субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Зец о Копаоник бизнис форуму: Нико да објасни зашто су у Србији плате мале, а радно време најдуже и зашто су код нас цене веће него у Немачкој
Хроника

Миодраг Зец о Копаоник бизнис форуму: Нико да објасни зашто су у Србији плате мале, а радно време најдуже и зашто су код нас цене веће него у Немачкој

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. март 2024.

 На Копаоник бизнис форуму су привредни и банкарски сектор, страни амбасадори и представници државе, али нема никога ко би грађанима могао да објасни зашто су код нас цене веће него у Немачкој, и како то да у Србији килограм чварака кошта 20 евра, а у Црној Гори килограм пршуте 17, рекао је професор у пензији Миодраг Зец.

„Нема да се објасни зашто су у Србији плате мале, а радно време најдуже. Оно што нема тамо да се објасни, а што је страшно важно, је зашто наш грађанин нема опцију да купи државне обвезнице по 3,7 одсто, а код нас се држава садужује по 7 одсто“, рекао је Зец у Новом дану на Н1.

Он објашњава да је Хрватска својим грађанима дала опцију да купе неку финасијску имовимну од државе, што грађани Србије не могу па су упућени на банке и брокере.

„Кад (Мирослав) Мишковић говори о инвестицијама, где ја то могу да купим обвезнице од Делте, од државе, од Телекома“, пита Зец.

Упитан да ли би улагао у ЕXПО 2027, он каже да и да хоће, то не би могао јер је финансирање тог пројекта мистериозно. Уместо тога би уложио у обвезнице Делте, Телекома и државе Србије.

„То је презентациона ствар, то није комерцијална ствар. То треба да посведочи да је Србија важна земља. То је улагање политичко, да се ти предствиш, као Русија у Сочију, Кина на Олимпијади, прва Светска изложба у Паризу. Али то никакве везе нема са бизнисом, то је трошење пара на јавну промоцију, просто је то тако“, казао је Зец говорећи о ЕXПО 2027.

Министар Финансија Синиша Мали је у понедељак на Копаонику најавио нове авионе за Ер Србију, три лета за Кину, можда и три за Америку. Зец на све то каже да се Србија последњих 100 година креће у круг.

„Геостратешки, где је смер, да ли ћемо на запад или на исток. Вртимо се стално у круг, у политичком смислу дрибламо у казненом простору и то сматрамо великом умешношћу, а то дриблање често заврши аутоголом“, упозорио је гост Новог дана.

Уместо о авионима за Кину, Зец би разговарао о томе зашто авионска карта за Тиват кошта 200 евра, а до Њујорка 500.

„Мишковић поставио важно питање образовања“

Он је истакао да је Мирослав Мишковић на Копаонику поставио важно питање да нација без образовања нема будућност.

„А није се поставило питање зашто је у овој земљи најнижа категорија бити учитељ и зашто је такво. Причаш о науци и правиш истраживачке центре, зграде, а један ти је уписао физику. Када кажеш да си просветни радник као да си шугав, то се сматра симболом неуспеха“, истакао је Зец и подсетио да су просветни радници постали понижена класа.

Професор у пензији напомиње да кроз историју властодршци не воле образовање јер је знање пут ка личној слободи.

„Образовање је пут до грађанина, а власт воли поданике. Не само наша. Зато што је образовање пут до ослобођења изнутра, човека као креативног бића и човека као политичког бића. Проблем је што мисле да је поданик рентабилнији од грађанина, да је послушник рентабилнији од креативног. Јефтин је, али није продуктиван. Да је робовласништво било ефикасно, не би оно пропало и економски“, објашњава Зед.

„Да ли је Брнабић креативна?“

Додаје да су просперитетно друштво протестантизма створили слободни људи, који су креативни и који смеју да закораче.

„Овде имаш проблем да су извршиоци и до врха. Да ли је (Ана) Брнабић креативна? Није, и да има ту особину она не би смела да је покаже. Лојалност и послушност су базичне вредности колективизма, универзитет и образовање доводи до сумње, до слободе, до креативности, до храбрости. Е то није пожељно јер тај може да пожели да мења оне који су на власти“, указао је професор.

(Н1)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер