Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Republika Srpska će markirati svoju graničnu liniju
Hronika

Milorad Dodik: Republika Srpska će markirati svoju graničnu liniju

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 16. decembar 2010.

BANjALUKA – Predsednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik rekao je danas da će RS markirati međuentitetsku liniju bez obzira na to što Kancelarija visokog međunarodnog predstavnika (OHR) smatra bespotrebnim utvrđivanje linije razgraničenja između dva entiteta u BiH.

Dodik je rekao novinarima u Istočnom Sarajevu da je OHR sa svojim stavom o tome pokazao svu besmislenost svoga postojanja. "Markiranje linije potrebno je čisto zbog pragmatičnih razloga. Ona je utvrđena i nije sporna, ali treba je preneti na teren, jer sledi popis. Ima problema oko zemljišnih knjiga, knjiženja imovine...", rekao je Dodik.

On ističe da aneks dva Dejtonskog sporazuma nije realizovan zato što Bošnjaci nisu hteli da se aktivno angažuju u poslednjih 10 godina u zajedničkoj komisiji za markiranje te linije. Dodik kaže, kako prenose lokalni mediji, da će RS učiniti sve da obezbedi adekvatnu zaštitu svojih interesa.

"Hteli smo da markiranjem te linije pokažemo svu nebrigu međunarodnog faktora u BiH, pre svega međunarodnog predstavnika i OHR-a, ne samo poslednjeg, nego godinama unazad, kada se ticalo bilo kojeg važnog projekta koji je važan i za realizaciju Dejtonskog sporazuma ali i Republiku Srpsku", rekao je Dodik. Komentarišući zakon o državnoj imovini, koji je RS donela, Dodik je rekao da niko iz OHR-a i Saveta za sprovođenje mira nije rekao da je taj zakon neustavan i antidejtonski.

Dodik isitče da su predstavnici RS u pravu kada su doneli taj zakon, što je potvrdio nedavno i Ustavni sud RS. "Sada vrše pritiske (međunarodni faktori) da se zakon ne potpiše i ne objavi. Čekam da dobijem zakon iz suda i potpisaću ga istog trenutka. Zakon nije ni morao biti donesen, ali jeste jer su hteli da naprave problem, pre svega RS", rekao je Dodik. Međunarodni predstavnici su od BiH tražili da se na državnom nivou donese zakon o državnoj imovini, ali do sada nije posotjala saglasnost u vezi s načinom određenja vlasnika te imovine.

Predstavnici RS su zahtevali da se imovina na prostoru entiteta knjiži kao vlasništvo entiteta, dok su sarajevski političari, pre svega bošnjački, mišljenja da imovina treba da se vodi kao vlasništvo BiH.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner