Početna strana > Hronika > "Otadžbina": Formiranje "vojske Kosova" prošlo bez adekvatne reakcije vlasti iz Beograda – sve se svelo na performans mitrovačkih studenata i cmizdrenje i zapomaganje Aleksandra Vučića
Hronika

"Otadžbina": Formiranje "vojske Kosova" prošlo bez adekvatne reakcije vlasti iz Beograda – sve se svelo na performans mitrovačkih studenata i cmizdrenje i zapomaganje Aleksandra Vučića

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 20. decembar 2018.

Ne treba biti mnogo pametan i ne zaključiti da je formiranje „vojske Kosova“ ostvareno u skladu sa dogovorom Hašima Tačija i Aleksandra Vučića.

Iako se skoro godinu dana unazad nagoveštavalo iz Prištine da će doći do formiranja vojske Kosova Beograd je ćutao. Nijednom rečenicom Aleksandar Vučić nije upozorio zapadne zemlje da će u slučaju formiranja vojske Kosova on krenuti sa realizacijom Kumanovskog sporazuma kojim je predviđen povratak do hiljadu srpskih vojnika i policajaca. Reakcija aktuelnih vlasti iz Beograda, izuzev verbalnih osuda, je bila više nego mlaka. Sve se svelo na performans mitrovačkih studenata o sahranjivanju međunarodnog prava i Rezolucije 1244. Zahtev za hitnom sednicom Saveta bezbednosti je prvo stigao iz Rusije pa tek onda iz Srbije.

Reakcija aktuelnih vlasti iz Beograda, izuzev verbalnih osuda, je bila više nego mlaka. Sve se svelo na performans mitrovačkih studenata o sahranjivanju međunarodnog prava i Rezolucije 1244. Zahtev za hitnom sednicom Saveta bezbednosti je prvo stigao iz Rusije pa tek onda iz Srbije.

Aleksandar Vučić je imao široku lepezu odgovora na formiranje ove vojne sile a on izuzev cmizdrenja, cviljenja, zapomaganja nije preduzeo nikakve druge mere. Mogao je da poništi antiustavni Briselski sporazum koji je pre pet godina potpisao, a koji u stvarnosti znači unutrašnje priznanje samoproglašene republike Kosovo. Mogao je i da proglasi okupaciju Kosova i Metohije. Na raspolaganju mu je bilo i ukidanje integrisanog upravljanja granicama između centralne Srbije i Kosova i Metohije koje je on 6. decembra 2012. godine uspostavio. Nijednu meru nije preduzeo jer je u Rimu na sastaku sa Hašimom Tačijem dao saglasnost za foriranje vojske Kosova. Kada je ovaj njegov dogovor već postao očigledan građanima Srbije on je požurio na Savet bezbednosti da tamo ispegla sopstvenu izdaju. Čudno, jer je mnogo puta do sad Aleksandar Vučić govorio da Rezoluciju 1244 treba ukinuti jer je ona zastarela i da važi za nekadašnju SR Jugoslaviju a ne za Srbiju. Izgleda da nije zastarela, da je validna čim je otišao u Njujork da frizira situaciju oko formiranja vojske samoproglašene republike Kosovo.

U svom patetičnom govoru na sednici Saveta bezbednosti predsednik Srbije uopšte nije spomenuo Kumanovski sporazum i povratak 1000 srpskih vojnika i policajaca. U dva svoja javljanja na samoj sednici čak nije ni zatražio da SB ukine odluku o formiranju vojske Kosova. Na Savetu bezbednosti je tražio da se ukine stopa poreza od 100% na robu iz Srbije ali ne i vojska Kosova.

Njegovo panično obraćanje građanima Srbije iz Njujorka o njihovoj ugroženosti samo pojačava već prisutno iseljavanje Srba sa severa Kosova i Metohije. U svom govoru broj Albanaca koji žive u južnoj srpskoj pokrajini, iako nije bilo ozbiljnijeg popisa, podigao je na 1.700.000. Na poslednjim izborima na Kosovu i Metohiji prema zvaničnim podacima centralne izborne komisije samoproglašene republike Kosovo glasalo je 470.000 ljudi. Od toga 50.000 Srba. Sama ta činjenica govori koliko predsednik Srbije lobira za stvaranje Velike Albanije čim podiže njihov broj. Broj Srba, iako KFOR kaže da ih ima 120.000, on je smanjio na 100.000.

Predstavnik Ruske Federacije u SB Nebenza je donekle izvadio stvar tražeći od Saveta bezbednosti da se ukine odluka o formiranju vojske Kosova i možda na razočaranje Aleksandra Vučića posredno optužio Hašima Tačija za trgovinu ljudskim organima Srba

U duhu njegovog prijateljskog odnosa sa Hašimom Tačijem isti je kao razlog za formiranje vojske Kosova spomenuo odluku međunarodnog suda pravde. U tom kontekstu spomenuo je i Vuka Jeremića, koji je predmet stalnih napada Aleksandra Vučića. Naravno da odluka međunarodnog suda pravde nema nikakve veze sa formiranjem vojske Kosova. Da mu ne bi ostao dužan Aleksandar Vučić je kritikovao promenu pregovaračkog tima Prištine gde je na mesto njegovog prijatelja Hašima Tačija došao Fatmir Ljimaj.

Predstavnik Ruske Federacije u SB Nebenza je donekle izvadio stvar tražeći od Saveta bezbednosti da se ukine odluka o formiranju vojske Kosova i možda na razočaranje Aleksandra Vučića posredno optužio Hašima Tačija za trgovinu ljudskim organima Srba.

Srbi su u predsedniku Srbije dobili tri u jedan. I lopova, i lažova, i izdajnika.

Albanci boljeg i većeg lobistu od Aleksandra Vučića do sada nisu imali

Ne želeći da ulazi u motive predsednika Srbije Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ može da konstatuje: Albanci boljeg i većeg lobistu od Aleksandra Vučića do sada nisu imali. Iako je Priština donela odluku o povećanju stope poreza od 100% i formiranju vojske Kosova, Vučićeva „Srpska lista“ ne izlazi ni iz skupštine ni iz vlade samoproglašene republike Kosovo. Slično postupaju i gradonačelnici sa severa Kosova i Metohije izabani na osnovu ustava i zakona samoproglašene republike Kosovo koji su prethodno podneli ostavke. Pa onda i srpske sudije i ostali. Po instrukciji Aleksandra Vučića svi su i dalje na platnom spisku separatističkih vlasti iz Prištine. Na taj način oni samo legalizuju nelegalne odluke separatista. Ne mogu se imati šiptarske pare i srpska država.

Da bi opravdao nameru vlasti da Srbija mora da se odrekne Kosova i Metohije Aleksandar Vučić kaže da Srbi neće da žive ni u Đakovici ni u Kačaniku. Stoga po njemu Srbija nema šta da traži na Kosovu i Metohiji. Previđa samo jednu činjenicu. Ako bi se Srbi vratili u te gradovi, imajući u vidu bezbedonosnu situaciju, bili bi samo glineni golubovi.

Alekdandar Vučić nikada javno nije bio protiv formiranja vojske Kosova samo je insistirao da ona ne pređe na teritoriju severno od reke Ibar. Na taj način je podelio Srbe na na one više i manje bitne.

Jedino odlazak sa vlasti Aleksandra Vučića može da sačuva južnu srpsku pokrajinu u sastavu Republike Srbije. Kada bude otišao sa vlasti neće moći da izbegne odgovornost za krivično delo nacionalne veleizdaje kao što je Briselski sporazum kojim je protivno Ustavu Republike Srbije demontirao inistitucije srpske države u južnoj srpskoj pokrajini.

Kako radili tako nam Bog pomogao.

Kosovska Mitrovica

19.12.2018. godine                                        

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner