Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Republika Srpska brani izvorni Dejtonski mirovni sporazum
Hronika

Milorad Dodik: Republika Srpska brani izvorni Dejtonski mirovni sporazum

PDF Štampa El. pošta
utorak, 09. avgust 2011.

BANjALUKA - Predsjednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik izjavio je danas da Srpska brani izvorni Dejtonski mirovni sporazum u kojem se navodi da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Dodik je ponovio da se zajedničke institucije moraju formirati na bazi konsenzusa i pariteta, te da u tom pogledu ne smije biti improvizacije.

"Vidljiva su nastojanja da se promijeni taj balans, ali RS neće pristati na tako nešto ili na situaciju kao što je u Federaciji BiH /FBiH/ gdje je nelegalno formirana vlast", rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske je naglasio da je evidentno da postoje problemi oko formiranja Savjeta ministara BiH.

"Na dnevnom redu u narednom periodu trebalo bi da bude set pitanja u vezi sa evroatlantski integracijama. To se, prije svega, odnosi na popis stanovništva, državnu imovinu, zakon o državnoj pomoći, kao i presudu Evropskog suda za ljudska prava u slučaju `Sejdić Finci` protiv BiH", rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On je napomenuo da je RS spremna da učestvuje u formiranju vlasti na nivou BiH.

Dodik, koji je i predsjednik SNSD-a, ponovio je da stranke iz RS traže četiri ministarska mjesta u Savjetu ministara, te da je prioritet Ministarstvo inostranih poslova BiH.

Prema njegovim riječima, politički predstavnik Hrvata mora biti predsjedavajući Savjeta ministara.

"Ako se dogovorimo o tome, može biti formiran Savjet ministara", pojasnio je Dodik.

Govoreći o otvaranju predstavništva RS u Sarajevu, Dodik je rekao da će RS otvoriti to predstavništvo zbog neraščišćenih odnosa sa FBiH koji se, između ostalog, odnose i na dug za isplate penzija i dug sa račune Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

"Evropski sud za ljudska prava jasno je rekao da se penzije moraju isplaćivati tamo gdje su zarađene", rekao je Dodik i napomenuo da FBiH u tom pogledu vrši opstrukcije.

On je naglasio da je RS ispunila sve odluke ovog suda dok FBiH nije ispunila odluke za isplatu penzija gdje se duguje oko 600 miliona KM, kao ni odluku o formiranju komisije o stradanju Srba u Sarajevu.

Dodik je istakao da na području federalnog Sarajeva trenutno živi oko 1,2 odsto Srba, te da to dovoljno govori o multietničnosti Sarajeva.

Predsjednik Republike Srpske izjavio je i da je RS protiv realizacije projekata kojima bi se prenosile nadležnosti na nivo BiH.

"Zbog toga smo protiv četiri projekta koji se nameću i koji bi bili finansirani iz IPA fondova, a riječ je o projektima u vezi sa biznis registrom, podkomponentom nacionalnog računa u okviru projekta statistike, te projektima koji se odnose na poljoprivredu, ruralni razvoj i zapošljavanje", rekao je Dodik novinarima.

Predsjednik RS je istakao da tu spadaju i projekti podrške ustavnim promjenama u BiH, jer RS nije zainteresovana za ustavne promjene.

On je kao primjer naveo odgađanje realizacije projekta rekonstrukcije tvrđave Kaštel u Banjaluci, ističući da svi projekti moraju biti dogovoreni na nivou entiteta, jer samo tako mogu imati podršku Evropske komisije.

Delegacija EU u BiH juče je saopštila da BiH rizikuje da izgubi 96 miliona evra pomoći jer vlasti još nisu postigle dogovor o IPA programu za 2011. godinu.

Navedeno je da je Proces programiranja aktivnosti koje bi bile realizovane iz datih EU fondova trebalo da bude okončan do 1. jula, ali da uključeni akteri iz BiH do sada nisu postigli sporazum kada je riječ o projektima koji bi se finansirali iz ovih EU fondova.

Predviđenim projektima, između ostalog, bile bi osnažene službe pravosuđa i javne uprave, pomognut razvoj srednjih i malih preduzeća, finansirana izgradnja puteva (koridor Pet ce), održavanje voda i upravljanje otpadnim materijalom, te pružena pomoć obrazovanju, socijalnoj inkluziji i zapošljavanju građana BiH, ističe se u saopštenju.

Instrument za pretpristupnu pomoć (IPA) namijenjen je ciljanom pružanju pomoći zemljama koje su kandidati ili potencijalni kandidati za članstvo u EU, u periodu od 2007. do 2013. godine.

BiH je od 2007. godine do sada dodijeljeno 295 miliona evra pomoći.

U periodu od 2007. do 2013. godine, BiH ima pravo na pomoć od EU u vrijednosti više od 660 miliona evra.

Milorad Dodik ocijenio je i da je Srpska politički i institucionalno stabilna, da neće biti promjena unutar Vlade i da na makroekonomskom planu nastavlja rast bruto društvenog proizvoda.

"Rad Vlade, Narodne skupštine i svih drugih institucija Srpske odvijaće se u okviru Ustava i zakona i nema vidljivih tendencija pogoršanja odnosa u okviru institucija", rekao je Dodik danas na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Dodik je ponovio da neće biti nikakvih promjena unutar Vlade Srpske, navodeći da su to čiste spekulacije koje su se u posljednje vrijeme pojavile u nekim medijima.

"Vlada i Narodna skupština Srpske, bez obzira na vrijeme godišnjih odmora, nastavljaju da obavljaju redovne zadatke i pripremaju se za jesenju rundu pitanja koja će biti stavljena na njihov dnevni red i rješavana", istakao je predsjednik Republike.

Dodik je rekao da činjenice potpuno demantuju negativne ocjene o slabom stanju u Srpskoj, koje dolaze najčešće iz Federacije BiH.

"U Federaciji BiH vidimo potpuni haos, blokirane ulice i pješačke pohode. Za razliku od toga u Srpskoj, pored činjenice da postoje problemi, ne postoje takvi socijalni pritisci i aktivnosti", naglasio je Dodik.

On je rekao da Republika Srpska na makroekonomskom planu nastavlja sa rastom bruto društvenog proizvoda, koji je u 2010. godini bio na stopi od 0,8 odsto, dok je u prvom kvartalu 2011. godine evidentno povećanje stope bruto društvenog proizvoda za 1,6 odsto u odnosu na isti kvartal lani.

(Srna)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner