Početna strana > Hronika > Mond: Sporni predsednik Kosova
Hronika

Mond: Sporni predsednik Kosova

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 27. februar 2011.

Francuski list "Mond" ocenjuje da je "bilans poslednjih meseci katastrofalan za Kosovo". Pacoli je bio osumnjičen za korupciju u Rusiji, a njegov štićenik Gadafi, šef je režima koji je ozbiljno uzdrman.

U tesktu koji se bavi izborom Bedžeta Pacolija na mesto predsednika Kosova i stanjem na Kosovu posle izveštaja Dika Martija, pariski dnevnik Mondocenjuje da je "bilans poslednjih meseci katastrofalan za Kosovo".

U tekstu pod naslovom "Sporni predsednik oslabljenog Kosova", Mond ukazuje na to da je novoizabrani predsednik Kosova Bedžet Pacoli "osumnjičen za korupciju u Rusiji" i da je "jedan od njegovih krupnih štićenika poslednjih godina bio pukovnik Gadafi, šef sad već ozbiljno uzdrmanog libijskog režima".

U izveštaju se navodi i da se "posmatrači pitaju oko toga da li je održiv dvojac koji će činiti predsednik i premijer, utoliko pre što je Hašim Tači na međunarodnoj pozornici oslabljen otkako je u izveštaju Dika Martija, usvojenom u Savetu Evrope, doveden u vezu s mogućom trgovinom organima".

Ističući da "Beograd traži međunarodnu istragu, pod okriljem UN", pariski dnevnik navodi mišljenje stručnjaka Verene Klaus da su "zasad to samo navodi, ali je ono kako se na to gleda u evropskim prestonicama jasno".

"Evropske prestonice oklevaju da podrže Tačija. Trenutak je poražavajući, a konačno bi trebalo da se pokrene dijalog sa Srbijom, u kojem će kredibilitet igrati ključnu ulogu", prenosi Mond ocenu Klausove.

Tači primoran na ustupke

Dnevnik dodaje i da je Pacoli tek u trećem krugu u parlamentu izabran za predsednika, uprkos bojkotu opozicije, dok je "oslabljeni Tači, pod snažnim evropskim pritiskom, a sa ciljem da se Priština izvuče iz političke paralize, morao da prihvati ustupke".

Zato je, prema pisanju dnevnika, morao Pacoliju da da mesto predsednika, a Pacolijevoj maloj stranci tri ministarska mesta u vladi. 

Mond navodi i reči "jednog evropskog zvaničnika u Prištini da bi bez tog dogovora nastao istinski problem i moralo bi se ići na nove izbore, mada za takvo rešenje nije bilo nikakvog oduševljenja".

"Ova teško iščupana nagodbna je izazvala veliku zategnutost i u premijerovoj Demokratskoj partiji Kosova", dodaje se u izveštaju. 

Mond piše da je to kao "najgore moguće rešenje ocenio drugi čovek DPK Fatmir Ljimaj, ministar transporta i komunikacija, protiv koga je istragu pokrenula evropska misija Euleks, koja bi trebalo da osnaži vladavinu prava na Kosovu".

Pariski list zaključuje da su "poslednji meseci bili katastrofalni za Kosovo, jer je na decembarske izbore pala ljaga teških prevara, i to na oči Evropljana koji su to teško primili, dijalog sa Srbijom kasni, a kosovski rukovodioci su teško dovedeni u pitanje zapaljivim Martijevim izveštajem o mogućoj trgovini ljudskim organima".

(RTS)