Početna strana > Hronika > Monasi lojalni vladici Artemiju napustili manastir Crnu reku
Hronika

Monasi lojalni vladici Artemiju napustili manastir Crnu reku

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. jun 2010.

Crna Reka – Od samog svitanja veliki broj vernika pristizao je juče u manastir Crna Reka. Došle su dugogodišnje „komšije” iz okolnih sela, ali i s područja Tutina, Novog Pazara, Raške, Kraljeva i mnogobrojnih mesta sa Kosova i Metohije. Tesne su bile crkvene odaje tokom jutarnje liturgije, a posle i manastirska porta. Nisu skrivali suze ni monasi, ni vernici, pozdravljali su se i fotografisali za uspomenu.

U takvoj atmosferi devet jeromonaha i monaha i sedam iskušenika napustilo je juče u popodnevnim časovima manastir Crnu Reku. Svi su otišli u selo Loznicu pokraj Čačka, u podnožju planine Jelice. U manastiru je ostao samo monah Mitrofan, koji se nije izjasnio oko odlaska, i dva iskušenika u četiri manastirske isposnice.

– Mi ne odlazimo zbog neke ideologije, zasebnih ili svetovnih interesa. Mi smo za istinu i želimo da ostanemo u svetom predanju kao naš duhovnik, naš vladika Artemije. Eto, došlo je vreme da se polaže ispit, nastave i predavanja je bilo dosta. Red je da se vidi ko je vera a ko nevera, a nema tu šta mnogo da se priča. Ovaj narod zna o čemu je tu reč, mi podržavamo našeg duhovnika vladiku Artemija zato što je on istinski sluga Božji, iako su se čule mnoge druge i ružne, teške reči i klevete. Svi mi njega dugo poznajemo i znamo da je na pravdi i u istini goljen. Pokrenuli su se i monasi i iz drugih manastira ove eparhije, ali nije nama drago što idemo, niti se na bilo koga ljutimo, već se trudimo da smireno napustimo svaki svoju svetu obitelj u kojoj smo služili, uz molitve duhovnika i blagovest božju. Takođe, Bog neka bude u pomoći i nama koji smo krenuli i ovima što ostaju – kazao je pri polasku iguman manastira Nikolaj.

Monasi su, kao što je „Politika” već pisala, otišli bez kanonskog otpusta koji su, doduše, nedavno tražili od mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija, administratora Eparhije raško-prizrenske. Iskušenici taj otpust nisu ni tražili, jer se takva pravila na njih ne odnose.

Na to Zoran Čvorović, pravni istoričar sa kragujevačkog Pravnog fakulteta, koji je takođe juče bio u Crnoj Reci, za „Politiku” kaže:

– Pravni poredak, bilo u državi ili crkvi, mora da funkcioniše uz hijerarhiju pravnih akata i njihovo poštovanje. U ovom slučaju odlazak monaha bez kanonskog otpusta predstavlja crkvenopravni prestup. Međutim, ovim prestupom otvoriće se pitanje prvog crkvenopravnog prestupa koji je inicijalno taj poredak narušio, a to je protivustavna odluka o uklanjanju episkopa Artemija s trona Eparhije raško-prizrenske – tvrdi Čvorović.

Među okupljenim narodom našao se i Dragiša Bojović, profesor na Univerzitetu u Nišu, koji je ovaj slučaj nazvao „najvećim duhovnim egzodusom u Eparhiji raško-prizrenskoj.

– Crna Reka nije običan manastir već simbol obnove duhovnog života, ne samo u ovoj eparhiji. Verujem, ipak, u život, vaskrsenje i ljubav i nadam se da je ovo privremeni odlazak monaha i da će vreme pokazati šta će taj čin značiti – zaključuje Bojović.

Nisu skrivale suze zbog odlaska monaha ni Petkana i Olivera Račić iz Crne Reke, a Vujica Popović iz obližnjeg sela Dobrinje nam, vidno uzrujan, objašnjava:

– Vladika Artemije je ovaj manastir obnovio. Radili smo na tome zajedno sa njim godinama i sada smo došli da ispratimo naše monahe i igumana Nikolaja koji je ovde 27 godina – tvrdi Vujica.

Pored osude crkvenih vlasti među okupljenim vernicima, ipak se često pominjalo moguće rešenje i nada da će se, kako kažu, „sve ubrzo srediti, kad vladiku Artemija vrate da bar bude duhovnik u nekom manastiru Eparhije raško-prizrenske, a onda će ovamo i monasi”

(Politika)