Početna strana > Hronika > Milorad Pupovac u pismu Kolindi Grabar Kitarović: Pljuju me na ulici i viču - četniče; Kolinda - Netolerancija porasla u vreme vlade Zorana Milanovića
Hronika

Milorad Pupovac u pismu Kolindi Grabar Kitarović: Pljuju me na ulici i viču - četniče; Kolinda - Netolerancija porasla u vreme vlade Zorana Milanovića

PDF Štampa El. pošta
subota, 13. februar 2016.

 Zagreb -- Milorad Pupovac, predsednik Srpskog narodnog vijeća poslao je pismo predsednici Hrvatske u kojem je upozorio na porast atmosfere netolerancije u Hrvatskoj.

Pupovac je u pismu Kolindi Grabar Kitarović upozorio i na porast poruka mržnje prema političkim, etničkim i drugim manjinama u Hrvatskoj

Na nešto manje od četiri stranice Pupovac je nabrojao slučajeve pretnji koje iz desnih krugova trpe zagovornici antifašizma, a sve je više i slučajeva nasilja. Od toga nije pošteđen ni on, koji je o svom iskustvu obavestio Grabar-Kitarović. Isto ovo pismo dobili su i premijer Tihomir Orešković i Željko Reiner, predsednik Hrvatskog sabora, a kako kaže sam Pupovac o njemu su obavešteni Tomislav Karamarko i Božo Petrov.

"Predstavnici manjina su još u maju upozoravali na porast ksenofobije. Tada smo imali vrlo sadržajan razgovor s predsednicom, a kako je njena i ustavna dužnost da štiti ljudska prava i prava manjina, videvši da su negativne pojave sve češće, logično je bilo da se njoj obratimo", rekao je Pupovac.

U Pismu Pupovac navodi da je nedavno više javnih osoba, novinara, glumaca, režisera, verskih vođa, političara, aktivista za ljudska prava i nevladinih organizacija “doživelo pretnje i izlive govora mržnje” - od Mirjane Rakić, Olivera Frljića, Nine Violić do mitropolita Porfirija. A u slučaju aktiviste za ljudska prava Zorana Pusića prešlo se s reči na delo i, uz grafite u kojima mu se želi smrt, nožem su rasparane gume na njegovom automobilu.

Ono što se u ovom pismu spominje prvi put podatak je da je odnedavno i Pupovac izložen otvorenim uvredama.

“Navešću primjer svog iskustva jer sam i sam iskusio posledice atmosfere netolerancije i poruka mržnje u intenzitetu i u sadržaju na koji ih nisam iskušavao ni u najgorim ratnim godinama kao što su bile 1991-1992. Naime, u svega sedam dana u središtu Zagreba doživeo sam, a zajedno sa mnom i moji prijatelji, komšije, studenti i saradnici koji su se zatekli u mom društvu ili mojoj blizini, da meni nepoznati Ijudi prolazeći pljunu na mene ili me pozdravljaju sa ‘Za dom, spremni!’ ili uzvikuju ‘Pupovac, četniče, idi u Srbiju!’”

U završnom delu obraćanja hrvatskoj predsednici Pupovac je pojasnio da joj nije pisao zbog sebe nego zato što želi da zna kome u Hrvatskoj sadašnje nasilje može doneti bilo što dobro.

“Koji je to razlog, državnički ili stranački, koji bi mogao da opravda ponovno proizvođenje neprijateljstva, netolerancije, mržnje i sasvim mogućeg nasilja u našim životnim sredinama i našoj zemlji uopšte? Poštovana gospođo Predsednice, ni jedno od ovih pitanja neće pronaći svoje odgovore ukoliko ih mi ne potražimo. Naša ih javnost neće osvestiti ukoliko se o njima ne progovori. Ničiji se govor neće tako čuti kao govor onih koji su politički čuvari ustavnosti i zakonitosti”, upozorio je Milorad Pupovac, prenosi "Jutarnji list".

Zagreb -- Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović napisala u odgovoru Miloradu Pupovcu da se slaže s njegovom tvrdnjom o porastu netolerancije u hrvatskom društvu.

Ona je ocenila da je taj proces počeo mnogo pre formiranja aktuelne vlade desnog centra.

U opširnom pismu na šest stranica koje prenose danas hrvatski portali, Grabar-Kitarovićeva obrazlaže zašto smatra da je netolerancija porasla u vreme vlade levog centra premijera Zorana Milanovića iz Socijaldemokratske partije, posebno ističući njegovu izjavu u izbornoj noći "ili mi ili oni".

Ona navodi da na retorici stvaranju ideoloških podela upravo istrajava bivši premijer i ističe da je njen program od početka "program zajedništva".

"Isto tako želim istaknuti neprihvatljivost bilo kojeg zaoštravanja javnoga diskursa od drugih aktera na političkoj sceni. U tom smislu, posebno smatram potpuno neprihvatljivim uzvikivanje ustaškog pozdrava 'Za dom spremni', koji šteti nacionalnoj koheziji, državljanskom zajedništvu i interesima Republike Hrvatske", napisala je predsednica koja dolazi iz vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Iako navodi da osuđuje pretnje i govor mržnje prema više javnih osoba i organizacija civilnog društva, ona je navela da među njima "i onih koji svojim javnim delovanjem godinama provociraju, iritiraju, pa i vređaju najveći deo hrvatske javnosti, neistinito prikazuju i čak izruguju Domovinski rat i, u osnovi, negiraju stvarnost a implicitno i samu ideju hrvatske države, stvarajući tako atmosferu napetosti, isključivosti i netolerancije".

"Kao hrvatska predsednica dužna sam štititi dostojanstvo svih građana, svih manjina, ali verujem da ćete se složiti, i dostojanstvo hrvatskog naroda i vrednosti na kojima je stvorena hrvatska država", napisala je Kolinda Grabar-Kitarović u odgovoru Pupovcu.

Ona je navela da su uvrede doživele i osobe koje su samo zato što su kao hrvatski branitelji ili pripadnici drukčije političke opcije izražavali svoje mišljenje, pa je kao primer navela da je nedavno u Rijeci prolaznik člana njene uže porodice pljunuo i dobacio mu "Ustašo".

"Onako kako treba osuditi postupke koji su upereni protiv ravnopravnosti, sigurnosti i dostojanstva političkih, etničkih i drugih manjina u Hrvatskoj, tako treba osuditi i sve postupke koji vređaju hrvatski narod i bilo koju većinsku zajednicu", naglasila je ona.

Iako je navela da podržava slobodu govora i umetničke slobode, uključujući i satiru, hrvatska predsednica je ocenila i da je nedeljnik "Novosti", koje izdaje SNV, a finansira država, objavio "uvredljiv tekst" u kom se izruguje hrvatska himna i upitala "nisu li i to događaji koji itekako stvaraju kontekst atmosfere netolerancije na koju opravdano upozoravate".

Ona je u pismu ukazala i na to da "totalitarni manir" o kojem govori Pupovac kada navodi neke primere nesnošljivosti nije samo fašistički i upitala zašto se izbegava osuda komunizma, iako je on "ne manje od fašizma nastao i održavao se raznim oblicima zločina i kršenja ljudskih prava, i to decenijama".

Predsednica je napisala da želi da hrvatsko društvo na osnovu istinske snošljivosti, uvažavanja i otvorenosti prevlada podele koje ga opterećuju.

(Jutarnji list-B92-Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner