Početna strana > Hronika > MMF: Potrebne dalje reforme javnog sektora, plate i penzije još opterećuju budžet - eventualno povećanje tek 2018. godine
Hronika

MMF: Potrebne dalje reforme javnog sektora, plate i penzije još opterećuju budžet - eventualno povećanje tek 2018. godine

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. jul 2017.

 Predstavnici misije MMF-a u Srbiji i predstavnici vlade Srbije nisu prilikom poslednjih susreta razgovarali o povećanju plata i penzija. Ova tema bi na dnevnom redu trebalo da se nađe tek krajem godine, a do eventualnog povećanja plata i penzija moglo bi da dođe u 2018. godini, rekao je u Danu uživo DŽejms Ruf, šef misije MMF u Srbiji.

"Pozabavićemo se time u kontekstu budžeta za 2018. godinu. Tokom proteklih godina imamo dobar učinak u pogledu javnih finansija i ima smisla podeliti neke od tih benefita sa zaposlenima u javnom sektoru, ali to treba da bude u vezi sa realnim rastom u privredi", rekao je Ruf za N1.

Prema njegovim rečima, ključno pitanje je tranzicija sa javnog sektora na privredu u kojoj je dinamičan i snažan privatni sektor. On podseća da je u privatnom sektoru zaposleno 1,5 miliona, dok u javnom sektoru radi oko 800 hiljada građana uz 1,7 miliona penzionera čija primanja treba finansirati.

Šef misije MMF-a u Srbiji DŽejms Ruf ocenio je da su Vlada i Narodna banka postigli dramatično jačanje ekonomske situacije u zemlji. Upozorava, međutim, da su potrebne dalje reforme javnog sektora, veće kapitalne investicije, te da plate i penzije još opterećuju republički budžet. Novi aranžman, kako je rekao, nije bio tema sedme revizije.

Ruf je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, podsetio da je Srbija pre na početku trogodišnje stend-baj aranžmana sa MMF-om bila opterećena sa pet godina stagnacije privrednog rasta, neodrživom fiskalnom pozicijom i problematičnim kreditima u bankama.Sada je, kako kaže, došlo do preokreta i u 2017. godini očekuje se privredni rast od tri odsto, deficit je revidiran naniže na 1,1 odsto BDP-a, dok javni dug para brže nego što je bilo očekivano.

Podsetio i da je uprkos značajnim smanjenjima broja radnika u javnom sektoru, došlo do pada nezaposlenosti i porasta opšte zaposlenosti, kao i da je došlo do napretka u rešavanju problema nenaplativih kredita.

Srpska ekonimija, međutim, i dalje pati od ozbiljne ranjivosti i strukturnih slabosti, rekao je Ruf i poručio da MMF ohrabruje Vladu da nastavi sa naporima u rešavanju problema. Skrenuo je pažnju na reformu državne uprave, pružanje javnih sektora i reforme u javnim preduzećima.

“Ekonomija je i dalje opterećena velikim i neefikasnim javnim sektorom. Potrebni su napori da bi se ekonomija okrenula ka rastu produktivnog privatnog sektora. Potreban je napredak u poreskoj upravi, u sistemu javnih naknada i taksi, kao i efikasniji i transparentniji pravosudni sistem”, rekao je Ruf.

Šef misije MMF-a rekao je i da treba nastaviti sa “dinarizacijom” u monetarnoj politici, sa rešavanjem problema sive ekonomije, kao i problema velikog infrastrukturnog jaza. “Za to je potrebno više kapitalnih ulaganja i bolje upravljanje javnim investicijama”, poručio je on.

U tom smislu MMF savetuje da plate, penzije i ostala tekuća potrošnja ostanu obuzdani u budžetu, dok bi prihodi koji su veći od očekivanih trebalo da se usmere na smanjenje duga, kapitalne investicije, ali i moguće smanjenje poreza na nekim mestima, naročito poreza na plate, koji, kako je rekao, ume da bude dosta visok.

Istakao je, međutim, da će plate i penzije rastu kako bude rasla i ekonomija u Srbiji.

Novi aranžman nije bio tema, MMF spreman da pomogne

Na pitanje N1 kako komentariše najavu premijerke Ane Brnabić da Srbija možda neće zatražiti novi aranžman sa MMF-om, jer bi novi bi “novi sporazum mogao da omete rast”, Ruf je odgovorio da novi aranžman nije bio tema sedme revizije, ali da je odluka o tome u potpunosti na srpskim vlastima.

“Sa tačke gledišta Fonda i dalje smo spremni da pomognemo Srbiji na bilo koji način. Eventualni novi program bi bio fokusiran na rast, na mere da se rast poveća onako kako bismo svi želeli”, rekao je on, ocenjujući da je i aktuelni aranžman bio uspešan u smislu unapređenja rasta.

Ministar finansija Dušan Vujović najavio je da će se u septembru analizirati svi detalji i elementi na osnovu kojih će se ući u finalnu reviziju aranžmana sa MMF-om, koja se očekuje u oktobru, odnosno novembeu.

“To neće biti jednostrana odluka, Vlada će odvagati sve elemente koji su za ili protiv. Saradnja sa MMF-om sigurna, a kakva će biti forma o tome ćemo razgovarati”, rekao je on.

Ministar očekuje da će Srbija na jesen imati još bolju situaciju i da je za sada “prolazno vreme odlično”. Podsetio je i da javni dug počinje da pada i da je sa više od 76 odsto iz 2015. pao na 68,1 odsto. “Potreba za zaduživanjem se smanjuje, a smanjuje se i premija na kamatne stope”, istakao je on.

Cilj Vlade je, kako kaže, da gro povećanja bude u privatnom sektoru, a da država svojim investicijama ostvari poboljšanje i stvori uslove za privlačenje privatnih investicija. “Strane direktne investicije bile su veće od tekućeg platnog bilansa. Investitori prepoznaju unapređenja i dolaze u srpsku privredu očekujući da će ona nastaviti da raste”, naveo je Vujović.

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković rrekla je da očekuje uspešno okončanje sedme revizije, iako su razgovori sa MMF-om često naporni i teški.

“MMF i Srbija imaju isti cilj – održiv rast i bolji standard. Ponekad se sporimo oko načina, brzine i održivosti mera, ali o ovakvim rezultatima ne bismo mogli da govorimo da ne postoji koordinacija fiskalne i monetarne politike. Ovom rezultatu doprineo i aranžman sa MMF-om”, ocenila je Tabaković.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner