Početna strana > Hronika > N1: Trka u SNS - ko će pre da pošalje pismo podrške Vučiću
Hronika

N1: Trka u SNS - ko će pre da pošalje pismo podrške Vučiću

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 19. avgust 2018.

 Dok opozicija nastavlja da kritikuje neformalni predlog o razgraničenju kao potencijalnom rešenju kosovskog problema koji nudi vlast, funkcioneri i članovi Srpske napredne stranke gotovo se utrkuju u slanju pisama podrške Aleksandru Vučiću.

Tvrde da je predsednik sav teret preuzeo na sebe, pozivaju narod da bude jedinstven i poručuju da je bolje imati nešto, nego nemati ništa. Iz vlasti uveravaju da će Srbi na Kosovu, ukoliko bude rešenja, dobiti samo više.

Osim predsednika Vučića, pune ruke posla poslednjih dana, po svemu sudeći, ima i administrator sajta Srpske napredne stranke. Prvi čita, drugi unosi pismo po pismo podrške predsedniku države i njegovoj politici prema Kosovu.

"Predsednik Vučić potura leđa za narod" - kaže generalni sekretar predsednika Srbije Nikola Selaković.

"Svi treba da stanu uz Vučića po pitanju KiM" - dodaje zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Oglasila se i predsednica Skupštine Maja Gojković: "Srbija sada konačno ima odgovornog predsednika, državnika, koji je predložio održivo rešenje važno za budućnost naše zemlje i naroda."

"Predsednik je preuzeo na sebe sav teret oko rešavanja pitanja KiM" - poručuje ministar finansija Siniša Mali.

Pisma podrške šalju i naprednjački odbori, članovi Predsedništva i Izvršnog odbora stranke, te predsednici opština iz redova SNS-a. Lavinu podrške pokrenuo je ukor predsednika IO SNS Darka Glišića koji je svoje kolege optužio da su nezahvalni.

"Verovatno su imali pametnija posla ili su otputovali na neke luksuzne destinacije, pa nisu imali vremena da u jednoj rečenici odbrane čoveka koji im je omogućio karijere", poručio je Glišić.

Svakodnevnu podršku predsedniku Vučića pruža direktor Kancelarije za KiM. U intervjuu Politici Marko Đurić uverava da će rešenje kosovskog problema, ako ga bude, ići u korist tamošnjih Srba:

"Ako rešenje kosovskometohijskog problema bude, Srbija i Srbi imaće više teritorija, novca i prava. Ono će biti isključivo takvo da popravlja njihov sadašnji položaj".

Zamrznuti konflikt, umesto sporazuma, drastično bi se odrazio na život ljudi na Kosovu, veruju u Centru za društveni dijalog i regionalne inicijative (CDDRI). Predsednik Upravnog odbora tog centra Dušan Milenković tvrdi i da je moguć dogovor dve vlasti o razmeni teritorija, ali da je podrška međunarodne zajednice tom rešenju neizvesna, odnosno gotovo nerealna. Kao najbolje rešenje vidi prihvatanje sveobuhvatnog sporazuma. Da se dobije nešto što smo, kao organizacija CDDRI, u okviru unutrašnjeg dijaloga, nazvali Brisel plus, a što uključuje pojačane i jasno definisane nadležnosti Zajednice srpskih opština u najvažnijim oblastima, kaže. Neophodni su i kompletno rešavanje pitanja svih oblika imovine, zaštita SPC, njene imovine i autonomije, kao i dogovor o jezeru Gazivode, ističe Milenković.

Ukoliko bi se sve to dobilo, on smatra da bi za Srbiju bilo prihvatljivo da Kosovo ima stolicu u UN.

U suprotnom, upozorava, velike sile mogle bi da, kako kaže, "seku" situaciju svojim rešenjem, a sva je prilika, tvrdi, da to za Srbiju u ovom trenutku ne bi bilo povoljno.

(N1)