Početna strana > Hronika > Narodni pokret Srbije: Vučić manipuliše podacima - dug je sve veći, standard sve manji
Hronika

Narodni pokret Srbije: Vučić manipuliše podacima - dug je sve veći, standard sve manji

PDF Štampa El. pošta
utorak, 06. decembar 2016.

 Predlog Zakona o budžetu Republike Srbije za 2017. godinu stigao je u Skupštinu sa mesec dana zakašnjenja, čime je Vlada,  na čelu sa premijerom Vučićem, prekršila  Zakon o budžetskom sistemu. Iako se ministar Vujović pravdao da je MMF kriv za prekoračenje roka, jasno je da je suština u tome da Vladi ne odgovora da poslanici raspravljaju o predlogu budžeta. Ovu tezu potvrdila je i predsednica Maja Gojković koja je sinoć otpočela raspravu, kako bi skratila rok za podnošenje amandmana.

Iz preko 1200 strana Predloga Zakona o budžetu jasno se vidi jedna stvar- građani Srbije živeće još teže, jer Vlada Republike Srbije nastavlja politiku otimanja novca od građana i privrede kako bi smanjila deficit u državnoj kasi. Iz predloga Budžeta se vidi i da Vlada ne namerava da sprovodi najavljene reforme, kao i da se nastavlja politika zaduživanja.

Narodni pokret Srbije podseća da se Vlada, na čelu sa premijerom Vučićem, uprkos pričama o uštedi, za četiri godine, zadužila za skoro 10 milijardi evra, a da takva zaduživanja nisu dala nikakav pozitivan efekat na rast BDP-a, a time ni na standard građana.

Predlogom budžeta jasno je da će Vlada nastaviti sa zaduživanjem građana Srbije, da se ni ove godine neće sprovesti neophodne reforme, da će, po svemu sudeći, plate naših građana i njihov standard ostati najniži u regionu i da penzionerima neće biti vraćene otete penzije. Jasno je i to da Vlada Srbije, a pre svega premijer Vučić nastavlja da manipuliše podacima i da svi istorijski uspesi ove Vlade građanima neće doneti nikakav boljitak.

Predlog budžeta otkriva i činjenicu da dug države iznosi 74% BDP što Fiskalni savet ocenjuje kao „visok i opasan“ dug po državu.  Za takav dug prema Zakonu o Budžetskom sistemu Vlada mora da odgovara, jer u članu 27e Zakona o budžetskom sistemu jasno stoji da javni dug ne sme preći 45% BDP-a, a od odgovora na pitanje hoće li odgovorni odgovarati zavisiće i odgovor imamo li mi pravnu državu ili ne.

Sve navedene, izuzetno zabrinjavajuće, činjenice trebalo bi premijera Vučića da navedu da predlog Zakona o budžetu pročita još jednom, najbolje u skupštini, pred poslanicima, onako kako je čitao ekspoze. Čitanje bi trajalo više od dva dana, ali bi možda tada ova Vlada i sama uvidela da predlogom ovog budžeta gura Srbiju i njene građane u još gore, od trenutnog alarmantnog stanja.

Služba za odnose sa javnošću

(NSPM)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner