петак, 01. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано: Није ЕУ тражила од Србије да јој се придружи и зато ће Београд морати да усклади спољну политику
Хроника

Петер Стано: Није ЕУ тражила од Србије да јој се придружи и зато ће Београд морати да усклади спољну политику

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. август 2014.

Преговори Србије за чланство у ЕУ добро напредују. Истовремено, Београд, у време уласка у Унију, мора да се усклади са заједничком спољном политиком, изјавио је Петер Стано, портпарол европског комесара за проширење Штефана Филеа.

Стано је оценио да преговори Србије са ЕУ добро напредују и да је до сада извршен аналитички преглед 18 од укупно 35 поглавља, или се она налазе у процесу скрининга.

- Усвојени су извештају за важна поглавља 23 и 24 и Влада Србије већ ради на акционим плановима за њих. Отварање једног или више поглавља зависи од одлуке земаља чланица ЕУ и до тога долази када оне осете да је све у овом процесу спремно и да преговори могу да започну - рекао је Стано за данашње "Новости".

Портпарол европског комесара за проширење је нагласио да ЕУ никога ни на шта не приморава, наводећи да је "Србија направила добровољни избор када је поднела захтев за чланство у ЕУ".

- Није ЕУ тражила од Србије да јој се придружи. Била је то одлука Србије да затражи да се прикључи заједници заснованој на вредностима, принципима, владавини права и поштовању људских права и основних слобода, зарад стабилније, сигурније и просперитетније будућности својих грађана. И, ЕУ је одговорила покретањем приступних преговора - рекао је Стано.

Што се тиче санкција против Русије, које је увела ЕУ на јасним правним основама због илегалне анексије Крима и континуиране дестабилизације Украјине, постоје треће земље које се усаглашавају с њима.

- Очекује се да се Србија, као земља кандидат за чланство, у потпуности усклади са свим одлукама спољне политике ЕУ у време уласка у Унију - истакао је он.

Стано је рекао да не сумња у посвећеност Србије дијалогу са Приштином, подсећајући да су европске интеграције свеобухватан процес реформи и усаглашавања с правилима и нормама ЕУ.

- То обухвата рад не само на једном поглављу већ, постепено, на свих 35. Иако се дијалог тренутно не води због постизборне ситуације на Косову, Србија наставља да ради на важним питањима. Интеграције нису резултат или одраз онога што се дешава током неколико недеља или месеци у одређеном временском периоду, већ сталних реформских напора и одлучности током неколико година - закључио је портпарол европског комесара за проширење.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер