Početna strana > Hronika > Pentagon: Kina želi da poljulja nebesko-svemirsku dominaciju SAD, isprobavamo nove sisteme kako bi ostali ispred njih
Hronika

Pentagon: Kina želi da poljulja nebesko-svemirsku dominaciju SAD, isprobavamo nove sisteme kako bi ostali ispred njih

PDF Štampa El. pošta
sreda, 24. jun 2015.

Amerika vidi Kinu kao ozbiljnu pretnju svojoj vojnoj superiornosti na nebu i u svemiru, pa Pentagon isprobava nove tehnologije i sisteme kako bi ostala ispred svog rivala, izjavio je zamenik ministra odbrane SAD Robert Vork.

Zamenik ministra odbrane Sjedinjenih Američkih Država Robert Vork rekao je grupi vojnih i civilnih aerosvemirskih eksperata.

Vork je rekao da Peking razvija letelice koje izbegavaju radare, napredne izviđačke avione, sofisticirane projektile i vrhunsku elektronsku ratnu opremu, javio je Rojters.

Kada se govori o vojnim sposobnostima, Kina „nastavlja da napreduje impresivnim tempom“, dodao je Vork.

Sjedinjene Države su, zapravo, do te mere zabrinute brzinom kojom Kina razvija svoj vojni potencijal da su osnovale Inicijativu za kineske aerosvemirske studije, zajednički projekat Ratnog vazduhoplovstva SAD i organizacije RAND u cilju razotkrivanja aerosvemirskih ciljeva Pekinga.

„Kao Ministarstvo odbrane, na nama je da se bavimo time. Mi smo tu da kažemo — Vidite, ovo su sposobnosti koje smo videli da Kinezi razvijaju i važno je da budemo u stanju da im se suprotstavimo“, rekao je na otvaranju Inicijative.

Citirajući studiju Harvarda o silama u razvoju koje se suprotstavljaju ustanovljenim silama, Vork je rekao da se takve interakcije često završavaju ratom, piše Rojters. Zbog toga Ministarstvo odbrane mora da se „postara da ovakva međunarodna takmičenja ne pređu u nešto ozbiljnije“.

Tradicionalno, Amerika je smatrala da je najbolji način da se izbegnu takvi konflikti posedovanje snažnog nuklearnog i konvencionalnog odvraćanja, superiornijeg od svih rivala, dodao je.Vork je rekao da su se Sjedinjene Države oslanjale na tehnološku superiornost tokom poslednjih 25 godina, ali sada „margina tehnološke superiornosti na koju smo se toliko navikli polako propada“.

Da bi se prilagodio, kaže Vork, Pentagon radi na razvoju novih tehnologija kako bi zadržala svoju poziciju i što nižu cenu odgovora na napade, prenosi Rojters. Usmereno energetsko oružje, na primer, moglo bi da obori projektile koji koštaju sto puta više od energetskih udara.

(Sputnjik)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner