Početna strana > Hronika > Modest Kolerov: Ukrajina je strahoviti poraz ruske spoljne politike
Hronika

Modest Kolerov: Ukrajina je strahoviti poraz ruske spoljne politike

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. februar 2015.

Kako taj istoričar smatra, danas te dve strane nemaju jasnog shvatanja scenarija za budućnost. „Ukrajine više biti neće. Ona Ukrajina koju poznajemo – to je pojava iz prošlosti. Sve ono što ćemo u budućnosti videti – to će biti neka druga pojava, druga Ukrajina. Mi više ne možemo da razmatramo istoriju Ukrajine i njene interese. Žrtvovani su od strane onih koji su sponzorisali, organizovali i nastavljaju da podržavaju te prevrate“, istakao je Kolerov.

Nastavio je: „Život Istočne Evrope i Evroazije posle Ukrajine zahteva pošten pristup onih strana koje učestvuju u tom procesu.“

Kako taj istoričar kaže, danas se može zapaziti da se Nemačka „vraća svojim grobovima“, i da će joj se uloga u Ukrajini povećavati. Kako on smatra: „Moramo razmatrati šta svaka od strana – Nemačka, EU, Poljska – vidi u budućnosti te teritorije. Ni jedna od tih strana nema uviđaja kako treba da izgleda budućnost Istočne Evrope posle Ukrajine.“

Kako on kaže, u ovom trenutku se razni predstavnici struktura EU, nemajući jasni scenario budućeg razvoja, bave time da javnost „hrane retorikom o evropskim vrednostima koje posle pokolja francuske redakcije časopisa Charlie Hebdo imaju samo anegdotsku vrednost“ – on smatra da su to „evropske samoubilačke vrednosti“.

Međutim – produžava Kolerov –  ni u ruskoj ekspertskoj javnosti, kao ni kod ruskih vlasti, nema jasnog shvatanja o daljim scenarijima i o budućnosti posle Ukrajine.

Kako je istakao: „Znamo da su odnosi Rusije i njena rešenja o Krimu, Donbasu i drugim teritorijama Istočne Ukrajine bili reaktivni. (…) Znamo i da je sva prethodna politika Rusije prema Ukrajini – podrška Janukoviča, obećanja kreditiranja, pitanja gasa, Harkovski sporazumi – bila diktirana principima koje bih nazvao dinastičkom politikom, principima koji se regulišu evolucijom na vrhovima i obavezama vrhova, koji se ne sprovode i koji su pogubne po nacionalne interese naše države. U odnosu na februar prošle godine – Rusija je u Ukrajini izgubila. Ona je prokockala svu svoju dvadesetpetogodišnju politiku prema Ukrajini.“

Kako je kazao Kolerov, Ukrajina je snagama svih svojih vlada – koje su formalno bile proruske, a suštinski antiruske i prozapadne – sistematski ostvarivala čvrst kurs ka „rehabilitaciji prohitlerovskog banderovskog kolaboracionizma, što je sada postalo i zvanična ideologija“.

„To je strahoviti poraz naše spoljne politike. Julija Timošenko je bila apsolutno u pravu kada je govorila da je od svih vlada Ukrajine baš Janukovič načinio najveći broj uspešnih napora za integraciju Ukrajine u NATO. Baš za vreme njegovog premijerstva je vazdušni prostor Ukrajine bio u potpunosti potčinjen kontroli NATO-a, itd.

I tako, u porazu svoje dvadesetpetogodišnje politike, Rusija je nizom svojih poteza improvizovala na Krimu, u Donbasu, kao i Ukrajini u celini. U tome svemu, Rusija je ona strana koja se brani. U pravu smo ako se upitamo: kakav je lik one budućnosti koju Rusija želi da ostvari? Koji je to princip u odnosu na Ukrajinu? Prinuđen sam da kažem da nemamo predstavu budućnosti. Postoje pokušaji da se usklade neki raznorodni principi: integralnosti Ukrajine, federalizacije Ukrajine, prava istoka Ukrajine na samoopredeljenje, vojne bezbednosti Rusije u vezi sa ekspanzijom NATO-a u Ukrajinu – do čega će bez daljega i doći. Jedino je ono što se ni koji način dalje ne razmatra i što je podržano maksimalnim opštenacionalnim konsenzusom – to je odnos prema Krimu. Podrška pitanju Krima je za 15-20% viša od podrške Putinu i 10% viša od podrške Danu pobede, i to je apsolutni rekord  u do sada razmatranoj istoriji ruskog društva. Povlačenje u pitanju Krima znači smrt ruske državnosti, nacionalno samoubistvo našeg naroda. Želim da to svi shvate. Kao otac, čiji stariji sin služi u armiji, govorim to sa svom odgovornošću: ma šta nas to može koštati – mi se nećemo povući.

Uz to, ipak nemamo predstavu o budućem regulisanju svih pitanja. Mogu da razmišljam o prihvatljivim scenarijima za Donbas. Kao čovek koji se mnogo godina bavio  i koji se i sada bavi Južnom Osetijom, Abhazijom, Pridnjestrovljem, Nagorno Karabahom – mogu reći da bi za nas najbolji scenario bio zamrzavanje tog konflikta. Treba polaziti od toga da sporazume iz Minska, na prvom mestu, neće poštovati Zapad. Obama, koji ne učestvuje u normandijskoj formuli, već je finansirao odstupanje od njihovog poštovanja. Uništavaće nas do kraja – i mi to znamo. Zato ćemo se i braniti.“

Po rečima Kolerova, Zapad će sa svoje strane nastaviti sa pritiscima, a već su jasni i pravci nanošenja sledećeg udarca za slabljenje Rusije:

„Ubeđen sam da će sledeće tačke na koje treba da obratimo pažnju, tačke na kojima možemo očekivati jasno i konfliktno mešanje Zapada na postsovjetskom prostoru: Uzbekistan, Kazahstan, Azerbejdžan, Belorusija i Jermenija.“

Kazao je da će istovremeno države EU i SAD celom tom regionu nametati model šok-terapije, uz paralelno izazivanje neravnoteže u naoružavanju.

On smatra: „Kolonijalna kompradorska ekonomija je u suštini ona perspektiva koju EU i SAD nameću istočnoevropskom prostoru. Šta oni žele da nam po pitanju bezbednosti predlože? To je odricanje od održavanja ravnoteže oružanih snaga, uz širenje NATO-a do Harkova.“

Kao tipičan primer toga je naveo povećavanje snaga NATO-a u baltičkim državama, gde se pod izgovorom veštačkih skandala i navodne ugroženosti od strane Rusije,  u Litvaniji, Letoniji i Estoniji ne organizuju samo komandne tačke NATO-a nego čitavi centri – kao što je onaj kibernetičke bezbednosti u Estoniji, ili energetske bezbednosti u Litvaniji.

Kolerov je zaključio: „Kakvu vrstu budućnosti nam nosi taj proces? Tu budućnost ne diktira Evropska unija. Put SAD ka apsolutnom svetskom liderstvu je vodio preko dva svetska rata (…) I sama ona finansijska piramida SAD podrazumeva svođenje ekonomije i bezbednosti Staroga Sveta na nulu.“

Ovaj referat je bio prezentiran u okviru Zimske škole „Rusija i Zapad: Quo Vadis?održane u Velikom Novgorodu od 9. do 13. februara 2015. godine. Školu je organizovao Centar međunarodne i regionalne  politike (Centr meždunarodnoй i regionalьnoй politiki). Partneri su bili fondovi „Rusko-poljski centar dijalog i dogovora“ („Rossiйsko-polьskiй centr dialoga i soglasiя“), predstavništvo Fonda Fridriha Eberta u Rusiji, ambasada Poljske u Rusiji, informativni biro NATO-a u Rusiji, Poljski institut u Sankt Peterburgu, ambasada Danske u Rusiji i generalni konzulat Norveške u Sankt Peterburgu

IZVOR: IA Regnum, 16. 2. 2015, Stanje stvari

(Evroazija)   

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner