Početna strana > Hronika > MSP Austrije: Evropska unija postigla sporazum o ekonomskim sankcijama Belorusiji, koje su odgovor na prisilno prizemljenje aviona Rajanera i hapšenja opozicionog aktiviste
Hronika

MSP Austrije: Evropska unija postigla sporazum o ekonomskim sankcijama Belorusiji, koje su odgovor na prisilno prizemljenje aviona Rajanera i hapšenja opozicionog aktiviste

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. jun 2021.

Evropska unija postigla je sporazum o ekonomskim sankcijama Belorusiji koje su odgovor na prisilno prizemljenje aviona Rajanera prošlog meseca u Minsk i hapšenja opozicionog aktiviste koji se nalazio u avionu, saopštila je austrijska vlada i EU diplomate.

Austrijsko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da taj sporazum „šalje jasan i usmeren signal protiv neosnovanih represivnih akata beloruskog režima“ a šef diplomatije Aleksander Šalenberg na Tviteru napisao da su sankcije „snažne i ciljane“, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Međutim, još nije jasno da li će EU lideri na samitu 22. juna odobriti mere koje su predložili stručnjaci koji su bili zaduženi za listu sankcija.

Ukoliko se vlade dogovore, sankcije bi uključivale zabranu novih zajmova, zabranu EU investitorima da trguju vrednosnim papirima ili kupuju kratkoročne obveznice Belorusije kao i zabranu EU bankama da pružaju usluge investiranja.

EU stručnjaci su se složili i oko pooštenog embarga na oružje i zabrane izvoza komunikacione opreme u Belorusiju koja se može koristiti za špijunažu.

Kao odgovor na preusmeravanje aviona Rajnaera i prisilno spuštanje koje se dogodilo na liniji između dve evropske prestolnice, EU je ranije reagovala blokadom beloruskih letova sa aerodroma i vazdušnog prostora EU. Evropski avionski regulator pozvao je i druge kompanije da izbegavaju beloruski vazdušni prostor.

Šef Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borel ranije je rekao članovima Parlamenta kako će EU najverovatnije usvojiti ekonomske sankcije protiv Belorusije.

Prinudno sletanje aviona u Minsk je usledilo zbog brutalnog gušenja protesta u Belorusiji protiv spornih rezultata predsedničkih izbora u avgustu prošle godine.

Izborne vlasti su saopštile da je na izborima pobedio dugogodišnji lider Aleksandar Lukašenko. No, Evropska unija, Sjedinjene Države i druge zemlje odbile su da priznaju službene rezultate i ne smatraju Lukašenka za legitimnog lidera zemlje.

(Beta, RSE)

Videti još: RSE: Srbija podržala Deklaraciju EU koja osuđuje prinudno prizemljenje Rajanerovog aviona u Minsk od strane beloruskih vlasti i hapšenje novinara Romana Protaševiča

 

Sem Fabrici: Srbija se pridružila Deklaraciji EU o predsedničkim izborima u Belorusiji, u kojoj se kaže da izbori nisu bili ni slobodni ni fer; Entoni Godfri: Sjajno je videti da Srbija stoji uz svoje evropsko okruženje 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner