Početna strana > Hronika > „Otadžbina“: Svih ovih deset godina čelnici RS podržavali su izdajnički režim u Beogradu; U pravno-političkom smislu mnogo je lakše sačuvati KiM u sastavu Republike Srbije, nego otcepiti RS od BiH
Hronika

„Otadžbina“: Svih ovih deset godina čelnici RS podržavali su izdajnički režim u Beogradu; U pravno-političkom smislu mnogo je lakše sačuvati KiM u sastavu Republike Srbije, nego otcepiti RS od BiH

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 01. novembar 2021.

Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ daje punu podršku srpskom narodu u Republici Srpskoj kao i institucijama Republike Srpske u odbrani vitalnih pitanja našeg naroda u Bosni i Hercegovini.

Predlog centralnih institucija BiH da se nadležnost nad poljoprivrednim zemljištem, šumama i vodama oduzme Republici Srpskoj dovodi u pitanje opstanak srpkog naroda u BiH. Ako je pre toga donesen i problematičan zakon o sankcijama zbog navodnog genocida u Srebrenici kojim se ceo srpski narod a priori stavlja na optuženičku klupu ovo je samo još jedan u nizu pritisaka koji se vrši nad Srbima.

Kada je 2013. godine Aleksandar Vučić potpisao izdajnički Briselski sporazum Srbi sa KiM organizovali su protestni mitingu u Beogradu. Milorad Dodik im je obećao da će više od 50 autobusa sa Srbima iz Republike Srpske da budu prisutni na tom mitingu

Bez imalo zluradosti a više uz tugu i razočarenje Srbi sa Kosova i Metohije mogu da konstatuju da su stavovi političke elite iz Banja Luke po pitanju južne srpske pokrajine u zadnjih desetak godina bili dosta problematični. Jedan deo političke vrhuške je zagovarao da Srbija treba da se odrekne Kosova i Metohije a da se okrene ka Republici Srpskoj i istu pripoji. Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ je u više navrata kritikovao ovakve, pre svega antisrpske, stavove. Jer nije korektno da se sreća jednog dela srpskog naroda temelji na nesreći drugog dela srpskog naroda.

U pravno-političkom smislu mnogo je lakše sačuvati Kosovo i Metohiju u sastavu Republike Srbije nego otcepiti Republiku Srpsku od BiH i istu pripojiti svojoj matici. I razni non-pejperi iza kojih pre svega stoji aktuelni režim u Srbiji potvrđuju ovo naše stanovište. U njima stoji da se stvara Velika Albanija a u isto vreme i Velika Srbija. Velika Albanija se uobličava tako što se KiM odvaja od Republike Srbije i pripaja Albaniji a Velika Srbija tako što se ona odriče od svoje južne pokrajine a pripaja Republiku Srpsku.

Zadnjih desetak godina svedoci smo da se korumpirani, lopovski i antisrpski režim Aleksandra Vučića zalaže za neku podelu Kosova i Metohije u kojoj bi Srbiji pripalo par sela iz sadašnje južne srpske pokrajine a prepustio Velikoj Albaniji dobar deo tzv. Preševske doline. Politička vrhuška Republike Srpske na čelu sa predsednikom Miloradom Dodikom podržavala je ovakvu izdajničku političku platformu.

I ne samo to. Kada je 2013. godine Aleksandar Vučić potpisao izdajnički Briselski sporazum Srbi sa KiM organizovali su protestni mitingu u Beogradu. Milorad Dodik im je obećao da će više od 50 autobusa sa Srbima iz Republike Srpske da budu prisutni na tom mitingu. I ne samo što autobusi nisu stigli u Beograd nego i oni koji su hteli ličnim kolima da na miting dođu bili su sprečeni od vlasti Republike Srpske koja je nesebično podržala Briselski sporazum.

I uopšte, svih ovih deset godina čelnici Republike Srpske podržavali su izdajnički režim u Beogradu. Nije bilo ozbiljnije političke manifestacije u Srbiji a naročito predizbornih mitinga na kojima čelnici Republike Srpske nisu prisustvovali. Čak na poslednjim izborima za grad Beograd dobar deo građana iz Republike Srpske sa dvojnim državljanstvom požurio je da glasa i da podrži SNS i Aleksandra Vučića.

Međutim, ako aktuelni režim u Beogradu zbog svojih obaveza prema onima koji su ga doveli na vlast predaje Kosovo i Metohiju teško da će moći da pomogne i Srbima u Republici Srpskoj

Ovakva zemljačka podrška nije izostala ni od Milorada Dodika koji je glasao na svojoj izbornoj jedinici na Dedinju. Međutim, ako aktuelni režim u Beogradu zbog svojih obaveza prema onima koji su ga doveli na vlast predaje Kosovo i Metohiju teško da će moći da pomogne i Srbima u Republici Srpskoj. Rusija i Kina u Savetu bezbednosti nisu podržali izbor Kristijana Šmita za na mesto visokog međunarodnog predstavnika u BiH. On je inače kadar Angele Merkel za koju Aleksandar Vučić kaže da kada je vidi njemu klecaju slabačka kolena. Sa „slabačkim kolenima“ se ne brani Republika Srpska. I bez obzira što Srbi u Republici Srpskoj ne žele Kristijana Šmita njega u Beogradu prima Aleksandar Vučić čime se suprotstavlja i Srbima u RS a i Rusiji i Kini. To isto radi i njemu blizak srpski patrijarh Porfirije.

Tokom dolaska Milorada Dodika u Beograd da iznese problem poljoprivrednog zemljišta, šuma i voda predsednik Srbije je zaobišao temu pričajući nebuloze o autoputu BG-SA i aerodromu u Trebinju. Logično se nameće pitanje šta će Srbima i autoputevi i aerodromi ako izgube zemlju od koje treba da žive. Slično je postupio i predsednik skupštine Srbije Ivica Dačić tokom svoje posete Banja Luci. Nikakve ozbiljne podrške sa njegove strane nije bilo osim otrcanih fraza o bratskim odnosima Srba sa obe strane Drine.

Aleksandar Vučić predsednik „Srpskog sveta“ kako ga doživljava Aleksandar Vulin ili „Aco Srbin“ ne može da štiti i čuva srpske nacionalne i državne interese. Ne može, jer oni koji su ga doveli na vlast, a to je Zapad, nisu ga doveli da te interese brani nego da ih prodaje. Što on sve vreme i radi.

Sa druge strane, zbog brojnih kriminalnih, korumpcionaških i drugih zločinačkih afera predsednik Srbije je ucenjena ličnost. Da bi mogao da brani svoju državu i srpski narod ma gde živeo on mora da ima čistu biografiju, a on je nema.

I koliko god da se Srbi u Republici Srpskoj nadaju podršci svog zemljaka iz Čipulića kod Bugojna ona će da izostane. Pod to drvce nema hlada, glasi srpska narodna poslovica sa Kosova i Metohije.

Kosovska Mitrovica
31.10.2021. godine

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner