Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: RS ne prihvata formiranje vrhovnog suda BiH
Hronika

Milorad Dodik: RS ne prihvata formiranje vrhovnog suda BiH

PDF Štampa El. pošta
utorak, 07. jun 2011.

Povodom početka strukturisanog dijaloga sa EU o reformi pravosuđa u BiH predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je izjavio da RS ne prihvata formiranje vrhovnog suda BiH, jer to nije neophodna praksa ni u EU.

"Ne sporimo neki oblik suda i tužilaštva na nivou BiH, ali bi u svakom slučaju trebalo da bude isključena retroaktivna primjena zakona. Nećemo pristati ni na objedinjavanje, kako neki predlažu, pravosudnog budžeta, jer to ne bi bilo efikasno", rekao je Dodik na otvaranju strukturisanog dijaloga.

On je naglasio da je reforma pravosudnog sistema, koju je proveo OHR, loša i neuspješna. Dodik smatra da pravosudne institucije BiH treba udaljiti od upliva stranaca koji su do sada uticali na konkretna rješenja.

Predsjednik RS je naglasio da će stavovi RS u strukturisanom dijalogu biti zasnovani na Ustavu BiH i evropskoj praksi. Dodik je napomenuo da RS neće napustiti strukturisani dijalog koji mora dati rezultate u vezi sa reformom pravosuđa.

Čolak je izrazio uvjerenje da će otpočinjanje strukturisanog dijaloga doprinijeti što bržoj aplikaciji zemlje za status kandidata za članstvo u EU.

Tokom obraćanja Čolak je ukazao na nedostatke u funkcionisanju bh. pravosuđa, te naveo nedostatak specijalizovanih sudova u BiH. On je kazao da je evidentan i nedostatak u bh. pravosuđu zbog nepostojanja vrhovnog suda BiH, a zaključio je da bi nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH trebalo jasno razgraničiti od entitetskih sudova.

Živko Budimir, predsjednik FBiH, vjeruje kako je otvaranje strukturisanog dijaloga početak procesa promjena bh. pravosudnog sistema.

Igor Radojičić, predsjednik Narodne skupštine RS, rekao je da je to tek početak procesa te da očekuje da će suštinska rasprava o cijelom sistemu trajati duži vremenski period.

Podsjećamo, strukturisani dijalog je dogovoren 13. maja, nakon što se Ketrin Ešton, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost, sastala sa Dodikom u Banjaluci. Eštonova je tada izjavila da će EU razmotriti primjedbe RS na rad bh. pravosuđa, a Dodik da će parlament RS preporučiti da u svjetlu tog dogovora ponovo sagleda odluku o referendumu, i revidira zaključke. 

Narodna skupština RS je na zasjedanju 2. juna revidirala zaključke i stavila van snage odluku o referendumu. Takođe, usvojila i set dodatnih zaključaka. Osim zaključaka, usvojene su i preporuke u strukturisanom dijalogu, u kojima su izražena kratkoročna i dugoročna očekivanja.

(BN TV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner