понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > МИП Русије: Уместо ка реду и помирењу, политика Европске уније води ка новим сукобима и сајбер хаосу
Хроника

МИП Русије: Уместо ка реду и помирењу, политика Европске уније води ка новим сукобима и сајбер хаосу

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. август 2020.

Руско Министарство иностраних послова још једном је реаговало поводом „сајбер санкција“ које је ЕУ увела Русији, упозоривши да прети „сајбер хаос“.

„Стиче се утисак да Европска унија више воли политику унилатералног притиска и ограничења уместо озбиљног разговора који води ка решавању несугласица и успостављању већег поверења. Такав приступ води ка новим политичким сукобима и сајбер хаосу, а не реду, о којем толико воле да говоре наши партнери у ЕУ, заборављајући централну улогу УН“, наводи се у саопштењу Министарства.

ЕУ је увела санкције структурама и грађанима Русије, Кине и Северне Кореје због, наводне, сајбер активности.

„Шест физичких лица и три организације треба да буду укључене у списак физичких и правних лица којима су уведене санкције. Та лица или организације су одговорне, пружале помоћ или су биле умешане у сајбер нападе или у покушаје сајбер напада, укључујући покушај сајбер напада на Организацију за борбу против хемијског оружја и сајбер нападе који су јавности познати као WannaCry и NotPetya, као и операција Cloud Hopper“, наводи се у саопштењу које је објављено у Службеном гласнику Уније.

Између осталих, под санкцијама су се нашли главни центар за специјалне технологије Генералштаба руске војске и четворо држављана Русије.

„Изненадила нас је и огорчила одлука Европског савета од 30. јула. И поново се то ради без икаквих основа уз магловити аргумент о учешћу у сајбер инцидентима у прошлости. Политичке конотације те одлуке су очигледне“, истичу у Москви.

У руском Министарству напомињу да се руски држављани оптужују за учешће у сајбер инциденту из 2018. године, дакле годину дана пре успостављања механизма сајбер-санкција, што значи да се мера примењује ретроактивно.

Очигледно је да су правници ЕУ намерно заборавили да закон није ретроактиван, закључили су у руском Министарству.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер