vučića. Posle svake sednice skupštine pripisuju mi nešto što nisam rekao kako bi privukli medijsku pažnju. Sve su to izmišljotine onih koji žele da dođu na vlast.”

Milan Momčilović 

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner