Početna strana > Hronika > Ukrajina: Petro Porošenko imenovao bivšeg gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija za guvernera Odese
Hronika

Ukrajina: Petro Porošenko imenovao bivšeg gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija za guvernera Odese

PDF Štampa El. pošta
subota, 30. maj 2015.

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko imenovao je bivšeg gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija za guvernera strateški značajne oblasti Odesa.

Porošenko je ovo saopštio u živom televizijskom prenosu u crnomorskoj luci, zajedno sa Sakašvilijem, nazvavši bivšeg gruzijskog predsednika "velikim prijateljem Ukrajine".

"U Odesi je i dalje prisutan veliki broj problema: očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, nezavisnosti i mira", rekao je Porošenko.

Kontroverzno imenovanje Sakašvilija za guvernera južne obalske oblasti signal je iz Kijeva Moskvi, da ostaje na proevropskom putu uprkos krvavom konfliktu na istoku za koji ukrajinske vlasti optužuju Kremlj, naveo je AFP.

"Naš glavni cilj je da ostavimo veštačke konflikte, koji su veštački nametnuti ovom izuzetnom društvu", rekao je Sakašvili nakon imenovanja.

"Zajedno sa predsednikom i njegovim timom izgradićemo novu Ukrajinu", dodao je Sakašvili.

Bivši gruzijski predsednik od februara radi kao savetnik Porošenka i dodeljeno mu je ukrajinsko državljanstvo neposredno pre imenovanja.

Sakašvili (46) je bio predsednik Gruzije od 2004. do 2013, a bio je meta kritika opozicije zbog autoritarnog postupanja.

Od okončanja predsedničkog mandata nalazi se u egzilu u SAD.

U zemlji se, u međuvremenu suočava sa brojim optužbama proisteklim iz vremena dok se nalazio na vlasti, uključujući optužbe za korupciju.

U septembru, sud u Gruziji zamrzao je Sakašviliju i članovima njegove porodice bankovne račune i imovinu.

Ukrajina: Kijev već godinu dana ne kontroliše granicu sa DNR

Granicu između Rusije i Ukrajine u delu Donjecke oblasti kojom upravaljaju pobunjenici već godinu dana sa ukrajinske strane država ne kontroliše.

Preko nje u samoproglašenu Donjecku narodnu republiku stižu i humanitarna pomoć ali i ilegalno borci, oružje, roba.

Pojas tik uz granicu za neke je dom – razrušen dom.

Puste uglavnom neobrađene njive. Putevi izbrazdani gusenicama oklopnih vozila. Napuštene bojne pozicije u poljima u koja je bolje ne zalaziti. Rusija na dohvat ruke. Pogranični pojas i u njemu selo Marinovka – na 3 kliometara od granice.

“Granate neeksplodirane su okolo ali mi nigde ne idemo. Idemo samo tamo gde je već krava proišla pa je razminirala ili gde su već ljudi išli. Eksplodiralo nešto pre neko veče, ni sama ne znam, verovatno je neka životinja zgazila“, kaže Nadežda Aleksandrovna, meštanka tog sela.

Selo od oko 300 stanovnika postradalo je prošlog leta u borbama oko upravo graničnog prelaza na brdu iznad sela. Po okolnim mestima borbe su trajale i kasnije te se život počeo normalizovati tek nedavno.

“Da je dobro - nije. Ali su počeli penzije da daju. Cene su tako porasle da su penzije baš male. Preživljavamo“, navela je Aleksandrovna.

Do sela su reporteri B92 došli u potrazi za znakovima prelaska naoružanja i ljudstva iz Rusije u Ukrajinu.

Rusija u Donjecku oblast šalje zvanično samo humanitarnu pomoć ali priznaje da nelegalnih aktivnosti ima. Po nekim informacijama ilegalno snabdevanje za civilne i ratzne potrebe ide železnicom po drugim druom i poljima. Ilegalni prelasci su mogući jer se zvanično kontroliše samo mali deo prelaza i na njima nema druge zainteresovane strane ukrajinskih snaga reda.

Na putu ka selu reporteri B92 tenkove nisu videli ali jesu nekoliko ruskih kamina sa verovatno robom, dolazili su iz pravca gde nema kontrolnog punkta.

Zvanični kontrolni punk ne bi ni mogli zvanično da pređu. Jer bez obzira na podršku Kremlja koju DNR uživa, Rusija ovu oblast ne priznaje kao suverenu.

(Tanjug-B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner