Početna strana > Hronika > Na današnji dan umro prota Mateja Nenadović, rođen Duško Radović, prestala da postoji Užička republika, održano drugo zasedanje AVNOJ-a, ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II, Srbija pozvana u Partnerstvo za mir
Hronika

Na današnji dan umro prota Mateja Nenadović, rođen Duško Radović, prestala da postoji Užička republika, održano drugo zasedanje AVNOJ-a, ukinuta monarhija i sva prava kralja Petra II, Srbija pozvana u Partnerstvo za mir

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. novembar 2016.

Na današnji dan 1854. godine umro srpski diplomata i vojvoda, prota Mateja Nenadović, predsednik Praviteljstvujuščeg sovjeta - prve srpske vlade. Sa stricem Jakovom pokrenuo Prvi srpski ustanak u valjevskoj i šabačkoj nahiji i učestvovao u borbama i komandovao je delom ustaničkih snaga 1806. u boju na Mišaru u kojem su Turci potučeni do nogu. Kao prvi diplomata obnovljene Srbije u Petrogradu je pokušao da uspostavi diplomatske odnose s Rusijom i zainteresuje rusku vladu za podršku i pomoć i igrao je važnu ulogu u pregovorima s Turcima. Posle Drugog srpskog ustanka je postao valjevski knez, ali je penzionisan zbog nesuglasica s knezom Milošem Obrenovićem, a zbog sukoba s knezom Mihailom Obrenovićem 1840. je prognan. Vratio se 1842. kad su Obrenovići pali s vlasti i postao državni savetnik. Njegovi ''Memoari'', jedno od najboljih memoarskih dela srpske književnosti, puni su dragocenih podataka o događajima i ljudima u vreme Prvog srpskog ustanka.

Na današnji dan 1943. godine na drugom zasedanju Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ) u Jajcu to veće je konstituisano kao vrhovno zakonodavno i izvršno predstavničko telo i ustanovljen je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije. Doneta je odluka o federativnom uređenju države, a kraljevskoj vladi u izbeglištvu zabranjen je povratak u zemlju. Nakon završetka rata, 1945. godine, 29. novembar se slavio kao Dan Republike i bio je jedan od najvećih praznika u nekadašnjoj SFRJ. Proslavljan je gotovo šest decenija kao državni praznik, a zvanično je ukinut posle više od deset godina od raspada te zajednice - novembra 2002. godine.

1314. Umro francuski kralj Filip IV Lepi. koji je 1306. proterao Jevreje iz Francuske i konfiskovao njihovu imovinu. U sukobu za prevlast nadjačao je papu Bonifacija VIII i preneo je papsku stolicu u Avinjon. Radi učvršćenja pozicije, prvi put u istoriji Francuske, 1302. godine sazvao je Skupštinu tri staleža, sveštenstva, plemstva i građanstva, čime je građanski stalež počeo da učestvuje u političkom životu zemlje.

1516. Umro italijanski slikar Đovani Belini, jedan od tvoraca Venecijanske škole. Bio učitelj Đorđonea i Ticijana. 

1543. U Londonu od kuge umro nemački slikar Hans Holbajn Mlađi, dvorski slikar kralja Henrija VIII, majstor crteža i autor čuvenih portreta "Erazmo Roterdamski", "Madona gradonačelnika Majera", "Henri VIII". 

1780. Umrla austrijska carica, češka i mađarska kraljica Marija Terezija. Tokom vladavine, od 1740, sprovodila reforme u duhu prosvećenog apsolutizma, ali i centralizaciju i germanizaciju. Da bi osigurala osporavan presto vodila rat za austrijsko nasleđe od 1740. do 1748. u kom joj je 1745. pruski kralj Fridrih II oduzeo Šleziju. 

1864. U Sent Kriku u američkoj državi Kolorado jedinica pukovnika DŽona Čivingtona masakrirala najmanje 400 Čejena i Arapahosa, koji su se predali uz prethodno dobijenu dozvolu da se ulogoruju. 

1890. Otvoreno zasedanje prvog parlamenta Japana. Parlament je imao dva doma, gornji s 480 i donji s 252 člana. 

1918. Na Velikoj narodnoj skupštini u Podgorici svrgnut kralj Nikola I Petrović i proglašeno ujedinjenje Crne Gore sa Srbijom. Aktom o ujedinjenju crnogorska država je prestala da postoji. 

1922. u Nišu je rođen Duško Radović, pesnik, pisac, novinar, aforističar i TV urednik. Bio je glavni urednik „Pionirskih novina“, urednik Programa za decu Radio Beograda, urednik Programa za decu Televizije Beograd, urednik lista „Poletarac“, novinar „Borbe" i (od 1975. godine) urednik Studija B. Najširoj publici je poznat po aforizmima kojima je budio Beograđane na talasima Radija „Studio B“, koji su kasnije objavljeni u tri knjige „Beograde dobro jutro“. Bio je veliki ljubitelj fudbala i navijač FK Partizan.

