Početna strana > Hronika > Nastavljeni sukobi u Nagorno-Karabahu. Azerbejdžan: Nećemo prestati sve dok se jermenski separatisti ne predaju. Pašinjan optužio Azerbejdžan za pokušaj etničkog čišćenja
Hronika

Nastavljeni sukobi u Nagorno-Karabahu. Azerbejdžan: Nećemo prestati sve dok se jermenski separatisti ne predaju. Pašinjan optužio Azerbejdžan za pokušaj etničkog čišćenja

PDF Štampa El. pošta
sreda, 20. septembar 2023.

 Azerbejdžan je saopštio da se njegove vojne mere u Nagorno-Karabahu nastavljaju drugi dan nakon što je u utorak pokrenuo, kako je saopšteno, "antiterorističke operacije" u toj oblasti. Rečeno je da neće prestati sve dok se "etnički-jermenski separatisti ne predaju". Prema poslednjem bilansu jermenskih vlasti, u Nagorno-Karabahu je poginulo 25 ljudi.

Predsednik Azerbejdžana razgovarao s Bajdenom

Ofanziva Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu će se zaustaviti ako jermenski separatisti "polože oružje", izjavio je azerbejdžanski predsednik Ilham Alijev u telefonskom razgovoru sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom.

 "Šef (azerbejdžanske) države je potvrdio da će antiterorističke mere biti prekinute ako (jermenski separatisti) polože oružje i razoružaju se", navodi se u saopštenju azerbejdžanskog predsedništva koje je objavljeno danas.

 Razgovor Alijeva i Blinkena je, kako se navodi u saopštenju, održan juče.

 Blinken je juče pozvao Azerbejdžan da odmah prekinu ofanzivu u Nagorno-Karabahu.

 "Takve akcije pogoršavaju ionako tešku humanitarnu situaciju u Nagorno-Karabahu i potkopavaju izglede za mir", rekao je Blinken.

 Prema poslednjem bilansu jermenskih vlasti u Nagorno-Karabahu je poginulo 25 ljudi.

08:08

Pašinjan optužio Azerbejdžan za pokušaj etničkog čišćenja

Azerbejdžan i Jermenija su poslednji put ratovali pre tri godine. U saopštenju u sredu ujutru, azerbejdžansko Ministarstvo odbrane je saopštilo da je vojna oprema koja pripada jermenskim oružanim snagama "neutralizovana", uključujući vojna vozila, artiljeriju i protivvazdušne raketne instalacije.

 Baku je u utorak naredio „nelegalnim jermenskim vojnim formacijama“ da predaju oružje i raspuste svoj „nelegalni režim“.

 Azerbejdžan i Jermenija su prvi put ušli u rat početkom 1990-ih nakon pada Sovjetskog Saveza. Zatim je 2020. Azerbejdžan ponovo zauzeo oblasti u i oko Nagorno-Karabaha pre nego što je dogovoreno primirje i koje su nadgledale ruske mirovne snage.

 Etnički Jermeni u Karabahu apelovali su u utorak na prekid vatre i na početak pregovora. Ali iz azerbejdžanskog ultimatuma bilo je jasno da je cilj Bakua da završi osvajanje planinske enklave.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner