Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Srpska protiv ulaska u NATO, nejasno koliko je dobro članstvo u EU
Hronika

Milorad Dodik: Srpska protiv ulaska u NATO, nejasno koliko je dobro članstvo u EU

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 25. januar 2015.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je javno mnjenje tog entiteta u BiH protiv ulaska u NATO savez i ocenio da bi bila opasna situacija da Srbija ostane neutralna, a da RS ide ka članstvu u NATO.

Entitetski predsednik je naglasio da odluku o ulasku u NATO treba da donese narod Republike Srpske na referendumu, ali da je sada javno mnjenje u Srpskoj "protiv takve integracije".

"To je logično, ako se uzme u obzir celi niz istorijskih razloga. Jedna od tih činjenica je i to što je NATO pre 20 godina bombardovao Srbe u BiH, a potom i Srbiju", naveo je Dodik za ruski portal vesti "Lenta.ru".

Napominjući da je Srbija, posle NATO bombardovanja, proglasila vojnu neutralnost, Dodik je ocenio da ne bi bilo dobro i da bi bila opasna situacija da Srbija ostane neutralna, a da Srpska ide ka članstvu u Alijansu.

"Još jedan važan detalj je to što je jedna od glavnih država sprovodnika ideje integracije BiH u NATO Turska, koju Srbi ne doživljavaju pozitivno. To je loš znak", smatra predsednik RS.

Nejasno je koliko su dobre i integracije u EU

Dodik je dodai da ljudi ne vide nikakve pluseve od integracije u NATO, nego samo maglovita obećanjanja, prenose mediji u Republici Srpskoj. Prema njegovim rečima, nejasno je i koliko su dobre i integracije u Evropsku unijiu, jer, kaže, evrooptimizam je opao.

"Mi ne možemo da budemo izolovana zemlja, mi moramo da budemo integrisani. Nas faktički prisiljavaju da se integrišemo u EU. Nejasno je koliko je to dobro. Može se reći da nivo evrooptimizma nije takav koliki je bio pre nekoliko godina, kako ovde, tako i u samoj Uniji. Ali, ipak, taj projekat je i dalje snažan ", dodao je predsednik RS.

Podrška Putinu i ruskom narodu

Entitetski predsednik napominje i da NATO nije politički neutralna organizacija i da, uz sve to, u BiH postoji problem složenih političkih odnosa unutar zemlje.

Osvrnuvši se na budućnosti Republike Srpske, naveo je da je ključni momenat očuvanje autonomije i samostalnosti, kao i napredak u ekonomskom razvoju koji bi omogućio visok nivo životnog standarda građana, a govoreći o političkim odnosima sa Rusijom Dodik je naveo da Srpska bezuslovno razume aktuelnu političku situaciju i podržava borbu ruskog predsednika Vladimira Putina i ruskog naroda.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner