Početna strana > Hronika > Patrik Jang: Dejstva "Islamske države" utiču na cenu nafte
Hronika

Patrik Jang: Dejstva "Islamske države" utiču na cenu nafte

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 19. oktobar 2014.

Poslednjih nekoliko meseci svetske cene nafte konstantno padaju i već su dostigle minimum za poslednjih nekoliko godina. Neki analitičari smatraju da ta tendencija može biti u vezi sa napredovanjem organizacije Islamska država u Siriji i Iraku. U emisiji RT „Rizični kapital“, izvršni direktor VS Advisors Patrik Jang je objasnio kako dejstva ekstremne organizacije utiču na cenu nafte.

Radikalna organizacija Islamska država, koja pokušava da uspostavi kontrolu nad teritorijom Sirije i Iraka, zajedno sa drugim faktorima, utiče na cenu nafte. Takvo mišljenje je u emisiji RT „Rizični kapital“, izneo izvršni direktor VS Advisors Patrik Jang.

„Ja mislim da cena nafte sada zavisi od mnogih faktora. Ovde, naravno, svoju ulogu ima i Islamska država. U njihove ruke svakodnevno dospe ogromna količina nafte: od 60-70 hiljada barela. Ako, čak tu količinu pomnožimo sa $80 za barel, ispada da oni dobijaju ogromnu sumu novca“, rekao je ekspert.

„Oni pokušavaju da od toga izvuku korist, ulažući u privredu, preko nepoštenih turskih posrednika. Njihova nafta se pojavljuje na crnom tržištu, tamo se „pere“ i na kraju krajeva, stiže do kupaca širom sveta. Zbog toga imamo sledeću situaciju: cena nafte namerno obara ili drži pod kontrolom zainteresovana grupa lica, koja na taj način pokušava da istisne ID“, istakao je Jang.

Situacija na Bliskom istoku

Sunitska organizacija Islamska država je postala poznata u leto 2014. godine, kada je u toku iznenadnog juriša zauzela značajne teritorije u Iraku i isterala sa njih vladinu vojsku. 29. juna radikali su objavili o formiranju halifata od grad Alepo, na severu Sirije, do provincije Dijala, na istoku Iraka. Za halifa je imenovan lider terorista Abdula Ibrahim as Samarai, poznatiji kao Abu Bakr al Bagdadi. Posle proglašenja halifata, koji nije priznala ni jedna država, organizacija, koja je ranije bila poznata pod nazivom Islamska država Iraka i Levanta, se odrekla geografskog dela svog naziva.

Prema informacijama arapskih medija, ID sada kontroliše oko trećine teritorije Sirije. Analitičari fenomen ID nazivaju „drugim rođenjem Al Kaide“. Ipak, oni tvrde da je ID mnogo opasnija, jer dejstvuje u centru Bliskog istoka, gde se nalaze ogromne zalihe nafte i gasa, a ne negde na periferiji.

Težeći da sebi obezbede podršku na teritorijama koje kontrolišu, ekstremisti pokušavaju da organizuju snabdevanje i privredni život gradova, obnavljaju razrušenu infrastrukturu. Imitirajući vlast, oni daju plate službenicima i pomoć nezaposlenima, naplaćuju porez. Teroristi dobijaju platu $700 mesečno. Oni, kao i Talibani, pokušavaju da uspostave srednjevekovne običaje i način života.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner