Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Raspad BiH nije naša želja ali jeste realna alternativa
Hronika

Milorad Dodik: Raspad BiH nije naša želja ali jeste realna alternativa

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 23. oktobar 2011.

VAŠINGTON – Uzrok krize u BiH je činjenica da Dejtonski sporazum nije poštovan, a nametanje odluka visokih predstavnika pokazalo se kao pogrešna politika međunarodne zajednice, rekao je predsednik RS Milorad Dodik na okruglom stolu za profesore i studente postdiplomskih studija iz oblasti međunarodne politike i diplomatije na DŽons Hopkins univerzitetu u Vašingtonu.

Dodik je rekao da postoje tri koncepcije za budućnost BiH.

- Jedna je centralizacija, koja nije realna opcija, a druga je da BiH bude visoko decentralizovana država, što je najrealnija opcija. Treća opcija je disolucija BiH što nije naša želja i što je tabu tema za političare u BiH, ali to ne znači da to nije realna alternativa - rekao je Dodik, prenosi Glas Srpske.

On je o stavovima RS i odnosima u BiH upoznao i senatora DŽona Buzmana, a organizovao je i prijem za predstavnike poslovne i političke zajednice, te pozvao američke kompanije i poslovne ljude da ulažu u RS.

Predsednik Republike ukazao je na napore koje je Republika Srpska uložila kako bi poboljšala poslovni ambijent, naročito za strane investicije, dodajući da su uklonjene administrativne barijere i formalnosti koje opterećuju privredno poslovanje. Dodik je upoznao prisutne sa potencijalima Republike Srpske i pozvao američke kompanije i poslovne ljude da ulažu u Republiku Srpsku.

Komentarišući pismo koje mu je uputio bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović, Dodik je rekao da Izetbegović nije pokazao dobru volju za rešavanje problema i da on nema problem sa Izetbegovićem, ali ni sa bošnjačkim političarima i bošnjačkim narodom.

- Moje neslaganje sa Izetbegovićem vezano je za njegovu i politiku koju vode njemu slični, a koji pokušavaju da svoju viziju BiH nametnu svima - rekao je Dodik.

U okviru višednevne posete SAD Dodik se sastao sa visokim zvaničnicima Stejt departmenta, Saveta za nacionalnu bezbednost, kongresmenima i senatorima, a predviđen je i niz bilateralnih sastanaka sa članovima srpsko-američkih udruženja, predstavnicima srpskih udruženja i Srpske pravoslavne crkve u SAD. Planirano je i da održi predavanje na Kolumbija univerzitetu u Njujorku.

Zajedno sa predsednikom RS u poseti SAD boravi i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Željka Cvijanović.

(Glas Srpske)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner