Početna strana > Hronika > Nik Kleg: Velika Britanija rizikuje da ostane "izolovana i marginalizovana" u EU
Hronika

Nik Kleg: Velika Britanija rizikuje da ostane "izolovana i marginalizovana" u EU

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 11. decembar 2011.

London - Potpredsednik britanske vlade Nik Kleg ocenio je danas da Velika Britanija rizikuje da ostane "izolovana i marginalizovana" u EU posle samita u Briselu.

Kleg je kritikovao premijera Dejvida Kamerona zbog toga što je odbio da se pridruži izmenjenom sporazumu EU.

"Gorko sam razočaran rezultatima ovonedeljnog samita jer smatram da sada postoji realna opasnost da Velika Britanija ostane izolovana i marginalizovana u Evropskoj uniji", izjavio je Nik Kleg koji važi za proevropskog liberal-demokratu.

"Ne mislim da je to dobro za zapošljavanje, za (poslovnu četvrt) Siti ili bilo šta drugo, ne mislim da je dobro za rast, niti za domaćinstva u zemlji", rekao je Kleg britanskoj televiziji Bi-Bi-Si.

On je kazao da će se "svim sredstvima" boriti protiv izlaska Britanije iz Evropske unije jer bi to nanelo veliku štetu zemlji i pretvorilo je u "patuljka".

Britanski sekretar za spoljne poslove Vilijem Hejg rekao je danas da odluka da ne uđu u novi ugovor Evropske unije na samitu prošlog petka neće ostaviti Britaniju izolovanu i na marginama Evrope.

"Mi nismo marginalizovani, ja se ne slažem sa tim, ja ne koristim terminologiju dve brzine Evrope, to podrazumeva da jedna grupa stiže do nečeg mnogo brže od druge grupe", rekao je Hejg, član Konzervativne stranke, u današnjem intervju Skaj njuzu.

I dok je "ne" Dejvida Kamerona na samitu u Briselu izazvalo raskol u koalicionoj vladi koju čine konzervativci i liberal-demokrate, čak 62 odsto Britanaca podržava odluku premijera, pokazuje istraživanje javnog mnjenja koje danas objavljuje Mejl.

Lideri 23 članice Evropske unije dogovorili su se u petak o novom sporazumu prema kojem će se odreći ključnih ovlašćenja u kreiranju sopstvenih budžeta, a u nastojanju da se suzbije dužnička kriza u evrozoni.

Dogovor je potpisalo 17 zemalja EU koje koriste evro i Danska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija i Bugarska, koje bi eventualno mogle da uvedu zajedničku valutu.

Velika Britanija je kategorično odbila sporazum, dok su Švedska, Mađarska i Češka ostavile mogućnost da potpišu sporazum u nekom trenutku.

(B92)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner