Početna strana > Hronika > Politika: Do kada će zločini nad sarajevskim Srbima čekati kaznu
Hronika

Politika: Do kada će zločini nad sarajevskim Srbima čekati kaznu

PDF Štampa El. pošta
utorak, 21. april 2015.

Istočno Sarajevo – Počinioci zločina nad osam vojnika bivše JNA u ratnom Sarajevu 22. aprila 1992. godine, koji su zarobljeni i streljani u Velikom parku u centru grada na očigled brojnih prolaznika, nikada nisu otkriveni, iako su u proteklom periodu iz Tužilaštva BiH stizale potvrde da je „saslušan veći broj svedoka” i da je istraga u tom „slučaju” intenzivirana.

U međuvremenu su pronađeni posmrtni ostaci samo dvojice vojnika. Kao osumnjičeni za ovaj zločin najčešće se pominju pripadnici ozloglašene jedinice „Ševe”.

Na istinu i pravdu 23 godine ne čekaju samo porodice osam vojnika bivše JNA, čeka i nekoliko stotina srpskih porodica sa područja Sarajevsko-romanijske  regije, od kojih mnoge do danas nisu ni pronašle svoje srodnike, ili jesu – pa njihovi posmrtni ostaci  godinama stoje u  spomen-kosturnicama zbog odnosa koji prema srpskim žrtvama ima Institut za nestala lica BiH. Taj institut je od 2008. godine (tada je formiran) do danas identifikovao samo 58 Srba, a mnogo više Bošnjaka, zbog čega srpski zvaničnici žele da proces ekshumacije i identifikacije nestalih ponovo vrate na nivo entiteta.

O tome se, kao i o nedopustivoj neažurnosti Tužilaštva BiH kad su u pitanju zločini koji su u poslednjem ratu počinjeni nad Srbima u Sarajevu, govorilo i juče u Istočnom Novom Sarajevu na obeležavanju Dana nestalih Srba Sarajevsko-romanijske regije. Tim povodom služen je parastos u crkvi u Miljevićima i položeni su venci ispred spomen-kosturnice u neposrednoj blizini crkve.

Predsednik Regionalne koordinacije Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo Mirko Vranić u izjavi za novinare naglasio je da su porodice nestalih Srba Sarajevsko-romanijske regije „ogorčene”, da ih „boli nepravda” i „selektivni odnos Tužilaštva i Suda BiH prema ratnim zločinima”.

Poslanika SNSD-a u parlamentu BiH Staša Košarac kaže da Sarajevo i institucije vlasti i pravosuđa u tom gradu vode politiku zataškavanja, prikrivanja i nekažnjavanja zločina, čime duboko vređaju porodice žrtava i uništavaju bilo kakve ozbiljne napore da se uspostavi pomirenje i poverenje između naroda u BiH.

„Političko Sarajevo treba da odgovori na pitanje gde je skoro 400 nestalih i ubijenih sarajevskih Srba. Na njega treba da odgovore Amor Mašović (dugogodišnji direktor Instituta za nestale) i mnogobrojne druge ličnosti iz politike, vojske i policije koje su bile ili su još u službi najjače i najbrojnije stranke u Sarajevu (SDA). Pozivam ih da to učine i da na taj način obezbede kakvu-takvu budućnost ove zemlje”, rekao je Košarac, prenosi Srna.

On je pozvao vodeće bošnjačke političare i, kako je naveo, neke od moćnih predstavnika međunarodne zajednice da prestanu da utiču na rad pravosudnih institucija koje na taj način potkopavaju i urušavaju.

„Porodice žrtava neće prestati da traže pravdu i kaznu za zločine. Uvek će biti neko ko će posvedočiti da je Sarajevo grad srpskih stratišta i logora smrti. Uvek će biti svedoka za zločin u Velikom parku, za ubistvo srpskog svata (Nikole Gardovića na Baščaršiji) za Dobrovoljačku, za kasarnu ’Viktor Bubanj’ (u kojoj je bio logor za Srbe), Centralni zatvor i Kazane, za Pofaliće, Hrasno, Alipašino, Dobrinju i druga mesta srpskog stradanja”, poručio je Košarac.

D. Stanišić

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner