Početna strana > Hronika > Ministarstvo odbrane i SPC potpisali Sporazum o verskoj službi u Vojsci Srbije
Hronika

Ministarstvo odbrane i SPC potpisali Sporazum o verskoj službi u Vojsci Srbije

PDF Štampa El. pošta
sreda, 29. jun 2011.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac i patrijarh srpski Irinej u Nišu su potpisali Sporazum o vršenju verske službe u Vojsci Srbije.

Šutanovac i patrijarh Irinej naglasili su da će na taj način biti uređeni i međusobni odnosi Ministarstva odbrane i Srpske pravoslavne crkve (SPC) u vezi vršenja verske službe u VS. Resorni ministar je istakao da se tim dokumentom u vojsku uvode sveštenici oficiri, što je, kako je naglasio, u skladu sa srpskom tradicijom i iskustvima savremenih armija.

On je podsetio da SPC već ima oficire-sveštenike u armijama drugih država - Holandije, SAD i Velike Britanije. Šutanovac je istakao da se verska služba uspostavlja kao potreba pripadnika Vojske Srbije i da će sveštenici oficiri morati da budu visoko obrazovani i da prođu oficirsku obuku.

Prema njegovim rečima, pripadnici VS će se predstavnicima SPC obraćati u skladu sa njihovim svešteničkim zvanjem. Ministar odbrane je dodao i da je početni čin za sveštenike u VS kapetan, a da teorijski mogu da dobiju čin pukovnika.

Patrijarh Irinej je istakao da je potpisivanje današnjeg Sporazuma "istorijski značajno" ne samo za SPS, već i za VS. Prema njegovim rečima, uvođenjem sveštenika biće omogućeno i uvođenje tradicionalne kulture i duhovnosti u našu armiju.

Vojni sveštenici će, smatra srpski patrijarh, uneti veći kvalitet u život i vojnu službu, kao i duh rodoljublja i duhovnosti.

"Neka bude srećno i blagosloveno", poručio je patrijarh Irinej. Irinej je ukazao i na simboliku što je Sporazum potpisan baš na Vidovdan - nacionalni praznik naroda i crkve.

Vlada Srbije je 24. marta donela Uredbu o vršenju verske službe u Vojsci Srbije, čime je omogućeno da se posle više od sedam decenija uvede verska služba u VS. Posle usvajanja ove uredbe, kako su najavljivali nadležni biće zaključeni i sporazumi sa tradicionalnim crkvama i verskim zajednicama koje su registrovane u Ministarstvu vera.

Šutanovac je potvrdio i da će u narednim mesecima potpisati iste sporazume sa predstavnicima još šest tradicionalnih crkava i verskih zajednica. Vojni sveštenici će, kako je planirano, imati svoje oznake na reveru koji će biti znak verske službe, a primera radi oficiri pripadnici verske službe SPC imaće krst sa trolistom, a katolici latinski krst. 

Planirano je i da na 100 do 500 pripadnika jedne verske zajednice u sistemu odbrane bude zaposlen jedan sveštenik, kao i da dva sveštenika dolaze na 500 do 1.000 pripadnika, dok će na svakih sledećih hiljadu pripadnika Vojske biti po jedan oficir verske službe.

Pripadnici verske službe, odnosno vojni sveštenici neće nositi oružje, a strogo će se čuvati i tajnost ispovesti pripadnika sistema odbrane. Najavljeno je i da će vojni sveštenici biti raspoređeni u Generalštabu Vojske Srbije, komandama operativnog nivoa, komandama brigada i bataljona, Vojnoj akademiji i vojnozdravstvenim ustanovama.

Ideja o uvođenju verske službe u vojsci datira iz 2000. na osnovu iskustava stranih armija i srpske tradicije, što je podrazumevalo i prisustvo sveštenika u kasarnama i obezbeđivanje posebnog prostora za upražnjavanje verskih potreba vojnika svih nacionalnosti.

Usvajanjem Zakona o Vojsci Srbije decembra 2007. stvoreni su uslovi da se i u srpskim oružanim snagama organizuju verske službe, a tu nameru podržale su sve tradicionalne crkve i verske zajednice. Vojni sveštenici u srpskoj vojsci imaju dugu tradiciju, do 1918. u vojsci Kraljevine Srbije u sastavu štaba komande postojao je vojni prota, a vojni sveštenici su bili raspoređeni u štabovima divizijskih komandi i u štabovima aktivnih pukova.

Posle Prvog svetskog rata u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, pri Ministarstvu vojnom i mornarici postojalo je telo koje je rukovodilo svešteničkom strukom, a u njemu su bili po jedan vojni sveštenik prve klase za pravoslavnu, rimokatoličku i muslimansku veroispovest.

Vrhovni vojni sveštenik (referent) za pravoslavnu veru potpadao je pod crkvenu jurisdikciju srpskog patrijarha, za vojnike bogosluženja su održavana u kapelama i crkvama u krugu vojnih objekata, a tamo gde ih nije bilo u lokalnim verskim objektima.

Patrijarh srpski Irinej uručio je na Vidovdanskoj akademiji u Nišu najviše priznanje Eparhije niške, Orden Svetog cara Konstantina, ministru odbrane Draganu Šutanovcu za njegov odnos prema crkvi i narodu.

Šutanovac je, zahvalivši na odličju, rekao da mu je učinjena velika čast i naglasio da je danas došao u Niš da bi s patrijarhom "završio jedan veliki istorijski posao" - potpisivanje Sporazuma o vršenju verske službe u Vojsci Srbije.

Resorni ministar je podsetio i da je Srpska pravoslavna crkva imala svoje sveštenike u nekim drugim vojskama u svetu, ali ne i u svojoj, što potpisivanju Sporazuma "daje još veći značaj". Za doprinos crkvenom životu i duhovnosti u gradu Nišu srpski patrijarh je Orden uručio i gradonačelniku Milošu Simonoviću i predsedniku gradske opštine Medijana Dragoslavu Ćirkoviću.

Vidovdansku akademiju, održanu u Svetosavskom domu, organizovali su niška Eparhija i opština Medijana, a patrijarh Irinej je poručio da "ne sme da se zaborave Vidovdan i Kosovo". Neposredno pre održavanja akademije, pripadnici Garde Vojske Srbije izveli su egzercir.

(Tanjug)