1924. Umro Đakomo Pučini, najznačajniji italijanski operski kompozitor posle Verdija. Operom "Boemi" dao prototip italijanske opere lirsko-sentimentalnog, građanskog karaktera sa kraja XIX veka. 

1941. Na brdu Kadinjača kod Užica u Drugom svetskom ratu izginuo Radnički bataljon, štiteći glavninu partizanskih snaga. Nemačke jedinice, uz podršku avijacije, prešle Kadinjaču tek posle pogibije 180 partizana s komandantom Dušanom Jerkovićem. Bio je to kraj Užičke Republike, osnovane krajem septembra 1941, prve slobodne teritorije u okupiranoj Evropi. 

1945. Ustavotvorna skupština u Beogradu ukinula monarhiju, lišavajući dinastiju Karađorđević svih prava u zemlji i proglasila Federativnu Narodnu Republiku Jugoslaviju. 

1947. Generalna skupština UN izglasala podelu Palestine na jevrejski i arapski deo, s Jerusalimom pod kontrolom svetske organizacije, što je 1948. omogućilo stvaranje države Izrael. 

1987. Iznad Burme se srušio južnokorejski avion sa 115 putnika i članova posade. U Bahreinu potom uhapšena jedna žena koja je priznala da je severnokorejski agent i da je eksploziv u avion postavila po nalogu svoje vlade s ciljem da omete održavanje Olimpijskih igara u Seulu 1988. 

1991. Komisija za arbitražu pri Mirovnoj konferenciji o Jugoslaviji, Badenterova komisija, objavila rezultate međunarodne arbitraže prema kojima se SFRJ nalazi u procesu nestajanja i da su sve republike SFRJ njene nadlednice. 

1993. Na inicijativu Evropske unije, u Ženevi su ponovo otpočeli mirovni pregovori o prethodnoj Jugoslaviji. Četvorodnevnoj konferenciji su, uz 12 šefova diplomatije zemalja EU, prisustvovali predsednici Srbije, Crne Gore i Hrvatske i predstavnici zaraćenih strana u Bosni i Hercegovini.

1995. Hiljade Srba u Sarajevu protestovalo je protiv predavanja muslimansko-hrvatskoj federaciji srpskih delova glavnog grada BiH, predviđenog Dejtonskim sporazumom.

1996. Međunarodni sud za ratne zločine u Hagu na 10 godina zatvora osudio bosanskog Hrvata Dražena Erdemovića, koji je priznao da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske, učestvovao u masovnoj likvidaciji bosanskih muslimana u Srebrenici u julu 1995. Prva presuda za ratni zločin jednog međunarodnog suda posle Nirnberškog i Tokijskog procesa. 

1998. U Beogradu u 66. godini umro Živojin Pavlović, jedan od najznačajnijih srpskih filmskih reditelja i književnika. 

1999. Rivalske partije u Severnoj Irskoj formirale protestantsko-katoličku vladu, primoravši ogorčene neprijatelje da prvi put u istoriji podele vlast. 

2001. U 58. godini umro britanski rok-pevač i kompozitor DŽordž Harison, bivši član grupe "Bitls", rok-grupe koja je obeležila šezdesete godine XX veka. 

2002. Haški tribunal osudio bosanskog Srbina Mitra Vasiljevića na 20 godina zatvora zbog ubistva pet bosanskih muslimana na Drini, blizu Višegrada, 1992. 

2003. Vođi čečenskih pobunjenika Ahmedu Zakajevu, koji je u Rusiji optužen za ubistva i kidnapovanja, odobren status političkog azilanta u Velikoj Britaniji.

2006. Srbija je pozvana da pristupi Programu „Partnerstvo za mir“ na NATO samitu u Rigi, zajedno sa Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom. U skladu sa ovim pozivom i odlukom Vlade Republike Srbije, predsednik Republike Srbije Boris Tadić potpisao je Okvirni dokument 14. decembra iste godine u Briselu, čime je Srbija i formalno postala učesnica Programa „Partnerstvo za mir“

2008. Nigerijski Crveni krst saopštio je da je u verski motivisanim sukobima, u DŽosu, glavnom gradu centralne nigerijske države Plato, na razmeđu muslimanskog severa i hrišćanskog juga, tokom prethodna dva dana poginulo najmanje 367 ljudi. Sukobi su primorali oko 10.000 ljudi da napuste svoje domove.

2012. Generalna skupština Ujedinjenih nacija izglasala je dvotrećinskom većinom unapređenje statusa Palestine u UN od entiteta posmatrača u državu posmatrača nečlanicu. Od 193 članice UN, 138 je glasalo za, devet protiv, dok je 41 zemlja bila uzdržana.

(B92, NSPM) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner