Početna strana > Hronika > Oli Ren: Island najbliži članstvu u EU
Hronika

Oli Ren: Island najbliži članstvu u EU

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. septembar 2009.
Iako se u Briselu naglašava da je integracijski proces jednak za sve, ipak se dodaje da je Island izuzetak jer, za razliku od država Zapadnog Balkana, već ima prednost višegodišnjih bliskih veza sa Unijom, što, prema komesaru za proširenje, znači da je već prešao dve trećine puta prema punopravnom članstvu.

 

Pred posetu evropskog komesara za proširenje Islandu, kao zemlji koja je od ovog leta i zvanično podnela aplikaciju za evropsko članstvo, u Briselu se podseća na sličnosti i razlike tog severnog suseda sa zapadnobalkanskim državama koje već neko vreme sa više ili manje uspeha prelaze integracijski put. Tako sam komesar ukazuje da jeste reč o procesu koji je jednako dug za sve, ali da nisu svi na istim polaznim pozicijama.

"Rekao bih da je najbolji način da opišem trenutnu poziciju Islanda u odnosu na ostale kandidatske zemlje i potencijalne kandidate, da kažem da je, zahvaljujući svojim dubokim demokratskim korenima, članstvu u evropskom ekonomskom prostoru i prostoru Šengena, Island negde pri kraju maratona, izmedju 35. i 40. kilometra, dok su zemlje Zapadnog Balkana na pola puta, sa izuzetkom Hrvatske koja je prilično odmakla. Ovo jednostavno zato što Island već ispunjava namanje dve trećine evropskih zakonskih normi. Naravno, oni koji trče maraton kažu da su kilometri, nakon 35. sve do cilja na 42. kilometru, najteži. Ovo kažem zato da se ne potcene izazovi koji stoje pred Islandom, već da kažem da je Island do sada već učinio značajan deo posla u poredjenju sa ostalim kandidatima i potencijalnim kandidatima".

Međutim, sudeći prema poslednjim istraživanjima, nisu svi, čak ni većina Islanđana, raspoloženi da se sutra nađu u okviru EU. Čak 48 i po odsto stanovnika ovog severnog ostrva je protiv evropskog članstva, dok ih je za oko 35 posto. Od proleća do leta ove godine, raspoloženje Islanđana protiv Unije je poraslo za punih 10 posto, kažu istraživanja.

Dok je prema političkom sporazumu unutar islandskih partija dogovoreno da sam pristup Uniji odluče stanovnici ostrva, sa evropske strane se podseća da je značajan evropski novac potrošen u bankrotu islandskih banaka, što je činjenica preko koje neki ne mogu olako preći. Tako holandska vlada uslovljava prijem Islanda u evropsko društvo vraćanjem oko 1,3 milijarde eura uloženih od strane Holandije u islandsku banku. U isto vreme, London je odustao da na sličan način ucenjuje Rejkjavik. Island, naime, Velikoj Britaniji duguje dvostruko veću sumu- 2,6 milijardi eura.

(Glas Amerike)