Početna strana > Hronika > Ministri EU postigli dogovor o raspodeli izbeglica, Češka, Slovačka, Rumunija i Mađarska glasale protiv kvota, Ranko Ostojić napustio sastanak pre glasanja
Hronika

Ministri EU postigli dogovor o raspodeli izbeglica, Češka, Slovačka, Rumunija i Mađarska glasale protiv kvota, Ranko Ostojić napustio sastanak pre glasanja

PDF Štampa El. pošta
utorak, 22. septembar 2015.

Ministri EU dogovorili su se o raspodeli 120.000 izbeglica, javlja Bi-Bi-Si. Češka, Slovačka, Rumunija i Mađarska glasale su protiv kvota za prijem izbeglica, dok je Finska bila uzdržana, prenosi Rojters.

"Velikom većinom" glasova država članica Ministri unutrašnjih poslova i pravde Evropske unije u Briselu usvojili rezoluciju o preraspodeli 120.000 izbeglica među državama članicama EU.

Ministar unutrašnjih poslova Češke Milan Hovanec napisao je na Tviteru da su Češka, Mađarska, Rumunija i Slovačka glasale protiv plana, dok je Finska bila uzdržana, prenosi Tanjug.

Poljska je pristala na kvote, iako se prvobitno protivila planu.

Šefovi država i vlada članica EU, razgovaraće o ovoj temi na vanrednom samitu sutra u Briselu. Prema planu, izbeglice će iz Italije, Grčke i Mađarske biti premeštene u druge zemlje EU, navodi Bi-Bi-Si.

Plan o raspodeli izbeglica stupiće na snagu u sledeće dve godine.

Ministri EU ponovo o izbegličkoj krizi, na stolu tekst

BRISEL - Ministri unutrašnjih poslova i pravde država članica Evropske unije okupili su se danas u Briselu po drugi put u poslednjih osam dana kako bi pokušali da prevaziđu podele u vezi sa rešavanjem izbegličke krize, a pred početak sastanka su najavili da su pripremili tekst čijem se usvajanju nadaju.

Francuski ministar unutrašnjih poslova Bernar Kaznev je, u izjavi novinarima pred sam početak sastanka, rekao da Francuska želi da do večeras sa evropskim partnerima postigne dogovor kako bi se što pre primenile zajedničke mere koje će svedočiti o humanosti, odgovornosti i spremnosti EU da se izbeglička kriza reši.

Predlog Francuske je, kako je naveo, da budu uspostavljeni centri za prijem i razvrstavanje migranata i izbeglica, da bude uspostavljen mehanizam njihovog vraćanja u zemlje iz kojih dolaze, kao i da budu ojačane spoljne granice EU, uz znatno osnaživanje mehanizma Fronteksa.

Luksemburški ministar spoljnih i evropskih poslova, zadužen i za pitanja imigracije i azila, Žan Aselborn, rekao je da je "na stolu" tekst na kojem su ministri EU radili i o kojem su postigli konsenzus, a koji on smatra "prilično uravnoteženim", izrazivši nadu da će biti usvojen večeras.

Dolazeći na sastanak, ministar pravosuđa i migracija Švedske Morgan Johanson izrazio je optimizam da će na današnjem sastanku biti nađeno rešenje.

"Mislim da svim želimo da postignemo sporazum. Mislim da je važno za sve zemlje Šengena da nađu rešenje za spoljne granice i da odgovorimo na ovaj izazov sa kojim se suocavamo u Evropi," rekao je on izrazivši očcekivanje da će diskusija biti dobra.

Član Evropske komisije zadužen za pitanje migracija Dimitris Avramopulos rekao je da je pitanje migracija "egzistencijalno pitanje za Evropu."

"Ovo je test da li Evropa može da postigne saglasnost i rešenje. Ali takođe ovo je trenutak da pokažemo da li zaista mislimo kada govorimo o odgovornosti i solidarnosti," rekao je on dolazeći na sastanak.

Prvi vanredni ministarski sastanak se prošle nedelje završio bez dogovora o planu Evropske komije da na osnovu zadatih kvota za solidarno raspoređivanje oko 120.000 migranata putem uvođenja obavezujućih kvota, a diplomatski izvori kažu da će i danas biti teško doći do kompromisa.

Ambasadori država članica pri EU, koji su prošlog vikenda i juče intenzivno radili na usaglašavanju zajedničkog stava rastali su se sinoć nedovršenog posla, a razgovori se nastavljaju od jutros i trajali su do početka ministarskog sastanka.

Jedna od mogućnosti sa kojom se spekuliše je da zemlje članice, umesto obavezujućih kvota pristanu da prime migrante na dobrovoljnoj bazi, ali takav kompromis nije prihvaćen na prošlom sastanku, pa je neizvesno da će danas biti usvojen.

S obzirom na rastući jaz između dve grupe, analitičari procenjuju da će konačna odluka biti prepuštena šefovima država i vlada članica EU, koji će se na vanrednom samitu u Briselu okupiti sutra.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner