Početna strana > Hronika > Finale Mundijala u Kataru: Argentina novi prvak sveta! Posle velike drame i boljeg izvođenja penala pobeđena je Francuska 4:2 (3:3)

nedelja, 18. decembar 2022.

Argentina je novi prvak sveta u fudbalu, pobeđena je Francuska posle boljeg izvođenja penala 4:2, dok je nakon 120 minuta igre bilo 3:3 na stadionu Lusail. Jedno od najboljih finala u istoriji fudbala.

Antologijsko finale koje će se prepričavati

Argentinci su treći put u istoriji svetski prvaci u fudbalu: 1978, 1986. i sada 2022. godine.

Do trofeja su stigli posle boljeg izvođenja penala u jednoj od najuzbudljivijih utakmica ikada. za Argentinu su pogađali Mesi, Dibala, Paredes i Montijel, dok su za Francuze penale u seriji pogodili Mbape i Kolo Muani, ali su kobni bili promašaji Komana i Čuamenija.

Argentina je na poluvremenu vodila 2:0, golovima Mesija iz jedanaesterca u 23. minutu i Anhela Di Marije u 36. minutu.

Francuska je delovala bezidejno, klonulo, ali je jedan momenat pokrenuo preokret. Otamendi u 78. minutu ruši rukom Kolo Muanija, koji mu je pobegao u kontri, penal je odmah dosuđen za Francusku. Kilijan Mbape pogađa za smanjenje rezultata.

Nije tu bio kraj. Mbape u narednom napadu u 81. minutu donosi izjednačenje sjajnim šutem. Velika drama na Lusailu je krenula.

U sedmom minutu sudijske nadoknade Mesi je imao dovoljno prostora na 18 minuta od gola da postigne pogodak za istoriju, ali je Loris sjajnom paradom to sprečio.

Krenuli su produžeci. U prvom je Lautaro Martinez imao stopostotnu šansu u 105. minutu. Mesi je proigrao Martineza koji je imao stopostotnu šansu, ali Upamekano u poslednjem sekundu uleteo i blokirao šut koji je već bio viđen u mreži.

Drugo poluvreme i drugi gol Mesija. Martinez u 109. minutu šutira jako u Lorisa, lopta se odbija Mesiju na nogu pred golom rivala, on je šalje preko crte. Pogodak je priznat, iako je Kounde izbacio iz gola, ali je bio preduboko, dovoljno da se gol prizna.

Tu nije bilo kraja trileru, sedam minuta kasnije penal za Francusku. Montijela pogađa lopta u ruku prilikom šuta Mbapea. Kilijan kao pravi lider ponovo uzima loptu, trese mrežu sa bele tačke i postiže het-trik.

Kolo Muani je promašio kolosalnu priliku za titulu prvaka u trećem minutu sudijske nadoknade. Sam se našao na korak do gola Argentine, Emilijano Martinez špagom brani i spasava svoj tim.

Sledila je penal serija za anale, posle koje su se radovali Argentinci, novi fudbalski vladari naredne četiri godine.

19:49" Boginja" konačno u Mesijevim rukama

Kraj meča - 2:2 posle 90, 3:3 posle 120 minuta, 4:2 za Argentinu posle penala

Argentinci su treći put prvaci sveta, titula koja se čekala od 1986. godine. Leo Mesi se oprašta od reprezentacije uz jedinu titulu koja mu je falila u karijeri.

Kilijan Mbape je postigao sva tri gola za Francusku, uz pogođeni prvi penal u seriji. Antologijska partija Francuza, iako završava kao poraženi.

Kraj meča, 3:3 - penali!

120+3' Kakva šansa za Kolo Munaija! Promašio je trofej Mundijala!

Sam se našao na korak do gola Argentine, Emilijano Martinez špagom brani i spasava svoj tim.

120' Igraće se još tri minuta

120' Finalne izmene na obe strane

Disasi menja Koundea, umesto Taljafika na drugoj strani Dibala.

118' GOOOOOL!!! 3:3! Het trik Mbapea!

116' Penal za Francusku!

Montijel je igrao rukom posle šuta Mbapea!

116' (3:2) Pecela umesto Mek Alistera

113' Dešan ubacuje Konatea umesto Varana

109' GOOOOOOL! Mesi za 3:2!

Loris brani Lautaru Martinezu, lopta dolazi Mesiju na nogu koji je prebacuje preko gol crte, Kounde je stajao u golu i izbacio je iz mreže, ali je lopta prešla crtu. Prednost za Argentinu.

Kraj prvog produžetka - 2:2!

105' Fenomenalna prilika za Argentinu!

Dupli pas Mesija i Martineza, Leo proigrava Montijela koji je imao stopostotnu šansu, ali Upamekano u poslednjem sekundu uleće i blokira šut koji je već bio viđen u mreži.

102' (2:2) Izmene kod Argentine: Lautaro Martinez i Leandro Paredes umesto Hulijana Alvareza i Rodriga De Paula

96' (2:2) Dešan interveniše novom izmenom - Fofana umesto Rabijoa

Prema zvaničnom saopštenju, Rabio je izašao sa terena zbog mogućeg potresa mozga, koji je zadobio u jednom vazdušnom duelu.

Počeo je prvi produžetak!

Produžeci na Lusailu, 2:2 na kraju regularnog dela

90+4' (2:2) Šansa za Francusku, Martinez na mestu!

Rabio je šutirao iz izgledne prilike sa leve strane i u udaljenosti od 11 metara. Martinez brani.

90' (2:2) Osam minuta sudijske nadoknade

87' (2:2) Žuti karton Markusu Tiramu zbog simuliranja pada u kaznenom prostoru

81' GOOOOOOOOL! Mbape za 2:2!

Kakva drama na Lusailu! Francuska dolazi do izjednačenja za dva minuta u prelomnim momentima utakmice preko svoje najveće zvezde Kilijana Mbapea!

80' GOL! Mbape za 2:1!

Martinez je pročitao šut Mbapea, čak zakačio loptu, ali je šut bio jak i precizan pored same stative.

78' Penal za Francusku!

Otamendi ruši rukom Kolo Muanija, koji mu je pobegao u kontri. Nesmotren potez Argentinca.

72' (2:0) Izlaze Grizman i Ernandez, ulaze Kamavinga i Koman za Francusku

71' (2:0) Evo Mbapea, šut prve zvezde Francuske preko gola

Mbape je pokušao jakim, ali nepreciznim šutom sa 15 metara, lopta ide u tribine. U ovoj fazi utakmice, njegov pokušaj mnogo znači za buđenje Francuza.

68' (2:0) Kolo Muani pokušava glavom, pored gola

Prva šansa Francuza od Žiruovog pokušaja glavom na startu utakmice.

64' Izlazi Di Marija, na terenu Markos Akunja

Prva izmena u redovima Argentine, strelac drugog gola i čovek nad kim je načinjen penal za prvi gol napušta igru.

59' Nezgodan šut Alvareza, Loris interveniše

Napadač Argentine se ubacuje u šesnaesterac i sa leve strane šutira pokraj bliže stative sa igračem "na sebi". Loris je odbranio nepredvidiv šut po zemlji.

49' De Paulov volej u rukama Lorisa - ostaje 2:0

Di Marija sa leve strane kaznenog prostora šalje loptu De Paulu na drugoj strani, koji hvata volej, lopta se odbija o podlogu i pada Lorisu u ruke.

Počelo je drugo poluvreme

Kraj prvog poluvremena - 2:0 za Argentinu

Francuska bez konkretnih šansi do kraja prvog dela. Argentina ima pristojnu prednost od dva gola pred drugo poluvreme.

41' Izmene u redovima Francuske

Izlaze Olivije Žiru i Usman Dembele, na terenu su Markus Tiram i Ramdal Kolo Muani. Ta dva igrača su ušli u drugom poluvremenu protiv Maroka i napravili razliku.

36' GOL! Anhel Di Marija- 2:0!

Prelepa akcija Argentinaca, tečni pasovi od odbrane, preko sredine stvaraju kontranapad u kom Mek Alister vuče po desnoj strani i upošljava Di Mariju na daljoj stativi za laku egzekuciju.

23' GOL! Mesi - 1:0!

Hladnokrvni Leo Mesi šalje loptu suprotno od Lorisa, Argentina vodi!

21' Penal za Argentinu!

Di Marija predbriblao Dembelea na levoj strani, potom ga Dembele faulira, sapliće ga sa leđa. Odmah pokazano na belu tačku.

20' Prva šansa Francuske

Olivije Žiru šutira glavom posle izvedenog kornera, lopta ide pored gola.

18' Di Marija šutira preko gola

Tečna akcija Argentinaca po desnoj strani, Di Marija je imao izglednu priliku usamljen na levoj strani kaznenog prostora, ali šutira preko gola.

9' Golman Francuske Loris pada posle sudara sa Romerom

Ugo Loris leži na travi, intervenisala je medicinska ekipa. Došlo je do sudara u pokušaju boksovanja lopte sa Argentincem Romerom.

5' Mek Alister hrabro šutira

Pokušaj reprezentativca Argentine sa 18 metara, pravo u Lorisa.

3' Ofsajd sviran Alvarezu

Di Marija je sa ivice kaznenog prostora parabolom ubacio loptu pred gol, gde se gradio Hulijan Alvarez. Napadač je uspeo da u padu zahvati loptu, koja završava Lorisu u rukama. Sviran je ofsajd.

Finale Svertskog prvenstva je počelo!

"Boginja" je doneta na Lusail

Sastavi finalista:

Argentina: Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Taljafiko - De Pol, Fernandez, Mekalister - Di Marija, Mesi, Alvarez

Francuska: Loris - Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez - Čuameni, Rabio, Grizman - Dembele, Mbape, Žiru.

Završena ceremonija zatvaranja Mundijala u Kataru

Svečanom ceremonijom na stadionu "Lusail" zatvoreno je 22. Svetsko prvenstvo u fudbalu. Ostalo je još da se odigra finale Francuska-Argentina.

Na terenu je pričinjen pravi vizuelno-scenski spektakl u skladu sa značajem događaja.

Počelo je simbolično sa balonima na kojima su zastave država učesnika, poslednji su ostali baloni finalista Francuske i Argentine.

Potom su brojni izvođači nastupali, pevajući himnu Mundijala.

Ceremonija je završena vatrometom.

Sledi finale Francuska-Argentina, a tribine se uveliko pune i zagreva se atmosfera.