Početna strana > Hronika > Nikola Jovanović: Vučić dao prećutnu saglasnost na uredbu „Vlade Kosova“ o prisvajanju imovine Srbije
Hronika

Nikola Jovanović: Vučić dao prećutnu saglasnost na uredbu „Vlade Kosova“ o prisvajanju imovine Srbije

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. mart 2017.

 Portparol tima predsedničkog kandidata Vuka Jeremića, Nikola Jovanović, izjavio je da je premijer Srbije Aleksandar Vučić dao prećutnu saglasnost na uredbu Vlade Kosova kojom se imovina države Srbije prepisuje na Kosovo.

"Prema nekim okvirnim procenama cena opstanka ove vlasti predajom srpske imovne samo na Kosovu i Metohiji je 124 milijarde evra", rekao je Jovanović.

On je postavio pitanje zašto je Aleksandar Vučić ćutao o uredbi kojom se imovina Srbije i prepisuje Kosovu, koja je doneta doneta 1. marta. Jovanović je naveo i da je uredba do javnosti u Srbiji došla 15. marta i da je Vučić na nju dao "prećutnu saglasnost", jer je hteo da se njegov susret sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel predstavi kao veliki spoljnopolitički uspeh i njegova borbu za interese Srbije. 

"Ta poseta je ustvari bila nagrada za njegovu podršku Republici Kosovo. To je samo nastavak jedne pogubne politike. A to je da se nacionalni resursi kako na Kosovu, tako i užoj Srbiji prepuštaju stranom faktoru u zamenu za prećutnu podršku za represiju nad sopstvenim narodom", rekao je Jovanović. 

On je kazao da je sadašnji ministar policije još 2008. godine u američkoj ambasadi političkom savetniku garantovao da će SNS rešiti pitanje Kosova u prvih pet godina njihove vlasti. Jovanović je dodao i da je Vučić obećao i promenu Ustava Srbije i međudržavni direktni sporazum sa Prištinom. 

On je ocenio da je Briselski sporazum "loše i nesavesno ispregovaran" i da su ukinuti svi srpski zakoni na Kosovu. 

Poslanica Nove Srbije - Pokret za spas Srbije Dijana Vukomanović rekla je da je zbog suspendovanja skupštine iskoristila priliku da se danas obrati javnosti i ukaže da Aleksandar Vučić namerava da svojevoljno trguje i odlučuje ne samo o javnoj, nego i o privatnoj imovini. 

"Krunski dokaz za to je sve što se dešavalo i što nije istraženo, rezrešeno i sankcionisano u slučaju Savamale", rekla je ona. 

Prema njenim rečma, vladajuća većina je u poslednjim danima decembra donela autentično tumačenje kojim se menja Zakon o eksproprijaciji. 

"Tumačenje zakona govori da ukoliko nije sproveden ili postupak eksproprijacije privatne imovine, odnosno oduzimanja u javnom interesu samim tim privatni vlasnici neće imati pravo na bilo kakvu nadoknadu, a pogotovo ne tržišnu kako nalaže Zakon o eksproprijaciji", navela je ona.

Ona je rekla da je u svim državama sveta privatna svojina svetinja, ali da je to rušenjem u Savamali narušeno.

"Sve ono što se dešavalo vlasnicima nepokretne imovine koja je srušena pod fantomkama, buldožerima pod krinkom noći može da se dešava u sred belog dana svim vlasnicima privatne imovine na čitavoj teritoriji Srbije. A to je zakonom omogućeno ovim autentičnim tumačenjem zakona", kazala je ona.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner