Početna strana > Hronika > Pentagon: Zemlje BRIK na spisku pretnji zajedno s terorizmom, sajber-napadima i nuklearnim programima
Hronika

Pentagon: Zemlje BRIK na spisku pretnji zajedno s terorizmom, sajber-napadima i nuklearnim programima

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 12. septembar 2011.

Zemlje BRIK predstavljaju izazov po nacionalnu bezbednost SAD. Brazil, Rusija, Indija i Kina su se našle na istom spisku pretnji zajedno s terorizmom, sajber-napadima i nuklearnim programima Irana i Severne Koreje. Novi spisak je saopštio šef Pentagona. Po rečima Leona Panete, u narednoj deceniji Vašington je dužan da zaštiti planetu od pokušaja ovih zemalja da „podriju stabilnost u svetu“.

Zanimljivo je da se u američkom planu razvoja, koji je odobren prošle godine, Rusija i Kina nisu doživljavale kao izvori pretnje. Međutim, krajem avgusta ove godine u svom referatu Pentagon je upozorio kongres da Kina već za 9 godina može dostići SAD po nivou opremljenosti svoje vojske. U američkom vojnom nadleštvu su uvereni da će obim investicija Kine u svoj VPK omogućiti ovoj zemlji da stekne vojne mogućnosti „koje prete destabilizacijom vojne ravnoteže u regionu“. Što se pak tiče Rusije Pentagon ovde nije morao posebno da se upušta u detalje: to je jedina zemlja na svetu, koja poseduje strateški atomski potencijal koji se po moći može uporediti s američkim.

Uzgred rečeno, ako se veruje najnovijim rejtinzima ulaganja u VPK prvo mesto stabilno zadržavaju SAD. Rusija zauzima drugu poziciju, sledi je Kina. Međutim, da bi se investiralo u novo naoružanje treba odnekud uzeti finansijska sredstva. Tako da zabrinutost američkih analitičara nije izazvana samo ratom, već i ekonomskom moći zemalja BRIK (od nedavno – BRIKS, s Južnom Afrikom koja se pridružila). Jer još su u jeku svetske finansijske krize stručnjaci počeli da govore o burnom razvoju ekonomija u državama novog bloka.

Poslednji referat i izjave šefa Pentagona mogli bi se smatrati prosto za još jedan od nastupa vašingtonske „frakcije jastreba“. Međutim, nažalost, Paneta u svojim ubeđenjima nije usamljen. Malo ranije je državni sekretar SAD Hilari Klinton izjavila: SAD je lider u svemu i Amerika za sobom vodi ostale. Upravo zbog takve pozicije Vašington povremeno vidi pretnju tamo gde je nema, istakao je u intervjuu za „Glas Rusije“ direktor Centra za društveno-politička istraživanja Vladimir Jevsejev.

Jako je žalosno to što Sjedinjene Američke Države stabilnost i dalje shvataju kao svet s jednim polom u kojem one dominiraju. Ako se bude pristupalo s takvih pozicija uvek će se kod njih pojavljivati izmišljene pretnje, kao na primer, od strane Indije. Imamo ogroman broj realnih pretnji na koje treba da odgovaramo i to treba da odgovaramo zajedno (…).

Sad političari Vašingtona treba da pogledaju stvarnosti u oči: svet je ušao u novu epohu, koja je već nazvana „postameričkom“ ističe rukovodilac Centra za istočna istraživanja diplomatske akademije MIP Andrej Volodin.

U ovom svetu SAD će igrati bitno manju ulogu nego što su igrale ranije. Za Amerikance je to vrlo bitan zadatak, čak i ako nije pitanje života i smrti. Oni se lišavaju isključivog prava da određuju pravila igre u finansijskoj i vojno-političkoj oblasti. Ne samo Rusija, već i neke evropske zemlje sve više izmiču kontroli Sjed,injenih Država (…)

Jasno je da javne izjave američkih političara različitog ranga danas treba posmatrati kroz prizmu skorašnjih predsedničkih izbora u SAD. Sadašnji domaćin Bele kuće, Barak Obama ima više nego dovoljno protivnika. I suparnici ne propuštaju nijednu prilikuda istaknu svoj program.

(Glas Rusije)