Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Skupština RS ne može i neće povući odluku o referendumu
Hronika

Milorad Dodik: Skupština RS ne može i neće povući odluku o referendumu

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. maj 2011.

BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas da Narodna skupština ne može i neće povući odluku o održavanju referenduma o radu Suda i Tužilaštva BiH i da je visokom predstavniku u BiH Valentinu Incku sugerisao da, ako to želi, zatraži vanredno zasjedanje parlamenta Srpske.

On je rekao da su Incko i američki ambasador u BiH Patrik Mun na današnjim sastancima u Banjaluci tražili mogućnost da Narodna skupština povuče odluku o referendumu, i istakao da to parlament Srpske ne može i neće učiniti, jer je to njegovo legitimno pravo zansovano na Ustavu i zakonu.

Dodik kaže da se potreba za referendumom zasniva na četiri stvari koje se prevashodno odnose na neujednačenu praksu Suda i Tužilašatva BiH, kada je riječ o zločinu nad Srbima u proteklom ratu.

"Reakcije na to mora biti usvajanje plana u kome bi se utvrdili događaji, kao što su Dobrovoljačka, Tuzlanska kolona, Kupres, Peti korpus Atifa Dudakovića i da se da rok od šest, devet ili 12 mjeseci za odgovor da li je na tim mjestima bilo zločina", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci nakon sastanka sa visokim predstavnikom u BiH.

Prema njegovim riječima, druga sporna stvar u radu pravosuđa BiH je mogućnost da izuzimaju predmete iz suda i tužilaštava u Banjaluci i Mostaru.

Predsjednik Srpske je istakao da je neophodno riješiti i retroaktivnu primjenu zakona i apelacionu nadležnost Suda BiH, gdje je predsjednik suda određivao sudska vijeća koja su presuđivala.

"Do sada nismo imali reakcije na dijalog. Drago mi je što sada vidim da postoje određene naznake da bi se taj dijalog mogao obaviti", istakao je Dodik.

Napomenuvši da je održavanje referenduma neupitno, Dodik je pojasnio da je današnji sastanak ostao na bazi razmjene stavova koji su poznati od ranije.

Dodik je rekao da bi poslije referenduma stvari trebalo vratiti u Narodnu skupštinu RS i donijeti određene odluke kojima bi se odgovorilo na četiri sporne stvari u radu pravosuđa BiH i zatražilo modeliranje zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH.

On je ponovio da BiH nema nadležnost za Sud i Tužilaštvo i da u vrijeme njihovog uspostavljanja nije postojao sporazum strana u BiH, te da u tom smislu međunarodna zajednica ne može da tretira parlament BiH i predstavnike RS u njemu kao legitimne organe Srpske, jer to mogu biti samo predsjednik, Vlada, Narodna skupština i drugi.

Dodik je istakao da na današnjem sastanku nije bilo riječi o mjerama koje bi međunarodna zajednica eventualno mogla primijeniti protiv institucija i političara u RS. Na pitanje kakva bi rekacija Srpske bila u slučaju takvih mjera, Dodik je rekao da RS poštuje Dejton, da ima na raspolaganju niz mjera, ali da će odluku o njima donijeti na mjestima nadležnim za njihovo donošenje.

Narodna skupština RS usvojila je 13. aprila odluku o raspisivanju referenduma u Srpskoj na kojem bi građani trebalo da se izjasne da li podržavaju nametnute zakone visokog predstavnika u BiH, posebno o Sudu i Tužilaštvu BiH. Referendum bi trebalo da bude održan u prvoj polovini juna.

(Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner