Početna strana > Hronika > N1: Zbog čega je došlo do nekontrolisanog uvoza i "viška mleka"?
Hronika

N1: Zbog čega je došlo do nekontrolisanog uvoza i "viška mleka"?

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 18. maj 2025.

 Poziv mlekara i stočara nadležnim državnih organima na razgovor, zbog, kako su naveli, "neodrživog stanja u poljoprivredi" za sada je okončan porukom da “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede ostaje otvoreno za saradnju i dijalog sa poljoprivrednim udruženjima", ali da će udruženja morati da "pokažu svoju reprezentativnost na transparentan način", ne navodeći na šta su tačno mislili.

Zbog toga, ali i zbog planiranog saslušanja pet osoba u Prekršajnom sudu zbog navodnog bezobzirnog ponašanja tokom protesta protiv rudarenja litijuma, održanog početkom februara ove godine, poljoprivrednici okupljeni u dva udruženja su u četvrtak 15. maja blokirali Bogatić na nekoliko sati.

Skup su organizovala udruženja "Naše mleko" i "Udruženje za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije", koja su zahtevali hitan sastanak sa ministrima poljoprivrede i trgovine, kao i sa direktorima Uprave za agrarna plaćanja i Uprave za veterinu.

Slobodan Brkić iz udruženja "Naše mleko" za portal N1 kaže da je neposredan povod prekomeran i nekontrolisan uvoz mleka, a da se osim sastanka traži i odgovornost.

"Puštanje" dozvola poslednjeg dana mandata

"U danu kad je izabran novi ministar, stari je pustio dozvole svima, čime je došlo do nekontrolisanog uvoza i viška mleka. Kada je odlazio, Nedimović je pustio uvoz, isto je bilo i sa Tanasković, a nedavno je i Martinović uradio isto kada je biran Glamočić. Zbog toga neko mora da odgovara. Kada se to jednom desi, drugi se neće tako ponašati", poručuje Brkić.

On kaže da su tražili da sastanku prisustvuju svi koji učestvuju u procesu, a da je osim neograničenih količina, u pitanju i kvalitet onoga što se uvozi.

"Ne može da se uveze kvalitetno i da bude jeftinije nego što ovde košta. Uvozi se roba koja je pred kraj isteka roka trajanja ili kao što se provlači kroz medije, ono što se u Evropi ne daje ni kerovima", ocenjuje Brkić.

On kaže da su svesni kako Srbija nema dovoljnu proizvodnju mleka i mesa i da je u poslednjih 10 godina dosta smanjena proizvodnja mleka, ali da je ovo što se dešava, previše.

Mlekare već najavile prestanak otkupa

Posledice skorašnjeg nekontrolisanog uvoza su takve da su neke mlekare već oborile otkupne cene mleka od dva do pet dinara, dok neke najavljuju prestanak otkupa.

"Kontrole nema. Dodaje se voda, mleko u prahu i to prolazi. Najgore je što se uvoze biljni sirevi. To je za krivično delo. Ubace palmino ulje i sireve biljnog porekla koji se prodaju kao mlečni. Biljni koštaju 1,5 - 2 evra, a prodaju se šest. To su prevare građana. Potrošači ne znaju", navodi Brkić.

A subvencije kasne...

On navodi i da kasne subvencije na koje se ministarstvo obavezalo.

"Još nismo primili onu iz četvrtog kvartala prošle godine. Zbog takvih stvari moramo da se zadužimo, plaćamo kamatu i naš profit se tako smanjuje i odlazi", ističe Brkić i dodaje da se u takvoj situaciji ne može govoriti o razvoju, već samo o preživljavanju. "Nadamo se da će da bude rodna godina. Ako bude suša nepogoda, onda je već borba, jer znači veće troškove i zaduživanja", kaže Brkić.

Dodaje i da će poljoprivrednici radikaliizovati pritisak.

"Moramo da vršimo pritisak. Nešto radikalnije, ali još ne znamo šta tačno. Nadamo se pre svega da će do razgovora doći, mada iz iskustva ne očekujemo da će se rešiti. Svaki pritisak daje neki rezultat. Problem je što oni imaju sve vreme ovog sveta, a mi nemamo. Mi treba da budemo na ulici svakog meseca, a to nije uvek moguće, a oni to znaju", zaključuje Brkić za N1.

Nezadovoljni mlekari su više puta protestovali, poslednji put zimus, kada su blokirali Ibarsku magistralu na 24 sata.

(N1)

 
Pošaljite komentar